Článek
Sám Musk za hlavní důvod označuje touhu vrátit na „svůj“ milovaný Twitter svobodu slova, jež se z jeho algoritmů v průběhu let docela vytratila.
Že Musk tíhne k republikánům, zatímco Twitter k demokratům, není žádným tajemstvím. Ale důvody transakce v hodnotě 44 miliard dolarů zřejmě nejsou tak romantické, jak původně spekulovala americká média, jež se bála, že excentrický miliardář chce na Twitteru tlačit „pravicovou“ agendu.
A zřejmě tam nechce ani prodávat kryptoměny, propagovat Teslu nebo ovládnout svět.
Opravdový důvod je zřejmě o něco rafinovanější. Prý na něm chce vytvořit úplně nový platební systém, o který se nedávno pokoušel i Zuckerbergův Facebook s vlastní měnou Libra.
Důkazy? Ten největší najdete přímo v dokumentu pro investory, který se podařilo získat redakci The New York Times. V něm Musk píše, že aby se Twitter stal nezávislejším na příjmech z reklam, plánuje do roku 2028 utržit 1,2 miliardy dolarů na „payment revenue“ (příjmech z plateb), které jsou doposud na nule.
Už před tím ale tuto myšlenku vyjádřila bývalá bankéřka z Morgan Stanley Caitlin Longová, když připomněla, že Musk „se celou svou kariéru snaží porazit konvenční platební síť ACH a Twitter by k tomu mohl být vhodným nástrojem“.
Musk totiž na konci 90. let zbohatl právě na tom, že se svými společníky vytvořil (a prodal eBayi) tehdy revoluční platební sytém, který s pomocí nové technologie – internetu – obcházel tradiční platební instituce. Nejspíš ho znáte. Jmenuje se PayPal.
O čtvrt století později by se stejný scénář mohl opakovat s tím rozdílem, že onou „novou technologií“ by měla být blockchainová síť Bitcoin Lightning.
Této teorii nahrává i pozadí lidí, které si Musk po svém nástupu do Twitteru přivedl. Například zakladatele kryptoměnové burzy Binance Čchangpenga Zhaoa, významného krypto-investora Srirama Krishnana nebo bývalého kolegu z PayPalu Davida Sackse, jenž se dnes intenzivně věnuje právě kryptoměnám.
To všechno jsou lidi, s nimiž politiku nejspíš řešit nebudete. A už vůbec s jejich pomocí nebude do lidí „tlačit pravicovou agendu“.
A upřímně, pro člověka, který poslal auto do vesmíru, podkopal Los Angeles, aby nemusel stát v koloně, a už už se pomalu stěhuje na Mars, by „nějaká politika“ byla hodně přízemním cílem.