Článek
Z právního hlediska platí dvě zásady: pro rozptyl byste měli mít souhlas majitele pozemku a s popelem musíte zacházet s úctou. Popel tedy můžete rozptýlit na vlastní zahradě (nebo louce či lese). Můžete jej rozptýlit na louce nebo lese vašeho kamaráda, nebo ve vlastnictví obce (obec vám to často povolí). Pokud jde o veřejné místo, třeba park, je to horší: vlastník parku vám většinou povolení nedá prostě proto, že „pak by ho chtěl každý“. A možná mají i pravdu. Pro rozptyl do vody musíte mít souhlas povodí: ten většinou umíme s Pohřebními průvodci vyřídit, neděláme to poprvé. Jen pro rozptyl do moře nepotřebujete žádný souhlas.
Co dělat, pokud trváte na rozptýlení popela někde, kde souhlas nelze získat? Váš zesnulý na tom trval a vy prostě chcete splnit jeho poslední přání. I to lze udělat - rozptylte jen malou část popela tak, abyste místo „neznečistili“. Symbolický význam zůstane stejný. A z právního hlediska je popel zemřelého zkrátka „jen“ předmět ve vašem vlastnictví, stejně jako například popel z cigarety, který také lze odklepnout beztrestně venku.
Popel můžete rozptýlit i na tzv. rozptylové loučce, která je součástí mnoha větších hřbitovů i krematorií: na rozptyl vám však dají 15 minut. Osobně nevěříme, že do tak krátkého času se dá vtěsnat důstojný obřad. Pokud nás o to klienti vysloveně požádají (například proto, že manželka zesnulého je už rozptýlena na stejné loučce), domluvíme se správou hřbitova alespoň delší čas.
Autor textu: Oleg Vojtíšek