Článek
Přestože mezi těmito dvěma stavy neexistuje přímá příčinná souvislost, existují určité překrývající se projevy a specifika, která vyžadují pečlivý přístup.
Tímto článkem se zaměřuji na hlubší pochopení, jak se tyto stavy ovlivňují, jaké výzvy přináší a jaké strategie mohou pomoci při jejich zvládání.
Koexistence narcismu a příznaků demence s poklesem kognitivních schopností vedou k novým výzvám při zvládání emocí a chování člověka, čímž se mohou vybrané narcistické rysy zhoršovat. A naopak může dojít k určitému poklesu narcistického chování, protože příznaky demence mohou vést narcistického jedince vyšší přemýšlivostí k uvědomění si své smrtelnosti.
Demence zahrnuje širokou škálu neurodegenerativních stavů a bývá ovlivněna genetickými faktory, životním stylem a externím vlivem z prostředí. Naproti tomu narcismus je rys osobnosti, nebo její porucha. V případě narcismu, obdobně jako u demence, dochází ke strukturálním změnám v mozku.
Studie naznačují korelaci mezi patologickým narcismem a zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Zdroj: Zvládání demence a narcismu: Praktický průvodce - Síť podpory pečovatelů
Co nám může unikat, je mechanismus kombinace narcismu a presenilní či senilní demence. Člověk trpící výše uvedenými faktory vykazuje progresivní formy podrážděnosti, paranoi a mívá zvýšené potíže se zvládáním mezilidských vztahů.
Uvedu jeden příklad z praxe, jak může probíhat manipulace na poli demence a narcismu. Jeden dělá všechno proto, aby paranoiu v druhém vyvolal a prohluboval. Druhý bývá v paranoie udržován a prvnímu poskytuje emoční zdroj v primárním okruhu.
Další, čeho si u symbiózy narcismu a demence můžete všimnout jsou například tato specifická pouta :
- zvýšená kritika a nároky, neschopnost rozpoznat kognitivní úpadek;
- výbuchy hněvu nebo popírání, pakliže čelí svým omezením;
- intenzivnější manipulativní chování v důsledku zhoršeného úsudku a snížené inhibice;
- ztráta samostatnosti a zvýšená závislost na ostatních (podmiňování si závislosti z důvodů poklesu);
- bývají zmatenější a rozrušenější, filtrují výbuchy s apatií či jinou manipulativní technikou.
Demence vs. narcismus
Demence obvykle zahrnuje pokles kognitivních funkcí, zatímco narcismus je definován spíše jako behaviorální a osobnostní rys. Níže uvedu vybrané rozdíly v příznacích.
Demence:
- zmatek,
- agitace,
- ztráta autonomie,
- závislost na druhých,
- změny v kognitivních funkcích (krátkodobá paměť, vyjadřování se, dovednost při řešení problémů aj.).
Narcismus:
- velkolepost,
- nedostatek empatie (plochá emoční inteligence),
- přezíravost (ignorování),
- gaslighting pro skrývání příznaků demence,
- triangulace,
- nadřazenost (arogance).
Strategie pro pečovatele
Péče o někoho s narcismem a demencí představuje jedinečné výzvy, každodenní intenzivní problémy a plánování respitní péče. Je na místě konstatovat, že demence je „deštníkem“, který překrývá jakékoliv stavy integrované osobnosti a příznaky onemocnění.
Níže uvádím strohý seznam základních záchytných bodů, které mohou pomoci:
1) Vždy si ověřujte jejich pocity. Snažte se zůstat v klidu a nenechávejte se strhnout do jejich manipulativních praktik. Používejte uklidňující komunikaci, abyste ukázali, že rozumíte jejich pocitům. Zůstávejte věrni lidskosti a pochopení k jejich frustraci. Uznání, zpomalení a takt mohou mít pro nemocného i pečovatele pozitivní význam.
2) Stanovte si pevné, ale soucitné hranice. Toto pomáhá zvládat jejich obtížné chování a chránit si svou pohodu.
3) Vzdělávejte se. Pokud znáte typické projevy narcismu a demence, tak to ještě neznamená, že vlastníte šablonu. Každý člověk i situace je individuální. Naučte se předvídat chování nemocného, proto abyste byli připravení účinně reagovat. Existují taktiky, jak překonat odmítání v podobě „nechce brát léky“, „nechce jíst/pít“. Aplikujte nevnucené procvičování kognitivních funkcí.
Nezapomínejte, že se nejedná o dítě! Byť nemocný a stárnoucí, přesto jedinec, který za každým destruktivním projevem skrývá jeho „protože“. Společně se pokuste najít odpověď na své „proč“. Ale nikdy nepřistupujte na jejich hru o svedení viny na vás či kohokoliv jiného.
4) Pravidelné konzultace s odborníky na dušení zdraví. Získáte emocionální podporu a cenné strategie.
5) Udělejte si čas pro sebe. Nemůžete spasit svět a jste také jen člověkem, který si potřebuje udržet a regenerovat svou energii, životní radost a zdraví.
6) Využijte respitní péči. Dělejte si pravidelné přestávky, abyste předešli vyhoření. Obraťte se na své přátelé, rodinu a profesionály, aby vám poskytli úlevu, když jí budete potřebovat.
Pojďme si to zrekapitulovat
Změny v mozku mohou, u stárnoucích lidí s narcismem, zhoršit anebo zmírnit jejich příznaky. To může pro blízké okolí včetně pečujících osob znamenat mnoho výzev a překážek.
Natavení jasných hranic a pravidel může pomoci vyrovnat se s náročným obdobím. Nezbytné je komunikovat s empatií a uznáním. A neopomíjejte si udělat čas sami pro sebe i kdyby to mělo znamenat vyhledat odbornou péči a pomoc.
Člověk by si měl uvědomit pomíjivost okamžiku a prohlédnout za odraz neužitečných procesů.
*******
Zaujal vás tento příběh? Máte podobnou zkušenost?
Podělte se o své příběhy do komentářů anebo navštivte můj autorský medailonek, kde najdete odkaz pro své další informace a rady.
*******