Hlavní obsah

Chili Ta prozradila tajemství: Tygří mast, rybí omáčka a život, ve kterém se narodila, aby sloužila

Foto: TV Prima/se svolením

Známá food blogerka a kuchařka Chili Ta otevřeně promluvila o životě mezi českou a vietnamskou kulturou. Rodačka z Vietnamu, která do Česka přišla jako pětiletá holčička, přináší vhled do tradic a zvyků své komunity.

Článek

Ta Thuy Dung, jak zní její celé jméno, vyrůstala v Příbrami a postupně si vybudovala pozici jedné z nejvlivnějších osobností české gastro scény. Její instagramový profil chili_tathuy sleduje přes 300 tisíc sledujících. Přestože pochází z liberálnější rodiny, dobře zná tradiční hodnoty vietnamské kultury, které stále hrají významnou roli v životě mnoha rodin. A o tom se také Chili Ta rozhodla podělit s diváky a svými příznivci. S typickým humorem totiž prozradila, že existují dva základní klíče k pochopení vietnamské kultury.

Hodnoty a tradice

Sama dodala, že lidé v České republice mají odlišnou představu o tom, jak lidé ve Vietnamu žijí. Oni však ke štěstí potřebují pouze dvě věci, a to tygří mast a rybí omáčku.. „My máme na všechno tygří mast. Ta se dává úplně na všechno – když vás bolí hlava, když máte zlomené srdce, tak tygří mast. Vypadnete z taneční soutěže, moje máma mi poslala – tygří mast – hned druhý den,“ říká se smíchem Chili Ta. Naopak rybí omáčka představuje základní ochucovadlo vietnamské kuchyně, které vytváří charakteristickou vůni domácnosti. „Mě se lidé často ptají, jak sbalit Vietnamku, tak odpovídám, nauč se čichat k rybí omáčce a tvářit se u toho blaženě. My tolik nepoužíváme sůl, ale většinou do všeho cpeme tu rybí omáčku. Pro vás je to exotické, pro mě je to domov,“ popisuje.

Vietnamská kultura je silně založena na rodinných hodnotách a tradicích. „Když si vezmete vietnamskou ženu, musíte si uvědomit, že si s ní berete celé příbuzenstvo a všechny jeho problémy,“ upozorňuje Chili Ta. Důležitou roli hraje také respekt a služba rodině, což se projevuje zejména v očekáváních vůči mladým ženám. To ale není vše. Chili dále prozradila, že Vietnamky jsou od dětství určené k tomu, aby sloužily. „My, jako Vietnamky, jsme od malička trénované a vedené – proto jsou podle mě Asiatky tolik v kurzu – aby sloužily. To znamená, že když k vám přijde na návštěvu Vietnamka, můžete hned říct, hele, pojď, umyjeme okna. A ona řekne, jasně, a ještě to udělá s radostí,“ prozradila pravidla své kultury.

Most mezi kulturami

Chili Ta se stala významnou představitelkou druhé generace Vietnamců v Česku. Zatímco první generace často žila uzavřeně ve své komunitě a tvrdě pracovala sedm dní v týdnu, jejich děti již žijí zcela jinak. Přesto si uchovávají respekt k tradicím a stávají se důležitými mosty mezi oběma kulturami. „Třeba moji rodiče jsou liberální, protože musí, už si na to zvykli,“ pousměje se, „ale jsou rodiče, kteří nechtějí, aby jejich dítě mělo českého partnera právě proto, že vietnamská komunita hodně lpí na tradicích. A také respekt je ve Vietnamu velice důležitý,“ dodala v závěru svého rozhovoru v pořadu Show Jana Krause.

Zdroje: TV Prima, autorský text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz