Článek
Mnoho povyku pro nic. Tak je možné popsat dosavadní vývoj největší kauzy Fialova kabinetu - vláda ustála hlasování o nedůvěře a kromě demise Pavla Blažka nedošlo ani k žádným dramatickým změnám ve Fialově kabinetu nebo navazujícímu vyvození odpovědnosti Zbyňkem Stanjurou, který byl do daru prokazatelně zapojen více než sám zprvu přiznával. Dva ministři lhali o vzájemné komunikaci a lhali také o procesech, které přijetí kontroverzního daru předcházely. Pavel Blažek vzal vinu na sebe a uvedl, že nikdo další o daru od překupníka drog, zbraní a dětské pornografie, Tomáše Jiřikovského, nevěděl. Nebyla to pravda a lhal i Zbyněk Stanjura, jak ukázala odhalení médií v podobě vzájemné komunikace obou aktérů a právního stanoviska, které si Stanjura nechal zpracovat a šéf kanceláře ministra financí jej příhodně zapomněl v šuplíku.
Skandál se ani nijak zásadně neprojevil na preferencích a koalice SPOLU nadále vykazuje podporu 20 % voličů a nijak nevydělala ani opozice, která zůstala na svém. Druhý dech vdechly bitcoiny pouze Pirátům, pro které bylo zapojení staré gardy ODS jako polití živou vodou a z pětiprocentní hranice dnes poměrně sebevědomě stoupají vstříc dvoucifernému výsledku.
Nejpodivuhodnější je ale způsob, jakým se klíčoví aktéři z kauzy vymlčeli a jak dnes po téměř dvou měsících od publikace prvního odhalení Zdislavou Pokornou z Deníku N kauza téměř nikoho nezajímá a jedinou iniciativu vedou senátoři, kterým vadí nedostatečné sdílení informací ministryně Evy Decroix, která se vymlouvá na příkaz šéfa olomouckého státního zastupitelství Radima Dragouna.
Nikdo nebyl obviněn, o bitcoinech a hlavních aktérech se ale nesmí mluvit
V rozhovoru z 22. července 2025 s Radimem Dragounem, šéfem olomouckého státního zastupitelství, zaznělo několik klíčových informací. Prvně šéf olomouckých žalobců konstatoval, že nikdo nebyl obviněn a to ani Tomáš Jiřikovský, který v mezičase odcestoval neznámo kam, podle Deníku N do Asie. Dále zaznělo, že vyšetřování stále probíhá a tak nelze s veřejností sdílet jakékoli informace a případ více komentovat. V navazujícím rozhovoru Radiožurnálu ze dne 23. 7. ale Robert Šlachta, senátor za Břeclav, komentoval počínání Radima Dragouna, Evy Decroix a zmocněnce Jaroslava Uhlíře jinými slovy. Šlachta upozorňuje, že Uhlíř jakožto externí zaměstnanec Ministerstva spravedlnosti disponuje přístupem ke všem jménům, údajům a dokumentům, zatímco senátoři musí o informace žádat a odpovědí jim je mlčení z důvodu probíhajícího vyšetřování.
Eva Decroix podle Roberta Šlachty zdárně zvládá kauzu vymlčet a otázkám se vyhýbá právě kvůli krokům žalobců Radima Dragouna, kteří kauzu vyšetřují. Další pochybnosti přidává sama Eva Decroix, která upozornila na rizika spojená s miliardou korun z aukcí, která leží na účtech Ministerstva spravedlnosti. Decroix uvedla, že stát může s velkou pravděpodobností o prostředky přijít a má doporučení od právníků s penězi nenakládat. Druhý den ale vyšlo opačné prohlášení, kde ministryně tvrdí, že jsou peníze čisté, respektive nevznikla žádná škoda. Efekt Dragoun ale zafungoval, média nová zjištění nepublikují a lze tento přístup pochopit, žádný novinář si jistě nepřeje ohrozit aktivní vyšetřování. Pokud ale nikdo kromě ministryně, jejího zmocněnce a žalobců nemá přístup k informacím, jak vědět co lze a co nelze publikovat?
Celá situace s bitcoiny, kdy jsou peníze jeden den rizikové, jen aby se druhý den staly čistými, připomíná postup policie a klíčových aktérů v kauze diáře Jaroslava Faltýnka. Tato dnes již zapomenutá kauza měla potenciál položit vládu Andreje Babiše a obsahovala informace natolik třaskavé, že odsunula politického matadora Jaroslava Faltýnka, dlouhodobě druhého muže hnutí ANO, na vedlejší kolej.
Faltýnek se vymlčel, obvinění nepřišlo a všichni zapomněli. Čeká kauzu Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury stejný osud?
Přelomová reportáž serveru Seznam Zprávy z jara roku 2021 odhalila vazby druhého muže hnutí ANO na vymáhání dluhů v pražském dopravním podniku, machinace s billboardy tamtéž a stopy vedly i k privatizaci podílu v dceřinné firmě Českých drah, ČD-Telematika, kde státní firma prodejem a následným zpětným odkupem podílu prodělala přes 600 milionů korun. Kauzy z Faltýnkova diáře dohromady převyšovaly onu bitcoinovou miliardu Pavla Blažka, možná dokonce i několikanásobně. Faltýnek si také zapsal, jak bude řešit miliardový tendr na výběr mýta a teprve díky práci novinářů získali občané povědomí o skutečné moci Jaroslava Faltýnka, často zvaného Fko.
Stejně jako u bitcoinů probíhala několik týdnů mediální bouře, média bombardovala vedení ANO dotazy a politické špičky mlčely. Dokonce podle informací z médií došlo i k vyšetřování, výsledky ale nejsou - Faltýnek ani aktéři z diáře obviněni nebyli a dnes bude bývalý druhý muž ANO opět kandidovat v Olomouckém kraji na 4. místě kandidátky. Tehdy bylo možné mluvit o výtečné práci médií následované neméně intenzivním tlakem, jen aby se nestalo vůbec nic. Neodstoupil nikdo, Andrej Babiš situaci přečkal bez větších šrámů a po několika týdnech pozornost utichla, policejní vyšetřování následně nevedlo nikam.
Dnes je situace podobná a po prvotním skandálním odhalení je Pavel Blažek dál poslancem, Tomáš Jiřikovský spokojeně odcestoval do Asie, Eva Decroix převzala Ministerstvo spravedlnosti a Radim Dragoun uvalil informační embargo. Média si našla jiná témata a jediný, kdo se zřejmě nevzdal své snahy do kauzy dál pumpovat vyprchávající život, je Robert Šlachta. Povězme si ale upřímně, zajímá někoho Robert Šlachta? Podle výzkumů předvolebních preferencí je skupina takových velice malá až bezvýznamná.
Dokud bude veřejnost nečinně přihlížet intenzivní práci médií a nevyvine dodatečný tlak formou protestů a občanské agitace, lze očekávat u kauz typu bitcoinů a Fatýnkova diáře ten stejný průběh stále dokola. Média kauzu odhalí, opozice vyvine tlak, hlavní aktéři se obrní na barikádách a schytají pár středně závažných ran jen aby následně celou věc vymlčeli a počkali si, až se občané přestanou zajímat. Následující konstatování mne mrzí, ale za průběh bitcoinové kauzy si můžeme sami. Pokud jsme byli schopní protestovat proti vlivu Miloše Zemana ve vládě skrze jmenování Marie Benešové, měli bychom být schopní protestovat i dnes ve chvíli, kdy dva ministři očividně lhali a navíc se dnes celá vláda tváří, že k ničemu vlastně nedošlo a život jde dál.
Opatrnost a odpovědnost vlády je přímo úměrná zájmu a iniciativě občanské společnosti, což jsme vzhledem k poměrně mladé české demokracii ještě zřejmě nezjistili. Je to škoda, tak možná příště.