Hlavní obsah

Vzala jsem si domů ležícího dědečka a pečovala o něj. Říkali, že to nezvládnu, já dokázala opak

Foto: Freepik

„To nemůžeš zvládnout, vždyť máš práci a děti. Navíc nemáš zdravotnické vzdělání. Za měsíc ho budeš chtít vrátit do nemocnice.“ To jsem slýchávala každý den, každou hodinu, každou minutu.

Článek

Tahle slova mi řekla moje vlastní sestra, když jsem jí oznámila, že si beru dědečka k sobě domů. Nikdy nezapomenu na ten soucitný, ale zároveň pochybovačný pohled v jejích očích. Děda, který celý život neúnavně pracoval na statku a nikdy si nestěžoval, teď ležel v nemocnici po mozkové příhodě. Lékaři už jen krčili rameny a nabízeli jediné řešení – LDN.

Když jsem za ním přišla a viděla ho, jak bezmocně leží na posteli s pohledem upřeným do stropu, něco se ve mně zlomilo. Ten muž, který mě učil jezdit na kole a který dokázal opravit cokoliv, si nezasloužil dožít mezi cizími lidmi v nemocničním pokoji. „Vezmu si tě domů, dědo,“ zašeptala jsem mu do ucha, když jsem se nad ním skláněla. Poprvé za dlouhou dobu jsem v jeho očích zahlédla jiskřičku naděje.

Manžel byl překvapivě chápavý, i když měl obavy. „Jsi si jistá? Bude to hodně náročné,“ řekl tiše, když jsme spolu večer seděli u sklenky vína. Nebyla jsem si jistá vůbec ničím, ale věděla jsem, že to musím zkusit. První týden byl šok. Navzdory mé přípravě jsem netušila, co všechno péče o zcela nehybného člověka obnáší. Přebalování, krmení, podávání léků, polohování každé dvě hodiny i v noci. Otlaky, které se objevily už v nemocnici, bylo potřeba pečlivě ošetřovat. Po týdnu jsem měla ruce rozpraskané od dezinfekce a záda mě bolela tak, že jsem nemohla ani rovně stát.

Maminka mi volala každý den. „Neříkala jsem ti to? Vždyť se úplně zničíš. Děda by pochopil, kdyby sis to rozmyslela.“ Možná měla pravdu, ale já jsem se přistihla, že i přes všechnu únavu a občasné zoufalství nechci couvnout.

Zlom přišel asi po měsíci. Byly tři hodiny ráno a já jsem opět vstávala, abych dědu přetočila. V pološeru pokoje jsem zahlédla, že má otevřené oči. „Dědo, nespíš?“ zeptala jsem se. A on místo obvyklého prázdného pohledu slabě zavrtěl hlavou. Srdce mi poskočilo. Byl to první vědomý pohyb po dlouhé době.

Postupně jsme vyvinuli rutinu. Naučila jsem se, jak ho přesunout z postele na invalidní vozík, naše děti se zapojily a četly mu knížky. Manžel přebudoval část přízemí, aby se tam vešla polohovací postel. Pomalu, ale jistě se dědův stav začal zlepšovat. Nejdřív zvládl sám držet hrnek, potom se s pomocí posadit.

Samozřejmě, nebylo to jako v pohádce. Byly dny, kdy jsem brečela vyčerpáním, kdy jsem se budila s panickým pocitem, že jsem na něco zapomněla. Musela jsem omezit pracovní úvazek a některé večery jsem byla tak unavená, že jsem usnula dřív než děti. Ale s každým malým pokrokem dědy jako by přišla nová vlna energie.

Po půl roce dokázal s pomocí choditka ujít pár kroků. Když se poprvé postavil, plakali jsme oba. „Děkuju ti, holčičko,“ řekl mi tehdy svým novým, trošku nezřetelným hlasem. Ta dvě slova byla cennější než cokoliv jiného.

Když jsme spolu seděli na zahradě a pozorovali, jak kvete třešeň, kterou kdysi sám zasadil, uvědomila jsem si, že tahle zkušenost změnila nejen jeho, ale i mě. Naučila jsem se trpělivosti a pokoře. Pochopila jsem, že láska se neprojevuje velkými gesty, ale každodenní péčí a pozorností.

Jednoho večera mi zavolala sestra. Chvíli jsme mluvily o běžných věcech, než nakonec řekla: „Víš, mýlila jsem se. Myslela jsem, že to nemůžeš zvládnout, ale ty jsi to dokázala. Jsem na tebe pyšná.“ Ta slova jsem nepotřebovala slyšet – nedělala jsem to pro uznání – ale přesto zahřála.

Dnes, po téměř dvou letech, je děda stále s námi. Už není upoután na lůžko, s pomocí hole dokáže chodit po domě a dokonce pomáhá s lehkými pracemi na zahradě. Jeho řeč se zlepšila natolik, že si může povídat s vnoučaty a předávat jim svoje životní moudrosti.

Ne každý příběh má šťastný konec, a já vím, že jednou přijde den, kdy dědu ztratíme. Ale díky našemu společnému rozhodnutí nerezignovat má teď důstojný život obklopený rodinou, která ho miluje. A to stojí za všechny probdělé noci a bolesti zad.

Když se mě někdo s odstupem času zeptá, jak jsem to dokázala, říkám věci tak, jak jsou a nic si nemusím vymýšlet.Člověk dokáže víc, než si myslí, pokud to dělá z lásky. A to je možná to nejdůležitější poznání, které jsem získala: Nejsme tak slabí, jak si občas myslíme. V každém z nás je síla zvládnout i zdánlivě nemožné.

A vy, měli jste někdy v životě situaci, kdy jste museli jít proti radám ostatních a poslechnout své srdce? Někdy jsou ty nejtěžší rozhodnutí zároveň těmi nejsprávnějšími.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz