Hlavní obsah
Názory a úvahy

Konec progresivismu? Trump může „vrátit svět do pořádku“

Foto: Freepik

Co (u)dělá s progresivismem, který v poslední dekádě ovládal veřejný prostor, nástup Donalda Trumpa?

Článek

Elon Musk – nejbohatší člověk světa – kope do progresivní levice dlouhodobě, což mu v posledních volbách vyneslo výsadní místo vedle nového amerického prezidenta, protože ten dělá to stejné.

Dřív byli oba „elitám“ k smíchu, ale když to začalo vypadat, že mají v souboji o Bílý dům nad demokraty trochu navrch, „nezištně“ jim vypomohl druhý nejbohatší člověk světa, Jeff Bezos, jenž teď Trumpovi daruje milion dolarů na inauguraci.

Zuckerberg chce stejně jako Musk svobodu projevu

A když už je teď jasné, že Trump s Muskem – oba tak trochu aktivističtí konzervativci – brzy usednou do Oválné pracovny, přidal se k nim i třetí nejbohatší člověk světa a šéf Mety (Facebooku, Instagramu atd.) Mark Zuckerberg.

Zuckerberg – kromě toho, že na Facebooku po vzoru Muskova X (Twitteru) ruší spolupráci s profesionálními organizacemi na ověřování faktů, aby na svou síť „vrátil svobodu projevu“ – ve svém nedávném vystoupení prohlásil, že většina firem potřebuje ve vedení více mužské energie, takže ve funkci končí členka vedení zodpovědná za diverzitu a Meta už prý nebude sledovat cíle diverzity a inkluze, což se v poslední době děje i v ostatních amerických korporacích. Třeba v Bezosově Amazonu, ale i Walmartu či v McDonald's

Desítky let trvající pochod institucemi v podání progresivní levice tak naráží na bariéru, kterou nepamatuje, a s Trumpovým nástupem do úřadu bude hůř.

Největší americké banky berou zelenou zpátečku

Kromě toho už taky šest největších amerických bank opustilo klimatickou alianci OSN, což jim umožní jednodušeji financovat například těžbu fosilních paliv, která se v USA za vlády Trumpovy administrativy rozjede ve velkém.

Progresivní levici pravděpodobně značně vyschnou finanční zdroje a dramaticky se sníží jejich potenciál oslovovat veřejnost. Po změně kanadské vlády tak posledním ostrůvkem progresivismu zůstane EU, kterou si teď Musk zřejmě vytyčil za další cíl a před volbami hlasitě podporuje AfD.

Podobný trend už je pozorovatelný i v Česku. Nedávné personální změny v redakci Aktuálně.cz, kterou po příchodu nového šéfredaktora opustilo 15 lidí, nejsou ani zdaleka prvním „nakolejením“ velkého média za poslední rok. A veřejně kritizovat woke culture, dotační politiku elektromobilů nebo islámskou migraci už přestává zavánět ostrakismem.

Vrací se svět do pořádku?

Třeba jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač nedávno prohlásil, že do vysoké školy CEVRO vstoupil proto, aby „tady byla škola, kde se nebudete bát, že z ní vaše dítě vyleze jako levicový prefabrikát,“ a místo bučení se na sociálních sítích dočkal ovací.

Jazykem konzervativních českých spoluobčanů se možná „svět vrací do pořádku“ a  někdo by zase mohl říct, že společenské kyvadlo prostě jen nalevo narazilo na svůj limit a přirozeně se vrací do středu.

Ať je to jakkoli, Trumpův nástup do funkce – už za týden – tenhle posun brutálně urychlí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz