Hlavní obsah
Finance

Více peněz pro pěstouny? Jen pro některé. Příbuzenští pěstouni jsou na druhé koleji

Foto: Pixabay

Péče o dítě

Realita příbuzenské pěstounské péče, která je pro stát levná, ale pro pěstouny finančně náročná, bývá mnohdy krutá. Třeba v tom, že zvýšení odměny pěstouna v příštím roce se jich netýká. Proč?

Článek

Pěstounská péče v podstatě nahrazuje péči státu. Místo toho, aby nezaopatřené šly děti do nějakého ústavu, jdou do rodiny k pěstounům. Těm za to náleží odměna, která se v roce 2025 zvyšuje. Jenže odměny pěstounů jsou vázány na minimální mzdu, která reflektuje standardní pracovní dobu, nikoli 24hodinovou péči.

Pěstouni jsou pro stát levní

Tato metodika má pochopitelně své limity. Třeba v tom, že minimální mzda pro rok 2025 bude pouhých 20.800,- Kč. Při srovnání nákladů na institucionální péči a pěstounské rodiny je patrné, že stát díky pěstounům výrazně šetří. Filozofickou otázkou tak může být, zda je správné na péči o děti šetřit. Otázkou také zůstává, proč se na pěstouny v případě příbuzenské péče uplatňují odlišná pravidla. Na zvýšení odměny totiž nedosáhnou všichni pěstouni. Příbuzenských pěstounů se zvýšení netýká. Proč?

Pěstounství je přístup, nikoliv byznys

Mám ve svém blízkém okolí pěstounku, jejíž skutečně velmi silný příběh si můžete poslechnout třeba zde. V podstatě ze dne na den se rozhodla, že si vezme do péče novorozenou holčičku, která se narodila jejímu drogově závislému bratrovi a jeho stejně závislé přítelkyni. Bratra neviděla přes deset let, přesto se dlouho nerozmýšlela. Podle svých slov chtěla malé holčičce zajistit lepší život, než by měla někde v ústavu. Chce jí dát jistotu domova, zázemí a lásku. To by v ústavu asi neměla.

Peněz není nazbyt

Měla v tu dobu dobrou práci, splácela hypotéku na bydlení, budovala si nový osobní život. Okolí ji zrazovalo, přesto do toho šla a holčičku si „vzala“. Peníze, které za péči dostává od státu, podle ní však ani zdaleka nepokryjí potřeby dítěte, které mělo více než půl roku abstinenční příznaky (matka byla na pervitinu) a vyžadovalo tak nejen speciální stravu, ale také mělo větší spotřebu hygienických pomůcek, atd…

Skutečně to je k chlubení?

Práce vzala za své, vše se točí kolem malé holčičky, peníze ubývají. Zdražily se energie, hypotéka i potraviny. Proto se pěstounka zaradovala, když si na facebooku MPSV přečetla následující příspěvek: „Marian Jurečka: Až nám se po dlouhých 12 letech povedlo navýšit finanční podporu pěstounům. Péče o děti je to nejdůležitější, proto děkujeme, že jste tu pro ně!“ To ještě netušila, že zvýšení finanční podpory se jí netýká. Proč? Protože je příbuzná. Příbuzenských pěstounů se totiž navýšení odměny netýká.

Slevové kupóny pro příbuzenské pěstouny neexistují

Je to zvláštní, ale pan ministr se asi domnívá, že příbuzenští pěstouni mají levnější hypotéky, nájmy, energie, plenky, dětské oblečení nebo dětskou výživu. Škoda, že mu nikdo neřekl, že tomu tak není. Balík plen stojí v obchodě 300,- korun, ať jej kupuje příbuzenský nebo nepříbuzenský pěstoun. Proč má tedy příbuzenský pěstoun nižší odměnu? Zeptal jsem se přímo na MPSV. Odpověď zatím nepřišla.

Celá situace okolo navýšení odměn pěstouna rezonuje i na sociálních sítích. Bohužel, spíše jenom v emoční rovině, žádné racionální komentáře v diskuzích nehledejte

Součást předvolební kampaně?

Ono to celé navýšení finanční podpory pěstounům může pro někoho vypadat jako dobře promyšlený předvolební kalkul. Proč? Vždyť zní přeci hezky, když se na sociální sítě napíše příspěvek v duchu že „… až my jsme vybojovali přidání peněz babičkám, dědečkům, dětem, zdravotníkům, učitelkám, atd…“ Ale stejně jako dobrovolný hasič hasí hořící stodolu se stejným nasazením jako ten profesionální, tak i příbuzenský pěstoun pečuje o dítě jako ten nepříbuzenský. Ba co víc, mnohdy možná i lépe. Navýšení odměn by si proto podle mě zasloužili všichni pěstouni stejně.

Anketa

Mají podle vás příbuzenští pěstouni dostávat stejnou odměnu jako ti nepříbuzenští?
Samozřejmě, že ano
67,9 %
Určitě ne
27,6 %
Nemám na to názor
0 %
Pěstouni příspěvky zneužívají a měli by dostávat méně
4,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 134 čtenářů.

MPSV jsem se zeptal na následující dotazy:

Od 1.1.2025 se zvyšuje minimální mzda na 20.800 Kč, dochází tedy i ke zvýšení odměny pěstouna.

1. Proč odměna pěstouna vychází z minimální mzdy?

2. Má MPSV spočítaný měsíční finanční náklad na péči o dítě, které je ve státní ústavní péči?

a. Jestli ano, jak je vysoký?

b. Jestli ne, proč?

3. Proč se navýšení odměny pěstouna týká pouze „nepříbuzenských“ pěstounů?

4. Počítá stát, potažmo MPSV, s úhradou zdravotních pomůcek, jako jsou například brýle, když příspěvek od zdravotní pojišťovny nepokryje celou částku (mluvím o standardních neznačkových brýlích a sklech, bez jakýchkoliv „volitelných“ příplatků)?

Odpověď zatím nepřišla. Až se tak stane, doplním do textu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz