Článek
Podle loňské reportáže České televize nemají statisíce lidí v Česku svého zubaře. Na vyšetření i zákroky se tak mnohde čeká týdny, někdy i měsíce. Když bolí zub, není to rozhodně nic příjemného. Co ale v takové situaci dělat? Jistě, existují zubní pohotovosti, ale tam se provede jenom akutní zákrok. Žádné speciální úkony o půlnoci na pohotovosti jistě čekat nelze. V pohraničních oblastech s Polskem to někteří pacienti vyřešili zajímavě. Začali dojíždět do polských ordinací.
Na faktuře záleží
Podle Českého rozhlasu takové úkony hradí VZP. Ale pouze ty úkony, které jsou hrazeny v České republice. Pacienti tedy musí polského zubaře požádat o detailní rozpis prací na fakturu. Podle jednoho z pacientů prý proplacení úhrady trvalo několik měsíců, ale stálo to podle něj za to. A proč nejsou v Česku zubní lékaři?
Zubařů je prý dostatek
Podle České stomatologické komory je však v Česku zubařů dostatek. Problém je údajně někde jinde. Především v tom, že pacienti chtějí, aby byl zubař blízko jejich bydliště a aby byl levný. Dnes, tedy v době, kdy zubaři musí pracovat nejen s moderními technologiemi, ale i materiály, to pochopitelně není možné. Stejně tak to, aby byl zubař v každé malé vesnici nebo ulici ve městě.
Za trháním zubu do Polska
Jezdit k zubařům do Polska je však pro obyvatele příhraničních oblastí skvělým řešením, jak se dostat k cenově dostupné péči v co nejkratším čase. Otázkou zůstává, jestli je to systémové řešení. A také to, s jakými technologiemi a materiály zubaři v sousedním Polsku pracují. Podle zmíněné reportáže Českého rozhlasu pracují v Polsku také ukrajinští zubaři. Údajně proto, že v Česku pro ně není místo. Nejčastěji dělají běžné úkony, jako je vrtání a plombování, nebo trhání zubů.
Důležitá je prevence
Ale je tady ještě jedna věc. A to je prevence. Češi, a pochopitelně nejen oni, se zubařů velmi často bojí, takže se k němu dostanou až ve chvíli, kdy mají problém. Přitom prevence by mnohým problémům dokázala předejít. Bez bolesti a levně.