Hlavní obsah
Automobily a vozidla

Týden s Trabantem aneb dostal jsem v předstihu hodně netradiční vánoční dárek

Foto: Pisalek 00

Trabant

Kdo se narodil před rokem 1989, asi vůbec nebude vědět, co to je Trabant. My starší to ale víme velmi dobře. Bylo to auto za trest a pro ostudu. Já ho dostal na týden jako vánoční dárek.

Článek

Trabant je značka automobilu vyráběného v minulosti automobilkou Sachsenring v saském městě Zwickau. V předválečném období patřila továrna automobilce Horch, která se zabývala výrobou luxusních vozidel. Po válce vyráběla lidový model Trabant s dvoutaktním motorem a karosérií z duroplastu, který se stal jedním ze symbolů NDR (Německá demokratická republika). Bylo to auto, které v podstatě motorizovalo tehdejší „východní“ Německo.

Pár dní s Trabantem jako dárek

Shodou okolností jsem měl možnost před pár dny s Trabantem strávit několik dní. Byl to od kamarádů takový vtipný vánoční dárek. I když vtipný moc nebyl. Alespoň ne pro mě. Na druhou stranu to byla skvělá zkušenost. Dnešní řidiči by měli mnohdy problém Trabant vůbec rozjet. Navíc tenhle exemplář nebyl zrovna v ideálním technickém stavu a jezdit s ním po Praze je zážitek skutečně jenom pro velké fanoušky tohoto vozítka.

Řazení může být problém

Problém mi dělalo už jenom řazení. Klasická páka totiž není na středovém tunelu, ale pod volantem je to sic klasické „háčko“ ale než jsem si schéma řazení v hlavě uložil, chvilku to trvalo. Problémem pak byla zpátečka, kdy se za páku musí tahat, resp. ji tlačit ke sloupku. Frustrující byl pro mě také výkon motoru. Ten je údajně něco kolem 25 koní a je opravdu úplně jedno, jak moc stojíte na plynu. Trabant reaguje pořád stejně. To znamená, že v podstatě nereaguje.

V zimě je bunda nutností

Foto: Pisalek 00

Trabant

Jezdit s Trabantem v zimě znamená mít na sobě pořádnou bundu. Motor je totiž vzduchem chlazený a vlastně jsem za celou dobu ježdění s tímhle „rozzuřeným vysavačem“ nezaregistroval, že by auto začalo topit. Ale možná bylo někde něco rozbitého. Netuším.

Němci si „Trabíky“ tunili

Jakkoliv byl Trabant už tehdy autem spíše pro smích, čekalo se na něj v Německu i několik let. Němci si následně svoje „Trabi“ vybavovali různými doplňky a dělali si z nich „pořádná“ auta. Automobilka to ale uměla také. Například pro řecký trh se vyráběla verze Tramp. Byla to otevřená verze modelu 601, která neměla boční dveře a pře nepřízní počasí chránila posádku koženková střecha. S takovým autem bych tedy jezdil raději než s klasikou v pražské předvánoční zácpě.

Kultovní vozítko na letní srazy

Dneska je Trabant téměř kultovním vozítkem, které se dá prodat, je-li ve skvělém stavu, klidně i za 10 tisíc eur. Jezdit se s ním ale moc nedá. Je to auto spíše na letní projížďky než na každodenní použití. O to více smekám před těmi, kteří s Trabantem museli před rokem 1989 žít jako s běžným rodinným autem a vydávali se s nám klidně i na cestu do Jugoslávie nebo Bulharska k moři. To bych vážně nedal.

Anketa

Jezdili jste s Trabantem?
Ano, to bylo auto mého mládí
74,3 %
Nejezdil, ale auto si pamatuji
25,1 %
Takové auto jsem nikdy neviděl
0,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 307 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz