Hlavní obsah
Názory a úvahy

Když kritika bolí aneb kapitulace Čestmíra Strakatého na síti X

Foto: By GUE/NGL - F70A5867, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84470135

Kateřina Konečná

Dělat rozhovor s přesvědčenou komunistkou je ošemetná věc. Tím spíše, když v rozhovoru, který si lze celý poslechnout pouze v rámci předplatného, chybí alespoň náznak kritické žurnalistiky

Článek

Novinářská práce je nesnadný úkol. Zvláště, pokud jde o rozhovor s politickou osobností, jejíž názory vzbuzují ostré emoce. Jedním z příkladů, jak takové rozhovory mohou dopadnout, je podcast Čestmíra Strakatého, který nedávno hostil Kateřinu Konečnou, předsedkyni KSČM. Tento rozhovor totiž otevřel řadu otázek, které však součástí samotného podcastu. Otázek nejen o kritické žurnalistice, ale také o motivech tvůrce podcastu a schopnosti unést kritiku těch, kteří za jím vytvořený obsah platí.

Ošemetnost rozhovoru s komunistkou

Kateřina Konečná je známá svými radikálními postoji. NATO označuje za „útočící živel“, chce vystoupit z Evropské unie a otevřeně deklaruje, že její hlavní politický cíl je „sundat Fialovu vládu“. Když taková osoba dostane hodinový mediální prostor v jednom z největších podcastů v zemi, měl by jeho moderátor přistupovat k rozhovoru s určitou obezřetností a kritickým pohledem. V rozhovoru Čestmíra Strakatého se to ale nestalo.

Vy jste vlastně docela milá

Místo kritického zkoumání a hlubší analýzy postojů a názorů Kateřiny Konečné zazněla v rozhovoru například věta typu: „Vy jste vlastně hrozně milá.“ Taková poznámka by mohla vyznít ironicky, ale v kontextu rozhovoru to spíše působilo jako pochlebování. Informační hodnota rozhovoru zůstala minimální a rozměr kritické žurnalistiky se vytratil úplně.

Prostor pro všechny? Ano, ale nezapomenout na objektivitu

Často se argumentuje, že v demokratickém světě je potřeba dát prostor všem názorovým proudům. To je nepochybně správné. Ovšem je vždy na moderátorovi, aby rozhovor nevyzněl jako legitimizace sporných či extremistických názorů. Nestačí jenom „vyváženost“. Důležitá je především objektivita. Tento konkrétní případ se však podle mě takovou legitimizací stal. Otázkou zůstává, zda to byl záměr, nebo neschopnost vést kritickou debatu. Mimochodem, Konečná podpořila KSČM 23 finančními dary v celkové částce 1 224 193 kč

Byly motivem rozhovoru s Konečnou peníze?

Podívejme se i na finanční aspekt. Podcast Čestmíra Strakatého má předplatné ve výši 6 eur měsíčně a odhadem zhruba 10 tisíc předplatitelů. To znamená, že jeho projekt generuje příjmy kolem 60 tisíc eur měsíčně. Nabízí se tedy myšlenka, zda rozhovor s Kateřinou Konečnou nebyl kalkul, který měl vyvolat vlnu emocí a přilákat další předplatitele.

Kontroverze prodává. Nebo ne?

Tento přístup je v dnešní době bohužel běžný. Kontroverze prodává. Otázkou ale je, zda to v dlouhodobém horizontu není cesta ke ztrátě důvěryhodnosti. Když novinář dělá v podstatě promo členovi strany, která má ve své historii totalitní minulost, měl by být připraven na ostrou kritiku. Ta přišla a ukázala, že Čestmír Strakatý ji neustál.

Když moderátor „vypíná“ diskusi

Na síti X, kde moderátor zveřejnil odkaz na rozhovor, se spustila lavina komentářů. Část z nich byla nepřátelská, dokonce se údajně objevily i vyhrůžky smrtí. Takové chování je pochopitelně neomluvitelné. Nicméně vypnutí komentářů působí jako kapitulace. Žurnalista, který nedokáže unést zpětnou vazbu, ač třeba ostrou, tímto vysílá signál o své slabosti. A zároveň posiluje hlasy těch, kteří tvrdí, že rozhovor byl motivován hlavně penězi.

Lekce pro budoucnost

Rozhovor Čestmíra Strakatého s Kateřinou Konečnou je dle mého názoru ukázkovým příkladem toho, jak snadno může nekritický rozhovor s kontroverzní osobností rozkývat židli pod jeho autorem. Novináři formátu pana Strakatého by si podle měli uvědomit svoji odpovědnost za formát i obsah a být připravení unést kritiku, která s jejich prací souvisí. Na druhé straně, i diváci a posluchači by měli respektovat hranice slušné diskuze a vyvarovat se nenávistných a agresivních reakcí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz