Hlavní obsah
Zdraví

Zapomínání není jen o ztrátě, učí nás přítomnosti

Foto: https://pixabay.com/cs/illustrations/star%C3%BD-v-d%C5%AFchodu-%C5%BEena-vzpom%C3%ADnky-8510484/

Přirozenou zapomnětlivost nebo příznaky mírného kognitivního poklesu jsme schopni vysvětlit.

Článek

Trochu více zapomnětlivosti může být skutečně součástí přirozeného stárnutí, ale neobvyklé změny nálady, chování nebo úsudku obvykle naznačují, že se jedná o něco vážnějšího.

Alzheimerovu demenci doprovází také špatná motorika, nedodržování hygieny, modřiny, na které si nemocný nemůže vzpomenout. Rychlé mrkání, mračení obočí, různé podivné grimasy a vystrašené výrazy obličeje. Obvykle se vyskytují depresivní stavy. Fyzické a emocionální projevy Alzheimerovy choroby lze pozorovat také ve tváři nemocného.

První příznaky

Představte si den, kdy vám zcela přirozeně vypadne nějaká maličkost, o které jste si byli stoprocentně jistí. Je to jako z pohádky, nevinné. Jednou zapomenete, co máte koupit, příště zapomenete na jméno dlouholetého kolegy. A pak přijde den, kdy ztratíte nit nějakého rozhovoru anebo zapomenete „jak se to řekne“.

Každý z nás občas zažije věci, které nejsou takové, jaké bývávaly. Ale co když se nejedná o běžnou ztrátu paměti? Co když se jedná o počáteční stádium presenilní demence?

Presenilní demence postihuje osoby mladší 65 let. Začne se vkrádat do života člověka pomalu a docela nenápadně. Víte, že je něco jinak, uvědomujete si realitu, ale bývá obtížné si nastávající změny připustit, přijmout a uchopit.

Jemnost změn, které nikdo nedokáže přesně popsat. Každý jinak, ale přesto většina bude svádět každodenní bitvu se zapomnětlivostí, výpadky slov, neschopností si dlouhodobě zapamatovat text, roztržitostí, hlubokým zamyšlením nad maličkostmi, které člověk dříve ani nevnímal. Tyhle stavy může doprovázet i zadrhávání v řeči, používání hluchých slov nebo specifická doprovodná mimika. A nakonec i negativní sebehodnocení, které uchlácholíte tím, že tohle je přeci normální, protože „holt stárnu“.

*******

Jana si všimla, že její matka, najednou začala zapomínat na drobnosti. Brýle v lednici, používání nesmyslných slov, překroucené vyprávění příběhů, odpadkový koš u popelnic, cizí kabát místo svého na věšáku a mnoho jiných situací. Přibývalo podivného chování matky, na které Jana nebyla zvyklá. Jednalo se o nepředvídatelné výkyvy nálad a frustrace. A pak už jen zbýval vzrůstající pocit z toho, že něco není v pořádku.

Petr přistihl svou manželku Hanu, jak hledá klíče, které drží v ruce. Nebylo třeba chaotické hádky, aby Hana svou indispozici přesvědčivě vysvětlila. Petrovu vášnivou argumentaci o vyhledání lékaře Hana výraznou gestikulací podrážděně zamítla.

Pro oba, Janu i Petra se stal problémem nejasně existující signál toho, že přichází něco vážnějšího. Mlhovina, která překrývala realitu. Odborné lékařská vyšetření přineslo nejednoznačnost. „Může se jednat o běžnou součást stárnutí,“ slyšeli. „Mohl by to být stres anebo nějaký typ deprese.“

Presenilní demence je konkrétně demence, která začíná před 65. rokem věku. První příznaky jsou často mylně považovány za příčinu stárnutí nebo stresu. Podrobné neuropsychologické vyšetření může odhalit mírné kognitivní obtíže až osm let předtím, než osoba splní klinická kritéria pro diagnózu AD. Tyto časné příznaky mohou ovlivnit nejsložitější činnosti každodenního života. Nejvýraznějším deficitem je ztráta paměti, která se projevuje obtížemi při zapamatování nedávno naučených faktů a neschopností získávat nové informace. Zdroj: Presenilní demence - Psychoterapeutická databáze

Co s tím?

Začněte hledat odpovědi ve snaze najít metody, jak podpořit paměť a kognitivní funkce svých blízkých. Bývá to obtížné, protože žádná léčba nebude vykazovat jasný účinek a poroste pocit ztráty kontroly. „Snižte stres, věnujte se kognitivním cvičením, změňte životní styl,“ tohle obvykle budete slyšet ze všech stran. Jenže nikdo neřekne, že kráčíte po cestě někam, kde to lepší už nebude.

Občasné výpadky paměti anebo první příznaky kognitivního poklesu mohou působit znepokojivě. Přesto nám dávají příležitost se zastavit a zamyslet se nad tím, co je skutečně důležité. Laskavost k sobě samým, pravidelná stimulace mysli nebo radost z každodenních maličkostí mohou být pevnými body v jinak proměnlivém světě.

*******

Zaujal vás tento příběh? Máte podobnou zkušenost?

Podělte se o své příběhy do komentářů anebo navštivte můj autorský medailonek, kde najdete odkaz pro své další informace a rady.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz