Hlavní obsah
Zdraví

Stigma a omyl společnosti: Žádné ADHD neexistuje

Foto: www.pixabay.com

Proč naše společnost často trpí stigmatem, že žádné ADHD neexistuje a že je to jen ochranná nálepka pro nevychované děti?

Článek

Dneska má prosím tě ADHD každý dítě, který rodiče nezvládají

Věřte tomu, že to tak není. Ačkoliv si lidé často myslí, že lékaři rozdávají nálepku ADHD dětem na potkání a od stolu, tak k potvrzení této diagnózy vede, často několik let, dlouhá cesta přes specialisty, jako je klinický psycholog, či psychiatr. Nepopírám, že děti s touto poruchou můžou působit dojmem, že neposlouchají, mají problém respektovat pokyny, ale to neznamená, že je ADHD pouhou výmluvou pro jejich chování. Naopak. Připustit si, že vaše dítě může mít nějaký problém, začít ho řešit a snažit se dítěti pomoct, aby to zvládlo, chce velké odhodlání a obrovské množství trpělivosti.

Co je to vlastně ADHD a jaké jsou jeho projevy?

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders) je neurologický syndrom, který se projevuje neklidem. Je klasifikováno jako porucha pozornosti, která je dle výzkumů genetická, ale nelze vyloučit ani jiné spouštěče. Je pravděpodobně způsobena genem, který se podílí na tvorbě dopaminu, chemické látky, která řídí schopnost udržet pozornost.

ADHD nezpůsobuje výchova, ale narušené fungování v oblastech mozku, které souvisejí s plánováním, předvídáním, zaměřením a udržením pozornosti a sebeovládáním. Věkem zpravidla dochází k ústupu pozorovatelných příznaků hyperaktivity, ale přetrvávají potíže plynoucí z nepozornosti a impulzivity. Zatímco děti s ADHD jsou nápadně živé, neposedí, vyrušují, skáčou druhým do řeči, u dospělých s ADHD ustupuje hyperaktivita do pozadí a mění se na vnitřní neklid, workoholismus, nedotahování projektů, nepozornost… Ta se projevuje neschopností se delší dobu soustředit, roztěkaností, neschopností dokončit začatou práci nebo tím, že se daný člověk nechá snadno vyrušit.

ADHD nemá vliv na intelekt a v žádném případě ho nesnižuje. Působí ale v psychickém vývoji dítěte vcelku rozsáhlé potíže, které mohou ovlivňovat jeho kvalitu a snižovat potenciál dítěte. V dnešní době už jsou dostupné metody, které mohou projevy a následky ADHD zmírnit. Avšak platí, že nejvíce je potřeba velké trpělivosti a dostatek času.

Projevy ADHD:

  • Neklid, děti mají často potřebu se hýbat, i když sedí.
  • Krátká doba udržení pozornosti.
  • Dítě je snadno vyrušitelné.
  • Zapomětlivost.
  • Potíže se soustředěním.
  • Neuvážené jednání.
  • Horší vnímání času.
  • Časté změny nálad.
  • Špatné ovládaní emocí.
  • Snadno se rozptýlí okolními předměty a podněty.

Děti s ADHD mohou mít častěji horší kvalitu spánku. Dlouho jim trvá, než usnou nebo se častěji probouzí, případně jsou ve spánku zvýšeně pohybově aktivní, mluví ze spaní apod. Přesto nemusí být přes den ospalé, dokonce naopak, a tak rodičům mohou tyto potíže unikat.

Mylné smýšlení společnosti o ADHD:

Žádné ADHD není, ty děti jsou nevychované.

Ačkoliv je výchova dětí s ADHD vcelku náročná a musí se dbát na dodržování určitých pravidel a spousty dalších maličkostí, tak projevy ADHD opravdu nesouvisí s tím, jestli jsou děti vychované. Naopak. Rodiče dětí s ADHD každý den projevují vůči svému dítěti, a kolikrát i okolí, velkou dávku trpělivosti, protože to je přesně jedna ze stěžejních věcí, které ADHD děti potřebují. Trpělivost. Jedním z projevů ADHD je těžší ovládání emocí, které tvrdý výchovný přístup, spíše jen zhorší a ničemu nepomůže. Takže nastavit hranice, být důsledný, ale stále trpělivý a laskavý.

A věřte mi, opravdu to funguje.

Dospělí ADHD nemají

ADHD není porucha moderní doby. Bylo tu vždy, jen se o něm moc nevědělo, nemluvilo. V dnešní době dochází k diagnostice i osob, ve středním věku, kteří mají problém s roztěkaností, přemírou energie a dalšími projevy.

Porucha = nižší IQ

Ne. ADHD nemá žádný vliv na intelekt. Naopak. Velmi často jsou tito jedinci nadprůměrně inteligentní a umí si vše perfektně dát do spojitosti. Kolikrát jim nějaký úkol přijde triviální, a tak ho vlastně vůbec nechtějí dělat.

ADHD a náš život

Mému synovi je 7 let. Kromě ADHD má ještě jiné diagnózy. Nicméně jeho projevy poruchy pozornosti jsou naprosto učebnicové. Asi od 2 let přestal spát přes den a stačí mu velmi málo spánku, aniž by projevil únavu. Usne mezi osmou a devátou večer, celou noc kolem sebe kope, mluví ze spaní, a ráno vstává kolem páté. Celý den vydrží v pohybu, nedokáže sedět na místě. Je velmi hlasitý a člověk mu musí hodně věcí opakovat klidně desetkrát, protože vás nevnímá, nebo je zaujatý něčím jiným. Čekání ve frontě, nebo cvičení grafomotoriky v klidu u stolu, je pro něj velmi obtížné. Ale díky trpělivosti, cvičení jeho soustředěnosti, se nám daří, že je to postupně lepší a lepší. Úspěch nyní je, když vydrží 10 minut sedět u stolu, a vykonávat řízenou činnost.

ADHD je považována za jednu z vůbec nejlépe prokázaných poruch a o její existenci dnes vědci prakticky nepochybují, i tak se stále dnes mezi námi najdou lidé, kteří budou tvrdit, že to je výmysl moderní doby, a že kdysi stačilo dítěti dát na zadek a ADHD bylo vyléčeno. Sama jsem tohle slyšela několikrát. Neberte si takové řeči osobně, člověk, který nemá dítě s takovou poruchou tomu nemůže rozumět jako ti, kteří to každý den žijí.

Zdroj:

život s mým synem, který má PAS a ADHD

https://www.addp.cz/dusevni-poruchy/adhd/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz