Hlavní obsah
Právo a státní správa

V Německu platí pokutu za přestupek, který v ČR denně páchá téměř každý. Policie však nikde

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pisalek 00
16. 11. 12:02

Němci začali tvrdě trestat neoprávněnou jízdu v zúženém pruhu. Drtivá většina řidičů totiž neví, že šířka vozu, uváděná v technickém průkazu, se sice měří v jeho nejširším bodě, ale bez zrcátek.

Článek

Vozidlo je tak o 30 – 40 centimetrů širší

„Němci začali využívat kamerový systém, který načte registrační značku vozu a spáruje ji s technickými údaji v databázi. V případě, že ve zúženém pruhu jede vozidlo širší, než dovoluje značka, automaticky vygeneruje pokutu,“ říká Petr Přikryl z asociace autobazarů APPAA. Podle Přikryla však drtivá většina řidičů netuší, že rozměr uvedený ve velkém technickém průkazu uvádí šířku bez zrcátek. Například oblíbené SUV Audi Q7 má šířku 1970 mm, ale se zrcátky to je již 2212 milimetrů. „Kvésedmička“ by tedy do pruhu označeného značkou na úvodní fotografii vůbec neměla vjíždět. Naproti tomu například ŠKODA Kodiaq má šířku 1882 milimetrů a se zrcátky 2087 milimetrů. S tímhle SUV tedy do pruhu vjet lze.

S pojišťovnou bývá problém

Vyhláška navíc řidičům doporučuje, aby dodržovali na každé straně bezpečnou vzdálenost, tedy alespoň 25 centimetrů. V zúžených pruzích tak odborníci doporučují obrnit se trpělivostí a přečkat pomalejší jízdu, než se tlačit do levého úzkého pruhu, kde hrozí kolize. „Pojišťovny jsou u takových nehod nekompromisní, a když zjistí, že v pruhu jel někdo s vozidlem v rozporu s pravidly, krátí pojistné, případně ho zcela odmítnou,“ varuje Přikryl z APPAA.

Otázkou tak zůstává, proč policie tento přestupek nevymáhá tak, jak by mohla.

Anketa

Věděli jste, že šířka vozu se do TP udává bez zrcátek?
Ano
33 %
Ne
67 %
Celkem hlasovalo 91 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz