Hlavní obsah
Věda

Jsou datle klíčem k hladkému porodu bez zásahů?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mona Mok, Unsplash
16. 5. 11:32

„Zaručené“ trio maliník, datle, lněné semínko. Je to všechno pověra, nebo je na každém šprochu pravdy trochu a studie efekt datlí naznačují?

Článek

Datle jsou plodem palmy datlové a před porodem jsou na blízkém východě doporučovány od nepaměti, zmínka je o nich i v Koránu. Obsahují hodně cukru, ale také vlákniny, vitaminů a minerálů. Doporučují se těhotným před porodem s tím, že si jejich konzumací porod vyvoláte dříve, zkrátíte jeho průběh a snížíte riziko komplikací. Pojďme se podívat, co je na tom pravdy.

💬 Shrnutí: Porod datle nejspíše nespustí, k jeho hladšímu a kratšímu průběhu bez nutnosti umělých zásahů ale napomoci mohou. Jsou i dobrou svačinkou na porodní sál - recept najdete na konci.

Datle před porodem

Máme k dispozici řadu článků k posouzení efektu datlí v rámci přípravy k porodu. První studie z roku 2011 ukázala, že ženy, které datle jedly, měly připravenější čípek, větší pravděpodobnost samovolného spuštění porodu, nižší nutnost podání umělého oxytocinu a jiných zásahů do průběhu a celkově kratší porod. Studie proběhla pouze na 69 ženách, ukázala ale na velký potenciál tohoto plodu. Následovaly randomizované studie (i když bez zaslepení) na větších vzorcích a potvrdily méně zásahů do porodu, jedna i zkrácení všech fází porodu (s největším efektem na první dobu porodní).

Jak shrnují autoři přehledové analýzy z roku 2021, která dala dohromady výsledky dostupných klinických studií, nelze sice vyloučit zkreslení (bias) ve vstupních datech, porod ale datle pravděpodobně zkracují - první dobu (= otevírací) průměrně o více než 4 hodiny a snižují také nutnost indukce (vyvolání porodu) nebo dalších zásahů do běžícího porodu. O rok starší analýza zas potvrdila větší připravenost čípku k porodu u žen, které konzumovaly datle. Jen jediná analýza uvedla mírné zkrácení trvání těhotenství (a tedy možné vyvolání porodu), tento efekt je tedy spíše nepravděpodobný.

Datle během porodu

Existuje jedna malá, ale randomizovaná studie, která se podívala na efekt konzumace datlí během porodu, konkrétně jich ženy měly sníst 7. I tam se ukázalo, že datle mohou porod zkrátit. V této studii se navíc děti matek, které datle během porodu jedly, rodily v lepší kondici a měly lepší Apgar skóre, tam bych ale byla v nějakém zobecnění hodně opatrná. Jde přeci jen o jednu studii s 89 ženami. Ukazuje ale, že datle nejsou špatnou svačinkou k porodu - obsahují hodně cukru a jsou tak rychlým zdrojem energie.

Nevýhody

Rovnou u toho cukru zůstaneme. Vzhledem ke složení datlí si totiž těmi cca 7 kousky přidáte do jídelníčku každý den asi 40 gramů cukru, a to není úplně zanedbatelné množství. Pokud máte těhotenskou (nebo jinou) cukrovku, je to už nejspíše diskvalifikační množství cukru, protože jeho příjem si musíte kvůli zdraví miminka hlídat. Určitě v takovém případě konzultujte rozhodnutí se svým lékařem.

Další nevýhodou je chuť. I pokud vám úplně nevadí, nebo je dokonce máte rádi, za 3-4 týdny se vám datle v tomhle množství opravdu přejí.

Jinak ale žádná rizika nepřináší a vzhledem k možným výhodám u mě argumenty pro převážily.

Závěr

Z důkazů o efektu datlí jsem byla před svým porodem fakt nadšená a všem kamarádkám je v rámci přípravy na porod doporučuji nejraději, to ale neznamená, že jde o nějaký zaručený návod na hladký porod. Pokud vám nechutnají, prostě je nejezte, pořád tím určitě nic nezkazíte. Porod můžete čímkoli ovlivnit fakt minimálně a je lepší tuto skutečnost přijmout. Proto je volba jen na vás. Pokud to s datlemi zkusíte, doporučeno je 60-80 g denně od 36.-37. týdne těhotenství. Jestli to budou medjolské nebo jakékoli jiné je důležité jen v tom, kolik jich budete muset spořádat, aby to dalo těch 60-80 g - medjolské jsou totiž větší. Vychází to kolem 7 ks.

Praktické tipy:

 1. Já měla koupenou datlovou pastu a tu jsem si dala každé ráno do kaše. Ničím jiným jsem ji už nedoslazovala a omezila příjem ostatních sladkostí.
 2. Pokud vám chuť datlí vadí nebo se vám rychle přejí, dobře ji skryje kakao. Zkuste si najít recepty na různé domácí müsli tyčinky či datlové muffiny.
 3. Nezapomeňte přibalit datle i na porodní sál. Pro případné zájemce přidávám i recept na Datlové koule k porodu:
  - 350g datlí rozmixovaných s vodou (nebo datlové pasty)
  - 2 lžíce oříškového másla
  - 2 lžíce veganského proteinového prášku
  - 4 lžíce strouhaného kokosu
  - trochu soli
  - 1 lžička kurkumy a skořice (mají protizánětlivé účinky)
  Lze přidat i kakao, chia nebo konopná semínka dle chuti. Dejte vše do mixéru a přidávejte po troškách teplou vodu, až půjdou z hmoty dobře tvarovat kuličky. Můžete je vyválet v kakau, kokosu nebo drcených oříšcích.

Děkuji vám za přečtení, sdílení a odběr newsletteru a budu se těšit zase příště.

Použité zdroje zde.

Andrea

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz