Článek
A je to tady. Čas svařáku, punče, trdla, pečených kaštanů a dalších laskomin, které k vánočnímu času neodmyslitelně patří. Atmosféra ozdobených vánočních stromečků, koled a vůně různých cukrovinek přitáhne na vánoční trhy po celé České republice každý rok davy návštěvníků. Ne vždy je ale zážitek z vánočního trhu něco, na co budete v dobrém vzpomínat i po letech.
Ve Vídni to je jiná káva (i svařák)
Když jsem byl před nějakými dvanácti lety poprvé na vánočních trzích ve Vídni, nemohl jsem uvěřit tomu, jak skvěle může chutnat svařené víno nebo punč. Na to jsem z Prahy nebyl zvyklý. Nejsem žádný rozmařilec, ale ani člověk, který obrací každou korunu v kapse. Dám si s chutí tlačenku z papíru, stejně jako krevety nebo pořádný steak. Za vše jsem ochoten zaplatit odpovídající cenu. Ani svařák za stokorunu by nebyl problém. Kdyby…
Cena neodpovídá kvalitě
Kdyby to bylo k pití. Navštívil jsem trhy na náměstí Míru v Praze a bylo to hodně smutné. Když pominu skutečnost, se tam návštěvníci chovají jak u pokladen v supermarketu, předbíhají se, strkají do sebe, spěchají atd. (za to ale trhy nemohou, to je o lidech), nemohu nechat bez povšimnutí ceny. Kalíšek vína (asi 2 dcl) za 90,- korun, bramborák za 90,- korun, trdlo za stovku, spirála z jedné brambory za 80,- korun. Vše by bylo v pořádku, kdyby to mělo alespoň průměrnou kvalitu.
Účtenky se nevedou
Vlažný svařák nebyl k pití. Bylo to pravděpodobně to nejlevnější víno bez jakéhokoliv ochucení. Trdlo za stovku – zpola syrový svitek těsta, lehce posypaný skořicovým cukrem, z bramboráku tekl olej proudem. Ani u jednoho stánku jsme nedostali účtenku, takže klasická česká stánkářská šejdírna. Proč? Proč si trhovci neřeknou klidně i víc, ale za skvělou kvalitu? Utratit 560 korun za dvě trdla, dva kalíšky svařáku a dva bramboráky je pro mnoho rodin dost peněz. Určitě nechodí takto utrácet na trhy každý den. Chtějí si to proto užít a pochutnat si. Ve Vídni to jde a u nás ne? Svařák ve Vídni stojí 4,50 eur, dá se platit kartou, ke každému nákupu dostanete účtenku a svařák je tak dobrý, že u jednoho určitě nezůstanete.
Marže 300 procent by měla stačit
Nepodnikám v gastru, ale dovolím si následující úvahu. „Sedmička“ slušného vína stojí v maloobchodě 100,- korun. Pro velkoodběratele bude cena zcela jistě jiná, ale počítejme 100,-Kč, tedy cca 140,- korun za litr. „Dvojka“ v nákladech tedy přijde na 28,- Kč. Jeden pomeranč na litr vína, citron, třtinový cukr, skořice, kurkuma, trocha zázvoru, hřebíčku a badyánu. A jsme v nákladech určitě na čtyřiceti korunách za „dvojku“. Obchodník dále platí pronájem stánku, obsluhu, energie a musí pochopitelně také generovat nějaký zisk. Marže 300 procent by toto měla pokrýt, tedy výsledná cena na stánku by pro zákazníka měla být cca 120 korun za „dvojku“ svařáku.
5 eur je OK, kvalita tomu však musí odpovídat
Proč ne. Vždyť je to 5 eur, což je méně, než běžně platíme třeba ve zmíněné Vídni, Salzburku nebo Drážďanech. Jenže kvalita nápojů tam je prostě jiná. Tam je svařák chutný. Na „Míráku“ je to jenom teplé víno nízké kvality, pomerančová ani citrónová kůra žádná, koření také nic moc, jediné, co je ve víně cítit je to, že je sladké.
O víkendu plánujeme trh na Staroměstském náměstí. Snad to tam bude lepší. Jaký vánoční trh v Praze a okolí byste doporučili? Hlavním kritériem je kvalita, nikoliv cena. Děkuji za tipy.
Zdroje: Vlastní zjištění a odkazy v textu