Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Čechům se nechce makat. Každý chce být manažer se služebním autem a teambuildingem

Foto: Pixabay

Nářadí

Ochota mladých lidí obléci si montérky, rukavice a vzít do ruky nějaké to nářadí, klesá téměř k nule. Raději by chtěli klimatizovanou kancelář, služební auto a každý měsíc teambuilding.

Článek

Zašel jsem si o víkendu s kamarády na novoroční „plzničku“ a pečená žebírka. Chodíme tak každý rok, abychom na sebe navzájem nezapomněli a probrali „důležitá“ světová témata. Takže holky, auta, hokej a samozřejmě také práci. Je nás pět a všichni se živíme podnikáním. Opravář výtahů, majitel autoservisu, právník, majitel malé reklamky a provozovatel penziónu v Jizerských horách.

Není práce jako práce

Tématu „práce“ věnujeme v rámci našeho povídání asi nejméně. Přesto jsme letos udělali výjimku a trochu rozvinuli, jak to podle nás s prací v Česku vypadá. Proč? Ještě než přišli kamarádi, vyslechl jsem vedle od stolu kousek zajímavého rozhovoru. U stolu seděli dva třicátníci a živě si povídali o práci. I když, o práci…

Chceme nová auta

Bavili se docela živě, takže je nešlo přeslechnout. Oba řešili to, že jejich firma šetří a přesto, že měli letos dostat nová auta, vedení rozhodlo, že letos ještě budou jezdit v těch „starých“. Netuším, jaká auta mají, ale říká se, že nejlepší auto je služební auto. Mladí manažeři však v debatě zastávali názor, že „firma vydělává jako nikdy“, takže je nefér, když nová auta nedostanou.

Řízek k večeři a alkohol za své

Nelíbil se jim ani vánoční večírek. „To jako nemají na lepší jídlo než obyčejnej řízek a salát? To si můžu dát doma,“ povídal jeden. „Řízek byl v pohodě, ale že si musíš pití platit ze svého, to je fakt ubohý,“ reagoval na to ten druhý a pokračoval: „U kámoše v práci byli na Václaváku v luxusním baru, měli sushi a na baru prej otevřenej účet,“ pokračoval zhnuseně.

Excel a porada o ničem

Nevím, možná byli oba pánové pro svoji firmu nepostradatelní, headhunteři se o ně přetahují a nabízejí půlmiliónové platy. Spíše mi to ale připadalo tak, že to jsou klasičtí vyplňovači excelovských tabulek a žvanilové na firemních poradách, než že by to byli špičkoví manažeři, po kterých je na trhu práce skutečně hlad. Jenže takoví naši ekonomiku nikam neposunou.

Kdo bude skutečně pracovat?

S kamarády jsme se shodli na tom, že za nějakých deset let nebude mít kdo postavit plot, opravit pračku, vysavač nebo kapající kohoutek. Nikdo totiž nechce řemeslo dělat. Všichni by nejraději seděli v teplých kancelářích, hodnotili nekvalitní firemní teambuilding a po osmi hodinách takového nicnedělání nasedli do svého firemního Porsche a jeli domů do své vily.

Prasklo těsnění, kupte si novou pračku

Jenže takhle to asi fungovat nebude. S takovým přístupem bude česká ekonomika brzo čelit problému, kdy budou mladí lidé stále méně tíhnout k řemeslným profesím a k fyzické práci. Tento fenomén poukazuje na nechuť manuálně pracovat a na zvýšené nároky na benefity v zaměstnání, které však ne vždy odpovídají schopnostem dotyčného. Bez větší podpory a prestiže řemeslných oborů se brzy může stát, že zcela ztratíme odborníky na klíčové práce a kvůli protékající pračce budeme kupovat novou, protože tu původní nebude mít kdo opravit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz