Hlavní obsah
Finance

Nebankovní půjčky mají často neplatné smlouvy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
25. 10. 19:53

Lidé na náhle výdaje, v nouzi, případně s menšími příjmy často využívají na půjčky nebankovní instituce s velmi nevýhodnými podmínkami. Netuší ale, že smlouvy jsou častokrát právně neplatné.

Článek

Velká část lidí má momentálně, nebo měli uzavřenou půjčku s nebankovními institucemi. Jedná se o rychlé půjčky, kdy jsou běžně peníze během pár minut na účtu, z tohoto důvodu je tolik lidí využívá. Ovšem za tímhle pozitivem se skrývají obrovské úroky a poplatky.

Pokud jste uzavřeli takovouhle půjčku nemusíte zoufat, je šance, jak se ze smluv dostat, případně, jak dostat velkou část přeplacených peněz zpět nebo mnohonásobně snížit zbývající dluh ZDARMA pomocí stížnosti společnosti nebo řešení přes finančního arbitra.

Kdy jde snížit/zrušit dluh?

Nejjednodušší, jak se dostat ze smlouvy úplně je v případě, že banka poruší kontrolu vaší úvěruschopnosti a dají vám vysoké úroky, to znamená, že pokud neprověří vaší situaci opravdu velmi důkladně, tak se dají smlouvy uznat, jako neplatné a instituci hrozí pokuta. Často používají argumenty, jako že se řídili tím, co klient vyplnil a hází to na něj, to je ale nezbavuje povinnosti ověřit skutečný stav a vina v tomto případě je pouze na nich a smlouvy jsou z právního hlediska neplatné.

Dalšími důvody k zneplatnění smluv můžou být pokud instituce využijí vaší nezkušenosti a neznalosti (například nízkým věkem/první půjčkou) a dají vám vysoké úroky. Také pokud není přímo ve smlouvě uvedeno RPSN je smlouva neplatná.

Jak snížit/zrušit dluh?

Pokud něco z toho bylo porušeno, což je velmi často u nebankovních poskytovatelů, tak nejprve je nutné požádat instituci o nápravu, například úpravou smlouvy, odpuštěním zbytku dluhu, snížením dlužné částky, vrácení přeplatku (jde použít i na již ukončené půjčky). Žádost o nápravu musí být zaslána společnosti nejlépe přes datovou schránku nebo doporučeným dopisem.

V dopise uvedete, že nesouhlasíte se smlouvou a napíšete jeden z důvodů - například neprověření úvěruschopnosti - a sdělíte svůj návrh na narovnání smírem. Také uvedete lhůtu pro vyjádření a informaci, že pokud bude žádost zamítnuta, tak předáte případ k řešení finančnímu arbitrovi (státní orgán, který může zneplatnit smlouvy o úvěru, jeho služby jsou poskytovány ZDARMA).

Každá společnost by měla poslat poté svoje vyjádření. Část institucí vám pravděpodobně odpoví, že si myslí, že nic neporušili, přesto jsou ale ochotni vyřešit spor smírem a udělají nějakou nabídku (jelikož nechtějí mít problémy s arbitrem a případnými soudy). Poté už je vyjednávání jen na vás, jaké podmínky si domluvíte, ovšem není dobré přistupovat hned na první nabídku společnosti (často uvádějí směšné návrhy a po pár dnech se jejich návrh mnohonásobně zlepší).

Společnosti, které vám návrh zamítnou nebo se s nimi nedomluvíte jenom sdělíte, že s nimi nesouhlasíte a případ tedy předáváte k řešení finančnímu arbitrovi. (Často se i tady zaleknou a nabídku ještě vylepší, nebo jsou najednou ochotni vyjednávat).

Pokud ani do pár dnů nedojdete k žádné domluvě, tak vyplníte jednoduchou žádost o zahájení řízení na stránkách finančního arbitra a pošlete mu ji. Pak už je případ v jeho režii, prvně vás pravděpodobně vyzve k doplnění návrhu (zaslání výpisu z účtu, kolik od společnosti přišlo, kolik bylo do teď splaceno..)

Během cca 15 dnů od zahájení řízení Vám zašle oficiální vyjádření společnosti, častokrát už s návrhem na smír, a opět je na vás, jestli přijmete, navrhnete jinou variantu nebo necháte rozhodnutí o platnosti smlouvy na arbitrovi.

Co, když necháte rozhodnutí na arbitrovi?

Pokud necháte rozhodnutí na arbitrovi, a ten shledá vaši stížnost, jako oprávněnou, tak smlouvu zneplatní a vy budete platit jenom půjčenou jistinu, všechno ostatní vám bude vráceno/odpuštěno a společnosti ještě udělí pokutu.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz