Hlavní obsah
Prezidentské volby

Proč musí být prezidentovi 40 let? Důvod vás nejspíš překvapí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
27. 1. 0:05

Česká ústava umožňuje kandidovat na prezidenta každému, kdo dosáhl čtyřiceti let věku. Jak se tahle podmínka do ústavy dostala?

Článek

Musíme trochu do historie. Ústava České republiky navazuje na československou ústavní listinu, kterou v roce 1920 sepsal profesor Jiří Hoetzel.

V jeho textu byla podmínka upravující prezidentův věk stanovena na 35 let a v roce 1992 byla zřejmě jen posunuta kvůli prodloužení střední délky dožití, která mezitím narostla o dvacet let.

Jinými slovy - 40 let v roce 1992 bylo podobné jako 35 let v roce 1920.

A proč těch 35 let? Profesor Hoetzel se při psaní československé ústavní listiny silně inspiroval ústavou Spojených států amerických, ze které kompletně převzal například celou preambuli a částečně spoustu dalších paasáží, včetně právě podmínky věku.

Ta v americké ústavě byla z jednoho prostého důvodu. Otcové zakladatelé, kteří ústavu sepisovali v roce 1787, tehdy s britským králem Jiřím III. čerstvě vyválčili nezávislost a nechtěli, aby se jakékoli monarchistické prvky objevily i v zemi, kterou si právě vysnili.

Byli si zřejmě dobře vědomi potenciální výhody kandidáta, jehož otec je úřadujícím prezidentem, i toho, že s dědičným titulem se jednoho dne zákonitě musí stát, že na trůn (nebo do Oválné pracovny) usedne šílenec jako Ivan IV., Jan Anglický nebo Ludvík XV.

A právě nástupní věk 35 let jim při tehdejší délce dožití zkrátka zajišťoval, že prezidentský úřad nikdo nepředá svému synovi.

Zajímavé přitom je, že hned dvanáct z pětapadesáti delegátů, kteří měli ústavu podepsat, věkový limit v té době nesplňovalo.

Anketa

Snížili byste minimální věk českého prezidenta?
Ano
11,7 %
Ne
88,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 197 čtenářů.

Alespoň 40 let musí být i prezidentovi Slovenska, Německa nebo pobaltských zemí. 35 let je pak kromě USA limit i v Polsku, Portugalsku nebo Maďarsku. Ve Francii stačí 18 let a naopak v Itálii nezvykle vysokých 50.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz