Článek
Nejde o jmění, ale o tělesnou hmotnost. V některých nářečích českého jazyka se totiž hubený člověk označuje adjektivem chudý. Vlastně jde o česko-moravský protiklad hubený × chudý. V Čechách jsou tedy lidé hubení, zatímco na Moravě chudí. Proto když na Moravě uslyšíte někoho říkat, že chce zchudnout, neznamená to, že se touží zbavit veškerého majetku, ale jen nadbytečných kilogramů.
Míra hubenosti může být v nářečích vyjádřena také pomocí různých frazémů. Třebas na Královéhradecku o velmi hubeném člověku říkají je hubenej jak kost, na Valašsku je chudý jak kosť. Frazémy obsahující substantivum kost jsou ostatně velmi časté, např. je kost a kůže (Rychnovsko), je skura a košč (Jablunkovsko), kosti v něm zrouna rachotěj (Semilsko), jen mu kosti chrastěj (Litomyšlsko), je samá kosť (Valašskomeziříčsko), kostě mu může počtát (Chodsko). Existuje samozřejmě také celá řada vyjádření, která slovo kost neobsahují. Kupříkladu na Novopacku lze slyšet je hubenej jako vyžle, na Plzeňsku je jako došek, na Mladoboleslavsku má muší váhu, na Jičínsku je jako kozí duch (s variantou dech např. na Kutnohorsku), na Lanžhotsku je chudý jak pes, na Ledečsku je vyzáblej, jako když louská šváby. Náš výčet nemůže být úplný, jistě sami znáte mnoho dalších frazémů popisujících hubeného člověka.
Celonárodní nářeční slovní zásobu včetně frazeologie zpracovává Slovník nářečí českého jazyka, který vzniká v dialektologickém oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR. Od roku 2016 je postupně zpřístupňován na internetu (https://sncj.ujc.cas.cz/). Zájemci o nářečí by také určitě měli nahlédnout do Českého jazykového atlasu (https://cja.ujc.cas.cz/e-cja/), který na základě celoúzemního nářečního výzkumu vypracoval autorský kolektiv dialektologického oddělení ÚJČ AV ČR. Jelikož od tohoto výzkumu uplynulo již 50 let, provádějí v současné době dialektologové výzkum nový. Jeho cílem je získat aktuální informace o stavu našich nářečí, zjistit, jakými proměnami prošla nářečí v průběhu posledních desetiletí. Pokud byste se i Vy chtěli zapojit do nového celoúzemního výzkumu a přispět tak k uchování našeho jazykového dědictví, můžete vyplnit online Dotazník pro mapování nářečí (www.mapovaninareci.cz/).