Hlavní obsah
Finance

Co dělat, po zjištění že za úvěr, budu platit nepřiměřeně vysokou odměnu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
4. 11. 10:27

Hodně lidí si v nouzi uzavře půjčky s neférovou odměnou. Tyto smlouvy jsou neplatné. Nebankovní instituce využívají neznalostí lidí tento problém řešit.

Článek

Co mám dělat, když jsem zjistil, že za úvěr, který jsem si vzal, budu věřiteli platit nepřiměřeně vysokou odměnu?

Důležité je vyzvat instituci k nápravě, pokud odmítne, nebo se nedohodnete, poté zahájíte BEZPLATNÉ řízení u finančního arbitra.


Finanční arbitr může posoudit, zda je sjednaná odměna poskytovatele úvěru v souladu s dobrými mravy, současně z úřední povinnosti posoudí, jak poskytovatel úvěru před uzavřením smlouvy o úvěru posoudil úvěruschopnost spotřebitele.

Nepřiměřeně vysoká odměna způsobuje neplatnost smluvního ujednání o odměně a nahrazuje se odměnou obvyklou. Řádné posouzení úvěruschopnosti je pak podmínkou poskytnutí úvěru vůbec, přičemž poskytovatel úvěru jej činí na základě porovnání příjmů a výdajů spotřebitele.


Neposouzení úvěruschopnosti způsobuje neplatnost celé smlouvy s tím, že dlužník je povinen zaplatit věřiteli pouze jistinu úvěru, případně věřiteli vznikne povinnost vrátit dlužníkovi, co zaplatil nad jistinu úvěru.

Jednání je rychlejší a efektivnější než soudní jednání a také je ZDARMA.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz