Hlavní obsah

Nepál zablokoval návštěvu komunistického pančhenlamy

Foto: Pražský libertarián

Nepál je čím dál více ovlivňován čínskou expanzivní politikou. Plánovaná návštěva pančhenlamy, který byl dosazen čínskými komunisty, vyvolala kontroverze a nakonec byla samotným Nepálem zablokována.

Článek

O víkendu proběhlo v Nepálu setkání s názvem Kulatý stůl o buddhismu v Nanhai, které organizovala Čína. Do Káthmándú a Lumbiní přicestovalo 220 čínských buddhistických mnichů. Tato akce vzbudila velkou pozornost poté, co se objevily zprávy o možné účasti Gjalcena Norbua, čínskými komunisty dosazeného pančhenlamy. Podle článku v online novinách Nepal Aaja měl Gjalcen Norbu přicestovat do Nepálu 14. prosince.

Zprávy z Nepálu však uvádějí, že Gjalcen Norbu nakonec do Nepálu nedorazil. Podle listu The Kathmandu Post rozhodla nepálská vláda o zablokování jeho cesty z důvodu „náboženské neutrality země“. Čína popřela, že by jeho cesta byla kdy plánována, avšak existovalo podezření, že by se falešný pančhenlama do Nepálu mohl dostat na falešnou identitu. Nepálské bezpečnostní složky proto radši zpřísnily kontroly na hranicích s Čínou.

Komunisty dosazený pančhenlama

Gjalcen Norbu, syn členů Komunistické strany Číny, se narodil v roce 1990 v Pekingu a čínskými komunisty byl dosazen jako 11. pančhenlama v roce 1995, tedy ihned po zmizení Gedhuna Čhoekjiho Nyimy, kterého jako pančhenlamu uznal 14. dalajláma. Gedhun Čhoekji Nyima byl unesen čínskými úřady ve věku šesti let a od té doby je považován za nejmladšího politického vězně na světě. Dodnes nemáme spolehlivé zprávy o tom, kde je přechováván nebo zda vůbec ještě žije.

Zmizení pravého pančhenlamy a dosazení čínské náhrady je součástí strategie Pekingu, která má za cíl plně ovládnout Tibet skrze potlačování jeho identity a kultury (podobnou taktiku Čína zkouší i u Ujgurů). Čína se dlouhou dobu snaží mít disciplinované a homogenní obyvatelstvo, které nebude dělat problémy.

Komunistická vláda uplatňuje přísnou kontrolu nad tibetskými kláštery a sama rozhoduje o reinkarnaci a uznání tibetských lamů, včetně pančhenlamy a budoucího dalajlámy. Svým chováním se snaží přivlastnit si prastaré učení buddhismu a udělat z něj politickou otázku a z pančhenlamy a dalajlámy prakticky politické funkce pro ideologicky uvědomělé občany.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám