Hlavní obsah

Manžel mi zakázal jezdit za kamarádkou. Prý mě kazí a rozbíjí rodinu

Foto: Freepik

Nikdy jsem si nemyslela, že budu dospělá žena a zároveň se budu cítit jako dítě, které žádá o svolení. Že se mě někdo v mých letech zeptá, proč zrovna ta kamarádka, proč tak často, proč zase, a jestli mi náhodou nevlévá do hlavy nějaké hlouposti.

Článek

A že ten někdo bude člověk, kterého jsem si vzala, kterému jsem kdysi řekla ano, protože jsem věřila, že vedle něj budu moci být sama sebou. A přesto jsem se najednou ocitla v roli, kdy jsem měla obhajovat každou návštěvu, každý telefonát, každý smích, který s ní sdílím. A časem jsem se přistihla, že mlčím. Že neříkám, že tam jedu. Že lžu o tom, že jsme si volaly. A že když se mě zeptá, jestli jsme spolu něco řešily, zlehčuju to, abych se vyhnula hádce.

Tahle moje kamarádka není žádná revoluční bojovnice, která by mi strkala do ruky transparent s nápisem „rozveď se“. Je to prostě moje nejbližší přítelkyně. Znám ji od školy. Prošla se mnou vším – prvními láskami, těhotenstvím, únavou po porodu, i těmi večery, kdy člověk sedí v kuchyni a brečí, protože neví, co je špatně, ale cítí, že něco je. S ní si můžu říct všechno. Smějeme se i brečíme. Dává mi sílu, ale ne tím, že by mě chtěla někam tlačit. Jen tím, že mě poslouchá. Že si pamatuje, co říkám. A že se mě neptá, proč to cítím, ale prostě to přijme. A to je víc, než kolik jsem v posledních letech zažila ve vlastním manželství.

Začalo to nenápadně. Když jsem se vrátila od ní, manžel se zeptal, co jsme tak dlouho dělaly. Když jsem řekla, že jsme jen povídaly, usmál se a poznamenal, že to ženské umí. Jenže další návštěva už vyvolala otázku, jestli se náhodou nebavíme o něm. A pak přišla narážka, že se od ní vracím „nějaká jiná“. A nakonec to přerostlo v otevřenou výtku – že mě kazí. Že mě štve proti němu. Že prý nasává moje nespokojenost a přikládá pod kotel. Že se kvůli ní naše manželství rozkládá.

Já jsem se tehdy smála. Říkala jsem si, že přehání. Že je možná jen trochu nejistý. Vysvětlovala jsem mu, že to není pravda, že si jen potřebuju s někým popovídat, že se přece neodvracím od něj, ale že prostě potřebuju taky nějaký svůj prostor. Jenže místo pochopení přišly zákazy. Ne výslovné. Ne ty, které se řeknou nahlas. Ale ty tiché. Ty, které visí ve vzduchu. „Zase za ní? To nemůžeš být chvíli doma?“ „Děti tě taky potřebují, víš?“ „Zajímavý, že máš vždycky čas, když se ozve ona.“ A já jsem začala couvat. Protože jsem nechtěla dusno. Protože jsem měla pocit, že když se s ní stýkám, jsem špatná máma, špatná žena, špatná manželka. A pomalu jsem přestala jezdit. Místo cesty za ní jsem šla do obchodu. Místo telefonátu jsem si pustila podcast. Místo smíchu jsem si dala skleničku vína, když všichni usnuli. A pak jsem jednu noc ležela v posteli, dívala se do stropu a napadlo mě – jak se tohle stalo? Kdy se ze mě stala žena, která se bojí být sama sebou, protože by tím mohla někoho zklamat?

Kamarádka mi psala, jestli se něco děje. Psala s citem, nenaléhala. Jen se ptala, jestli jsem v pořádku. A já jí odpověděla, že jen nemám čas. Že jsem unavená. Ale to byla lež. Měla jsem čas. Jen jsem už neměla sílu vysvětlovat, proč ho chci trávit s ní. A taky jsem se styděla. Že jsem nedokázala obhájit něco tak prostého jako přátelství. Že jsem se nechala dotlačit do pozice, kdy něco tak přirozeného působí jako hrozba. A zároveň mě to děsilo. Protože co to o našem vztahu říká? Jaký je to vztah, když v něm nejsem vítaná celá? Když si musím vybírat mezi člověkem, kterého miluju, a člověkem, který mě drží nad vodou?

A pak jednoho večera bouchly dveře. Děti spaly, doma bylo ticho, a já jsem sebrala telefon a zavolala jí. Neplánovala jsem to. Jen jsem najednou potřebovala slyšet její hlas. A všechno to ze mě vypadlo. Řekla jsem jí, že mi chybí. Že mě to trápí. A že nevím, co mám dělat. A ona mlčela. Dlouho. A pak řekla jen: „Já jsem tady. Pořád. A až budeš chtít, přijedu klidně i já.“ A tehdy jsem pochopila, že opravdové přátelství není o četnosti návštěv. Ale o tom, že tě někdo drží, i když tě ostatní tlačí. Že tě vidí, i když se sama ztrácíš.

Od té doby se něco změnilo. Ne v něm. V něm ne. Ale ve mně. Začala jsem si pokládat otázky, které jsem dlouho potlačovala. Proč mám pocit, že musím někoho přesvědčovat, že moje vztahy s druhými nejsou hrozba? Proč si musím vybírat? Proč je můj život bezpečný jen tehdy, když se vejdu do představ někoho jiného? A proč jsem tak dlouho žila v domnění, že láska je o přizpůsobení, místo o přijetí?

Některé večery jsme s kamarádkou zase začaly volat. Občas tajně. Občas tiše. Ale už jsem se za to nestyděla. A když jsem jednoho dne řekla nahlas, že za ní pojedu, a manžel protočil oči, neomlouvala jsem se. Řekla jsem jen: „Potřebuju to. Jedu.“ A jela jsem. A ten víkend byl jako nádech. Ne protože jsme si stěžovaly. Ale protože jsem zase na chvíli byla někdo, kdo se nebojí se smát. Kdo nemá pocit, že musí něco vysvětlovat. Kdo prostě je.

Nevím, kam nás to dovede. Nevím, jestli ten vztah doma přežije tuhle změnu. Ale vím jedno. Že když mi někdo říká, s kým se smím smát, s kým si smím povídat, a kdo mě „kazí“, pak mi vlastně říká, že moje emoce jsou nebezpečné. A že moje duše je problém. A to už nikdy nechci slyšet.

Chci, aby moje děti viděly, že máma má přátele. Že má svoje myšlenky. Že má právo na čas, na prostor, na blízkost. Že být partnerkou neznamená být v kleci. A že láska není o kontrole. Je o důvěře. A když ji není, není ani domov.

A tak jsem se rozhodla – nebudu se už omlouvat za to, že mám lidi, kteří mě milují takovou, jaká jsem. A nebudu žít v domě, kde se za to trestá. A pokud tohle někdo považuje za rozbití rodiny, pak možná rodina nikdy nebyla celá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz