Hlavní obsah

Přehrada Les Království, místo které stojí za navštívení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.hkregion.cz/dr-cs/108083-ze-dvora-kralove-nad-labem-k-pohadkove-prehrade-les-kralovstvi.html
14. 8. 14:07

Jedna z nejkrásněji postavená přehrada je jen kousek od Dvora Králové nad Labem. Přehrada Les Království je stará přes 100 let a určitě stojí za návštěvu.

Článek

Les království je údolní přehradní nádrž na řece Labi vystavěná v roce 1920. Leží v katastrálním území Bílá Třemešná a Nemojov v okrese Trutnov v Královehradeckém kraji nedaleko města Dvůr Králové nad Labem.

Přehrada je v českých poměrech poněkud neobvyklá hlavně svým vysoce estetickým stavebním provedením. V současností je díky své dokonalosti vyhledávaným cílem turistů.

Od 18. dubna 1964 je přehrada i elektrárna zapsána jako nemovitá kulturní památka, od roku 2010 je národní kulturní památkou.

Hráz je gravitační oblouková, zděná z královedvorského pískovce. Šířka hráze v základu je 37 metrů a v koruně 7,2 metru. Délka hráze v koruně je necelých 219 metrů. Maximální výška hráze je 41,1 metrů, hloubka u hráze přibližně 28 m. Nádrž je při zásobním objemu dlouhá 5,1km a maximální zatopená plocha činí 85 hektarů.

Přehrada Les Království je nejhezčí přehrada, kterou jsem kdy viděl. Nejen kvůli tomu jak je krásně postavená a ozdobená věžičkami, ale také kvůli zdejší přírodě, která je také krásná.

Zdroje:

https://www.hkregion.cz/dr-cs/108083-ze-dvora-kralove-nad-labem-k-pohadkove-prehrade-les-kralovstvi.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_n%C3%A1dr%C5%BE_Les_Kr%C3%A1lovstv%C3%AD

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz