Článek
Jezero Ontario (Lake Ontario) je jedním z pěti Velkých jezer Severní Ameriky. Na severu, západě a jihozápadě je ohraničeno kanadskou provincií Ontario a na jihu a východě americkým státem New York. Kanadsko-americká hranice se rozprostírá přes střed jezera. Bezpochyby ohromující vodní plocha má rozlohu 19 011 kilometrů čtverečních, jezero je 311 km dlouhé a maximálně 85 km široké. Průměrně je hluboké 86 metrů (maximální hloubka je 244 metry). Do jezera ústí řeka Niagara.
Pickering je na kanadské poměry větším městem, podle posledního sčítání má přes sto tisíc obyvatel. Najdeme ho v jižním Ontariu v Kanadě, východně od Toronta (region Durham). Je tu přístav East Shore Marina, jezerní zátoka Frenchman's Bay, promenáda, pláže a zmíněné jezero Ontario, na jehož pobřeží Pickering leží.
Na pohled zcela běžné město však skrývá docela velkou záhadu, která se zatím nepodařila vyřešit. Zmizení šesti kluků, kteří se jmenují Jay Boyle, Chad Smith, Michael Cummins, Danny Higgins, Robbie Rumboldt a Jamie Lefebvre. Dannymu bylo šestnáct, ostatním sedmnáct. Příbuzní, spolužáci, kamarádi, detektivové i prostí Kanaďané ani po téměř třiceti letech nepřestávají hledat nějakou indicii, nějaké řešení, jeden jediný důkaz, že se šest puberťáků utopilo. Tato teorie se samozřejmě nabízí nejčastěji. Velké jezero, parta dospívajících kluků, nějaké to pivo…
Jenže. Je tu jedno velké jenže. Co se stalo v Pickeringu 17. března 1995?
Děláte si srandu? Jděte pryč, než vás zavřu!
Den svatého Patrika je v mnoha zemích spojen s nadměrným pitím, večírky a následnou kocovinou. Zelená barva je všude, v ulicích teče pivo proudem, konají se průvody. V Pickeringu se v pátek 17. března 1995 oslava tohoto svérázného svátku omezila na stánky s alkoholem na promenádě. Obyvatelé hlavně popíjeli v pohodlí svých domovů. Vládlo čerstvé jarní počasí, v každém domě se konala sousedská party, dospělí se odvázali a puberťáci využili volnosti - v kůlně nebo garáži si uspořádali mejdan. 18. března ve 3:30 ráno vběhly na policejní stanici v Durhamu dvě dívky - Deirdre a Monica.
Přítomný důstojník DRPS (Durham Regional Police Service) James Gillam měl všeho plné zuby, protože noc ještě zdaleka nekončila a on už měl za sebou pacifikování a zavírání lidí, kteří oslavu tekutého svátku nezvládli. Když se podíval na dvě uplakané šestnáctileté dívky, které překotně křičely: „Ztratili se! Oni jsou pryč! Nemůžeme je najít!“, nesepsal ani žádný protokol. „Kdo se ztratil? Šest kluků? A byli opilí, ne? Slečny, seberte se a jděte domů,“ zlehčoval to Gillam. A nikdo se mu asi nemůže divit. Svatý Patrik, všude samý opilec, naráz přece nikdy nezmizí šest kluků, jednoduše někam šli. Právě. Ono někam bylo klíčové. Deirdre a Monica, přítelkyně Chada a Dannyho, nevěřily svým uším.
Důstojník navíc začal být docela agresivní: „Nevykládejte mi tu nesmysly. Táhne z vás alkohol. Mám toho dost, nechtějte, abych vás sebral taky. Informujte jejich rodiny, pokud vám na tom tak záleží, nemůžu pro vás nic udělat. Nevíte vůbec nic. Odešli z večírku v partě, někde nasávají. Jděte okamžitě pryč, nebo vás zavřu!“ hřímal James Gillam před mnoha svědky směrem k dívkám. Deirdre i Monica tedy odešly zpět na party, která se konala v suterénu rozlehlého domu. Samá mládež, rodiče nebyli doma, jak se u nás říká - myši měly pré. Tam už se organizovali mladí lidé, kteří se rozhodli, že půjdou šestici hledat.
„Nebylo to jen tak. Jasně, řeknete si, vždyť jsou už velcí, mohli jít pít o dům dál, ale oni takový nebyli. Všichni z dobrých rodin, žádní průšviháři, až na Jaye,“ vzpomínal kamarád celé šestice. Jay Boyle totiž v šestnácti přivedl do jiného stavu svou kamarádku, narodila se dcera Kierra a Jay měl za sebou i záznam v trestním rejstříku. Byl to ale nadějný hráč baseballu s dobrým rodinným zázemím.
Jenže jak to chodí - už byl ocejchován jako zločinec, takže ani dospělí, které v sobotu ráno zburcovali jejich potomci, neshledávali nic divného na tom, že Jay zmizel. A kamarády „nějak a někam“ zavedl sebou. „Asi jeli do nějakého města. Jen počkejte, až se vrátí!“ zuřili otcové. Ale něco na tom všem nesedělo. Jay Boyle by nikdy neodešel od své malé dcerky, od přítelkyně Monique, od sester a rodičů, aniž by jim dal vědět. Tak kde tedy proboha svatého ti kluci jsou?
We rarely cover international cases but this really peaked my interest. For 6 boys to go missing at once it has to be a...
Posted by Missing Persons Cases Network on Monday, June 1, 2020
Bruce Ricketts a jeho posedlost
Oficiální pátrání nakonec začalo v sobotu, o 36 hodin později. Durhamská policie na nátlak rodičů pohřešovaných hochů zalarmovala pobřežní stráž. Vypukly hotové manévry. Jednotka Metro Toronto Police Marin se připojila k letadlu C-130 a vrtulníku z letecko-námořní záchranné jednotky na kanadské vojenské základně Trenton. Rodiny ztracených kluků si svůj hlavní „štáb“ zorganizovaly v domě rodičů Jaye Boyleho, odkud se vydávaly hledat stovky dobrovolníků z celého jižního Ontaria.
Mezitím dostal „sprdunk“ důstojník Gillam, který vyplnil zprávu o pohřešovaných chlapcích až 23. března, a to ještě na přímou výzvu svých nadřízených. Pátrání na vodě i ze vzduchu nepřineslo jedinou stopu. Obrovská vodní plocha jezera Ontario nevydala vůbec nic. Na scénu vstoupil soukromý detektiv Bruce Ricketts, kterého najali zoufalí rodiče šesti zmizelých mladíků. Tento muž se případu chopil se vší vervou, aniž by tušil, že se „Ztracení hoši z Pickeringu“ stanou jeho osudem, posedlostí a zničí mu život.
Ricketts totiž propadl úplné obsesi, pátral každý den, opustila ho žena, kvůli finančním nákladům musel prodat dům a přespával v chatce na pláži. Rickettsovo usilovné pátrání, vydání dvou knih a pronásledování svědků pak bylo spíše všem na obtíž. Bruce až do své smrti v roce 2023 vylepoval letáky a zveřejňoval výzvy možným svědkům.
„Mám doslova stovky otázek, které jsem položil policii, ale oni na ně nikdy neodpověděli. Proč? Nevím,“ stěžoval si neustále Ricketts. Nicméně v prvních dnech, týdnech a měsících se Ricketts osvědčil daleko více než policie, která jako kdyby něco tajila.
Liknavost a neochota všech zúčastněných mužů zákona byla skutečně zarážející. Pak se ozval člen ostrahy přístavu East Shore Marina. Nahlásil, že chybí vodní šlapadlo a loď. Všichni se vydali do zátoky, kde policisté zabavili pásky z průmyslových kamer. „První, co jsme chtěli vidět, byly ty kazety. Ale než jsme se stačili vzpamatovat, oni je odnesli. Viděli jsme je až za tři měsíce,“ vrtěla hlavou matka Chada Smithe.
Nepotopitelná loď a „zkrácené“ video
Tyto průtahy byly u všeho. Policie se totiž chystala pátrání ukončit. „Nebýt těch ukradených lodí, dali by to k ledu. Pokračovalo se pouze proto, že mladíci už byli nějakým způsobem spojeni s pohřešovaným plavidlem,“ uvádí Bruce Ricketts ve své knize. Mimo šlapadla zmizela čtyřmetrová loď, která se nazývá Boston Whaler. Každý samozřejmě předpokládal, že se mladíci pod vlivem alkoholu rozhodli uspořádat výlet po jezeře, kde se utopili. Jenže plavidlo nebylo nalezeno. Ztroskotalo, jistě, namítnou mnozí. Je na dně a oni, pitomci opilí, se prostě a jednoduše převrátili, podchladili a utopili. Jenže to není tak jednoduché.
„Tyto Bostonské lodě se potápějí velmi těžko. Jsou vyplněny polystyrenem mezi vnějším trupem a vnitřní povrchovou úpravou. Viděl jsem, jak jeden narazil do skály a měl obrovskou díru v trupu a byl napůl ponořený, a přesto zůstal na hladině. Byl bych opravdu překvapen, kdyby se jim podařilo tu loď potopit!“ konstatoval pro Toronto Star velitel pobřežní stráže v New Yorku. A to nebylo všechno. Jediným důkazem, že ztracení chlapci z Pickeringu byli té noci v přístavu, byl videozáznam, který je zachytil. Toto video však spíše více záhad přidalo, než vyřešilo. Na černobílém roztřeseném obraze jsou zachyceni jen tři z nich.
Tři z šesti do přístavu vstoupili, aby už nikdy nevyšli ven. Kde jsou tedy ostatní? Mohli jít jinudy, nějakou dírou v drátěném plotě. Mohli, jistě, ale proč? kladli si otázku příbuzní pohřešovaných. Tři šli oficiálně, bylo jim jedno, že je nasnímá kamera, a tři lezli přes plot nebo dírou? „Pitomost!“ zuřil i Bruce Ricketts, který byl naprosto neodbytný. Policie mu za ty dlouhé roky odmítla pustit video celé. Každý předpokládal, že je tam ještě „něco“.
Rodinní příslušníci identifikovali teenagery na nahrávce jako Jamieho, Robbieho a Michaela - a nikoho jiného. Neviděli záběry, jak loď ukradli. „Když rodiny požádaly, aby se na nahrávku mohly podívat znovu, policie jim řekla, že ji nemá,“ uvedl Ricketts. Pět dní po zmizení mladíků nahlásil rybář požár na jezeře Ontario. „Něco hořelo v dáli a odjížděl od toho člun velkou rychlostí. Přišlo mi to jako člun pobřežní stráže nebo policejní člun,“ uvedl starý pán na policii v Durhamu. Tam jeho výpověď odmávli s tím, že je opilý a měl halucinace.
„Jak jinak,“ konstatoval hořce Ricketts. „V té době byl Durham horkým místem. Z Durhamu do New Yorku a zpět probíhalo pašování zcela nekrytě, za tichého souhlasu místních policistů a správních orgánů. Špinavé peníze nikomu nevadily. Drogy, zbraně, různý kontraband, lidé, na co si vzpomenete. Ti kluci viděli něco, co neměli. Jsem o tom přesvědčen. A ten požár? Co když tu loď i s těly mladíků jednoduše někdo zapálil? Však si to spojte,“ uvedl soukromý detektiv.
Kanystr, šestnáct hodin a pistole
Podle dokumentu FOI zaměstnanec z East Shore Marina řekl, že replika Boston Whaler, kterou mnozí považují za nepotopitelnou, byla postavena dobře, ale přece jen to byla replika. Plavidlo by se potopilo, ale až po určité době. Během čtyř dnů pátrání by v jezeře byla viditelná. Nikdo ji však nezpozoroval. A ještě další divná věc. Společnost, která provozuje tzv. sidecan sonar byla okamžitě v pohotovosti, aby prohledala přilehlé dno Ontarijského jezera. Policie však nedovolila jejich lodi vjet na vodu. Proč, když šest chlapců zmizelo beze stopy? Rychle byl vynesen oficiální verdikt: „Pod vlivem alkoholu se vloupali do přístavu, odcizili loď, utopili se. Tečka.“
Nebylo nalezeno vůbec nic. Těla, vrak, lodní vybavení. A jakoby náhodou se ve Wilsonu ve státě New York „vynořil“ kanystr s plynem. O tom se předpokládá, že patřil k vybavení ukradené lodi. Ale zase je tu ono jenže: podle meteorologické služby by na základě proudů, počasí a větru toho dne loď skončila v Rochesteru v N.Y., což je dobrých 120 km východně.
A aby to bylo ještě spletitější, Bruce Ricketts v roce 2022 podplatil zaměstnance policejního archivu, který mu vydal kompletní nahrávku celého videa, ne jen oněch cca třicet vteřin, které viděla rodina. A děly se věci. Bruce shlédl celých šestnáct hodin průmyslové nahrávky a nestačil se divit. Do prostoru přístavu vstoupili Jamie, Robbie a Michael. A krátce po nich se na videu objevili tři lidé - dva muži a žena.
A jeden muž najednou zpomalil, otočil se bokem, na něco (nebo na někoho) ukázal a v ruce se mu zaleskla pistole. Ve 2:21 ráno se navíc kamera poblíž doků, která je podle něj nejdůležitější kamerou, vypnula. Po jejím opětovném zapnutí se v dáli objevily tři velice matné a rozmazané siluety tří dalších lidí. Šlo o druhou trojici zmizelých kluků? Jay, Chad a Danny však nikdy ztotožněni nebyli.
V žádné z policejních zpráv nebyla o této prapodivné trojici lidí (pašeráků?) ani zmínka. O možném „zjevení“ dalších tří pohřešovaných také ne. A když se chtěl tázat na důvod, bylo to zbytečné. Valná většina vyšetřujících policistů z března 1995 byla už po smrti. Zajímavé je, že tito důstojníci měli krátce před důchodem, ale přesto spáchali sebevraždu.
Červené džíny a pár teorií
V roce 1998 byly v řece Niagara nalezeny lidské ostatky v červených džínách. Jay Boyle měl v okamžiku svého zmizení na sobě červené džíny Levi's. Rodiny byly informovány o nálezu, v té době se ale DNA testy příliš nedělaly, takže si každý hned pomyslel, že je to tady. Jay je mrtvý a utopený. Jenže Bruce Ricketts se nevzdal a tak dlouho „prudil“, až mu po letech laboratoř vyšla vstříc a udělala testy DNA z uchovaných ostatků (jako srovnání byl použit genetický materiál dcery a dvou sester Jaye Boylea). Neshodovaly se. Tak co to mělo celé znamenat? Postupem doby vytvořil Ricketts tři teorie, kterých se drží i příbuzní pohřešovaných:
- Nejjednodušší řešení bývá nejsprávnější - prostě si v opilosti vyjeli na vodu, přecenili své síly a utopili se. Všech šest kluků nalezlo smrt ve studených vodách jezera Ontario.
- Mladíci byli pod vlivem alkoholu, dostali nápad si zařádit v přístavu, přičemž se přimotali do nějaké vykládky či převzetí drog nebo jiného kontrabandu. Byli zavražděni - zastřeleni nebo ubodáni. Kameru mohl na chvíli vypnout komplic, který v přístavu tyto nezákonné aktivity umožňoval. Těla pak byla dána do lodi, zavlečena na jezero, a zapálena. Svědek viděl požár a odjíždějící člun nějaké jednotky. Byl však znevěrohodněn a spálená těla už nikdy nikdo nenašel.
- Kluci se přimotali do výše zmíněné nezákonné aktivity, byli odvedeni pod namířenou zbraní do některé z lodí a uzavřeni tam. Přístav disponuje spoustou rozbitých plavidel, i obrovských lodí, které mají velké skladovací prostory. Ricketts opakovaně žádal o prohlídku těchto vyřazených lodí, ale samozřejmě marně. „Obávám se, tato moje obava hraničí s přibývajícími roky s jistotou, že šest chlapců z Pickeringu zůstalo v Pickeringu. Že jsou blíže, než si vůbec kdo dovede představit. Jednoduše je někam zamkli, buď živé nebo mrtvé. Mrtví už samozřejmě budou. Proto ty průtahy, proto ta liknavost, proto ta neochota. Vše sahá mnohem výše!“ byl přesvědčen detektiv, který pátrání zasvětil celý život.
Rodiny se scházejí vždy 17. března ve Frenchman's Bay, aby si připomněly chlapce a udržely jejich památku živou. „Myslím, že je důležité, aby se to stále připomínalo. Možná někdo ví víc, s roky si říká, že by to mohl říct. Ať to třeba napíše, vyzývám vás všechny, napište nám anonym, jak to celé bylo. Zkuste to. Rodiny, my, příbuzní, ale hlavně naši chlapci si zaslouží, aby se odhalilo, jak to celé bylo!“ vyzývá i dnes veřejnost Jayova sestra Siobhan.
Případ je to bezesporu velice prapodivný. Vydají někdy vody jezera Ontario pravdu? Nebo spíše staré, zrezavělé a vyřazené lodě v přístavu?
The mystery of the Lost Boys: Part 2, The mystery of the Lost Boys: Part 1, 6 Lost Boys of Pickering in 1995: Lake Ontario : r/UnresolvedMysteries, New book delves deeper into the mystery of the Lost Boys of Pickering | INdurham, ‚New‘ witnesses sought in ‚Lost Boys‘ case, March 17 marks 29 years of the ‚Lost Boys of Pickering‘ | News | toronto.com, Lake Ontario - Wikipedia, Pickering, Ontario - Wikipedia, Category:Crimes | The Evil Wiki | Fandom