Hlavní obsah
Lidé a společnost

Měnili děti za auta. Reportáž ČST z roku 1968 odhalila možné obchodování s dětmi v Československu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Osamocené děti

14. 11. 13:27

Inzerát ve znění „Adoptuji dítě, nabízím nový Fiat 850 z Tuzexu, dohoda jistá,“ měl v tehdejších československých novinách šokující úspěch. Ano, s dětmi se v socialistickém Československu pravděpodobně obchodovalo.

Článek

Socialistická Československá televize připravila v roce 1968 vůbec jednu z prvních investigativních reportáží. A hned na poměrně drsné téma. Reportáž se totiž zabývala možným obchodováním s dětmi v tehdejším Československu. Redaktor Jindřich Fairaizl totiž zadal do novin inzerát jako fiktivní zájemce o dítě k adopci. Protihodnotou nabídl Fiat 850, výkřik tehdejší automobilové techniky. Reakce na inzerát byla ohromující. O reportáži Jindřicha Fairaizla psal před časem web Life24, ale asi tím nejlepším zdrojem je reportáž samotná. Jmenuje se Inzerát a upozorňujeme, že není pro citlivé povahy. O co v reportáži šlo?

Socialismus děti rozhodně nechránil

Socialismus se tvářil jako společenské zřízení, kde je všechno zalité sluncem, o všechny je postaráno, všichni jsou si rovni a nikdo netrpí nouzí. Ani hmotnou, ani sociální. Dnes už všichni víme (téměř všichni), že to byla jedna velká lež. Socialismus světu nic dobrého nepřinesl, a ani těm nejmenším dětem, které si se společenským zřízením samozřejmě hlavu nelámaly, se moc dobře nevedlo. Především těm, které se z nějakého důvodu ocitly bez rodičů, nebo naopak měly za rodiče tyrany.

Šokující dokument získal v Itálii prestižní cenu

V dokumentu, který získal prestižní mezinárodní cenu Prix Italia, otevírá otázku, jak je možné, že ve vyspělé socialistické společnosti, která měla být vzorem ctnosti, nedostižné morálky a vzájemného přátelství, narůstá počet vražd malých dětí a objevují se i snahy vyměnit dítě za něco hmotného. Například za automobil.

Ročně 1500 vražd dětí?

V socialistickém Československu se navíc podle Fairaizla mohlo udát až 1500 vražd novorozenců, nebo malých dětí, ročně. Mnohá neobjasněná úmrtí této domněnce jenom nahrávala. Zjištění Jindřicha Fairaizla v dokumentu byla otřesná. V dokumentu, mimo jiné, zaznělo, že ve společnosti existují rodiče, spekulující nejen s částkami, které stát vyplácí při porodu, což bylo 650,- korun, ale také s pohřebným ve výši 350,- korun.

Čtyřměsíční chlapec za auto

Fairaizl se proto rozhodl, že zkusí zjistit, jakou cenu má pro některé rodiče život dítěte, a zadal do tehdejších deníků velice kontroverzní inzerát s textem: Adoptuji dítě do tří let. Nabízím nový vůz Fiat 850. Zn: „Tuzex – dohoda jistá“. Na inzerát odpovědělo přibližně 300 rodičů. Někteří dokonce poslali i fotografii dítěte. V dokumentu Inzerát je například i rozhovor s dvojicí, která zvažovala, že se takto „zbaví“ tříletého dítěte. Citace z dopisu jiných rodičů: „Máme pět dětí. Jedno děvče a čtyři chlapce. Tak bychom vám jednoho chlapce dali. Budou mu čtyři měsíce a má se k světu. Přijeďte se podívat. Má modré oči a kaštanové vlasy. To víte, na auto se nezmůžeme, ale na děti ano. Přijeďte buď v sobotu, nebo v neděli…

Z reportáže mrazí

Dokument Inzerát je silný nejen pro svoje téma, ale i pro svoje zpracování a nasazení, se kterým se do něj Jindřich Fairaizl pustil. Je to perfektně odvedená práce, za kterou by se nemusely stydět ani současné týmy investigativních žurnalistů. Bohužel, Jindřich Fairaizl byl nucen po prověrkách v roce 1970 z ČST odejít.

Kdo jsi bez viny, hoď kamenem

Podle Českého rozhlasu byl Fairaizl v letech 1976 až 1984 agentem Státní bezpečnosti, evidovaným pod krycím jménem Frézař. V roce 1990 byl Jindřich Fairaizl jmenován ústředním ředitelem Československé televize, po šesti týdnech však na tuto funkci rezignoval. Fairaizl zemřel na následky dopravní nehody v září 1993.

Anketa

Myslíte si, že i v dnešní době by měl podobný inzerát ohlas? Že by se ozvali rodiče, kteří by prodali svoje dítě?
Určitě ne. V dnešní době to nepřipadá v úvahu
7 %
Myslím, že by se pár lidí našlo
93 %
Celkem hlasovalo 43 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz