Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Jaké zbraně může civilní občan mít, i když není držitelem zbrojního průkazu

Foto: Generováno AI, aplikace DALL.E

Perkusní zbraň, flobertka, plynovka, vzduchovka, kategorie D, C, C-I… Nůž je také zbraň. Vlastně není. A co třeba šavle v MHD? A to jste věděli, že můžete mít legálně a bez jakéhokoli povolení automatický kulomet?

Článek

V médiích se pravidelně objevuje téma zbraní. Každou chvíli čteme o tom, že někdo přepadl pumpu nebo dělal jiné lumpárny s pistolí - „podle policie byla plynová“ - dozvíme se zpravidla na konci článku, nedávná tragédie v Táboře, při níž zemřel malý chlapec, zase rozvířila diskuzi, co to vlastně mělo být za zbraň a jak je možné, že se k ní hoch dostal (a v diskuzích pod článkem jsem se dočítal různé divoké spekulace, lži, polopravdy a mýty…) a naposledy pak v minulých dnech prošla médii zpráva o tom, že podle Rakouska jsme zbraňové Eldorádo (a asi to má být - minimálně podle těch Rakušanů - skandální).

Proč je to trošku poplašná zpráva, protože na zmíněných pohraničních tržnicích se neprodává nic nelegálního, nic jiného, než je sortiment každého českého armyshopu, proč policie vlastně dezinformuje, když hovoří o „plynových“ pistolích darebáků, ovšem i to, že v ČR je možné i bez zbrojního průkazu legálně získat „opravdovou“ střelbyschopnou pistoli či pušku; a abych zbořil nějaké ty mýty a vyvrátil omyly, rozhodl jsem se sepsat tento článek.

Zbraní je cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším. Ale…

Český právní řád, kromě toho, že velmi podrobně rozebírá palné zbraně, obsahuje také jednu zvláštní paušální definici; totiž že zbraní je cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším.

Ale když se zamyslíme nad možnými příklady, tak vidíme, že to je skoro každý předmět. Spíše se těžko hledá takový, který učinit útok důraznějším nemůže. Považme takovou obyčejnou tužku - dá se ořezat pěkně do ostra a když se zabodne do těla a zalomí, způsobí mimořádně ošklivou ránu. Znamená to tedy, že tužka je zbraň? Že každý školák u sebe nosí celý arzenál?

Neznamená a nenosí, protože zákon má ještě takovou fíčuru, že zbraní se daný předmět stane teprve ve chvíli, kdy je k takovému útoku použit.

Tedy za tužku v kapse mi nikdo nic nemůže a mohu ji nosit kamkoli, ale v situaci, kdy bych někoho žádal o jeho peněženku a přitom ho informoval, že v případě nevyhovění do něj zabodnu tužku, kterou ostentativně třímám v pěsti (lidově řečeno: „naval prachy, nebo ji máš v krku“), dopustil bych se loupežného přepadení. A to se zbraní. Což je přitěžující okolnost.

Na okraj:

Je zajímavé, že toto není jasné třeba ani bezpečnostnímu manažerovi Masarykovy univerzity - vystudovanému právníkovi. Ten mi jednou fabuloval konstrukt, že zákaz nošení zbraní do budov univerzity (který žádné zbraně blíže nespecifikuje) jistě zahrnuje i nože, protože prý „zbraní je cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším…“ Hmmm - a tužky (a skleněné lahve, kovová pravítka, kružítka, šátky, šály, šňůrky na klíče schopné uškrtit, kapesníčky schopné udusit…) se na fakulty MU nosit smí?

Zbraně špičaté, bodné, sečné, ostré i tupé. Zkrátka chladné

Nu a příklad s tužkou pak platí pro naprosto všechny chladné, sečné, ostré i tupé „zbraně“. Nože jakýchkoli typů a konstrukcí (motýlky, vystřelovací…), sekery, mačety, obušky, boxery, palice, palcáty, řemdihy, bojová kladiva, halapartny… Stejně jako všelijaká udělátka typu elektrický paralyzer, obranný sprej apod. Tedy naprosto cokoli můžete vlastnit i nosit, může se vám klidně na opasku houpat meč, není pravdou (jak občas čtu v lidových diskuzích), že je zde nějaké omezení co do délky čepele, nebo že se třeba nesmí nosit viditelně. (Ovšem v případě, že byste se s ním oháněli či jej třeba nesli s obnaženou čepelí, mohlo by z toho být například výtržnictví nebo obecné ohrožení.)

Dokonce ani věkové omezení vlastníka/nositele zde není. Ačkoli tento mýtus má tuhý kořínek a obchodníci často prodej tohoto sortimentu podmiňují plnoletostí, ovšem je to jen jejich rozhodnutí, zákon jim to nepřikazuje. Kdo si myslí opak, ať mi prosím do diskuze napíše příslušný paragraf, z něhož by plynulo, že nezletilý si v ČR nesmí koupit či nosit pepřák nebo obušek.

Stále však platí ono ustanovení o tom, že každý takový předmět se v okamžiku útoku proti tělu stává zbraní.

Takže například pokud chcete vyrazit po veřejných prostranstvích na slavnosti hanami s dvojicí japonských mečů za pasem, je to zcela legální. Pokud s nimi však přijdete na benzínku, kde se dožadujete obsahu pokladny (a ještě se třeba prodavači pochlubíte jemným povytažením z pochvy, že jsou skutečné), pak máte na krku přitěžující okolnost „spáchal se zbraní“.

Tato naprostá liberalizace není v rámci Evropy (a už vůbec ne světa) rozhodně samozřejmost. Už u našich sousedů jsou v tom různá omezení, třeba v tom Rakousku jsou zakázané i nunčaky - dvě tyčky na provázku (takže se vlastně nedivím, že Rakušané šílí ze sortimentu příhraničních tržišť). A v Německu ještě hůř - tam nesmíte dokonce ani vlastnit (jakože ani doma v šuplíku) nůž motýlek. Smysl mi to nedává, když takový kuchyňák, který je v naprosto každé domácnosti, může být v útoku proti tělu mnohem účinnější než ta efektní rekvizita mafiánských filmů, ale to je na jiný článek. A vrcholnou absurditou je pak v Německu obranný sprej, který tam můžete nosit, ale jen za předpokladu, že ho prodejce opatřil nálepkou „Tierabwehrspray“ (tedy ofiko na medvědy a jiné němé tváře).

Aktualita: v Berlíně (který je samostatnou spolkovou zemí) už nově ani to ne. Pod pokutou 10 000,- eur… Inu - u nás zbraňové Eldorádo, v Berlíně nyní nejspíš vypukne znásilňovací Eldorádo, když se ženy nebudou smět ničím bránit.

Zbraně střelné - mechanické

Zde se již blížíme k palným zbraním, tedy k těm, které jsou upraveny zákonem, ovšem ještě na chvilku se zdržíme u jejích předchůdkyň, tedy u zbraní mechanických. Těm, které střílí tím principem, že se uvolní nějakým způsobem nahromaděná mechanická energie.

Tady je to snadné - mechanické zbraně také nejsou v ČR také upraveny žádným zákonem. Z publika teď slyším nejisté šumění nesouhlasu… („přece… přece… tam je nějaké omezení síly, ne…? Na silnou kuši už určitě něco potřebuješ…") a není to zase tak daleko od pravdy, protože až do konce ledna 2021 skutečně platilo, že mechanické střelné zbraně s nátahem větším než 150 N byly zbraní kategorie D, ovšem právě v tomto roce vstoupila v platnost novela zákona. Podle nového, aktuálně platného, již mechanické střelné zbraně nejsou nijak omezeny.

Důležitá poznámka: ten rok 2021 a to, že v něm proběhla nějaká významná novela, si zapamatujme, ještě o tom nejednou bude řeč.

Takže pokud chcete jakýkoli prak, luk či kuši (a že dnes existují velmi cool kousky), není problém. Je-li libo trebišét na dvoře, také není problém. Dokonce i nosit viditelně to všechno smíte (i když u trebišétu tomu brání jisté praktické důvody), ale stále platí to obecné ustanovení o zbrani jako předmětu schopným učinit útok důraznějším, takže pokud přijdete s nataženou kuší v rukou na benzínku… ale to už známe.

Zbraně palné - bez zbrojního průkazu

A tím jsme se dostali ke zbraním střelným-palným (tedy těch, které střílí na principu uvolnění chemické energie či stlačeného vzduchu nebo jiného plynu). A je to vlastně velmi jednoduché:

Bez zbrojního průkazu můžete v ČR vlastnit, držet a nosit (byť s určitými omezeními, k nimž se hned dostanu) takové, které spadají do kategorie buď D, nebo C-I. Podívejme se na konkrétní:

Kategorie D

Zbraň kategorie D může v ČR nabývat do vlastnictví, držet a nosit každá osoba, která je svéprávná a plnoletá. Dále jsou zde některé další náležitosti: nosit se nesmí na veřejná shromáždění a sportovní utkání (pokud se nejedná o akci v souvislosti s onou zbraní, typicky rekonstrukce historických bitev), nesmíte ji mít u sebe pod vlivem alkoholu, drog, léků či nemoci, musíte ji nosit skrytě (opět s výjimkou akce) a musíte ji skladovat tak, aby byla vhodně zabezpečena proti ztrátě, zneužití či odcizení. Také při přepravě musí být pod neustálou kontrolou oprávněného vlastníka, z čehož plyne, že je nelegální je posílat poštou, ačkoli se to v praxi běžně dělá a nikdy jsem neslyšel, že by z toho někdo měl problém.

A ze stejného důvodu by se třeba vzduchovka neměla nechávat v autě bez dozoru, stále jde totiž o přepravu, nikoli uložení, protože uložená zbraň znamená uvnitř zřetelně ohraničených staveb.

Nyní konkrétní typy:

  • Neaktivní torza zbraní Takové ty hroudy rzi, co se vykopou na poli nebo vytáhnou z řeky.
  • Znehodnocené zbraně. To jsou ty, které byly odborně znehodnoceny obvykle uříznutím či zavařením části závěru a vyvrtáním děr do hlavně. Ovšem pozor - pouze ty, které byly znehodnoceny podle českého zákona (a je povinnost mít od toho potvrzení). Znehodnocenky podle předpisů EU už jsou kat. C-I. Je zajímavé, že v kat. D zůstavají i ty, které byly znehodnoceny dávno, když ještě prováděcí předpis vyžadoval jen malé úpravy, takže je teoreticky možné je znovuzprovoznit. (Čímž nikoho k ničemu nenabádám.)
  • Jateční přístroje To slouží k omráčení zvířete při porážce.
  • Paintballky Zbraně na takové ty měkké kuličky s barvou.
  • Airsoftové zbraně to jsou ty na plastové či kovové kuličky, které jsou často vizuálně k nerozeznání od ostrých. Kat. D vyžaduje plnoletost a airsoft je především sport mladíků, takže tady to se zákonem trochu drhne, mladistvý takovou softku nesmí vlastně vlastnit a už vůbec ne s ní manipulovat na veřejnosti (leda na střelnici pod dozorem dospělého) a airsoftové hry by tak dle dikce zákona neměly probíhat ve veřejně přístupných lesích, ovšem toleruje se to. Leč maturant, který si ji vzal na poslední zvonění v Prostějově, už měl smůlu, stejně tak jeho „kolegové" v Brně.
  • Historické zbraně Historickou zbraní je jakákoli, která byla vyrobena před rokem 1890 (s výjimkou jehlovek, tam je to 1880), přičemž střelivo nemusí být historické. Ano, jakákoli. Takže nejen různé muzeální bambitky, muškety, arkebůzy... ale třeba i revolvery už docela moderních konstrukcí a silných ráží (třeba .44 Russian - náboj výkonově a rychlostí střely se blížící dnešní silné ráži .45 ACP). Nebo Gewehr 88 - čistokrevná vojenská opakovačka, výkonem odpovídající druhoválečnému Mauseru. Upřímně se trochu divím, že na toto není potřeba ZP, když na mnohem slabší malorážky potřeba je, ale je to tak. Dokonce existuje i historický kulomet! Takový ten westernový na kliku, Gatling se to jmenuje, takže když seženete originál (připravte si pět milionů), můžete ho bez dalšího mít. (Ale nosit pouze skrytě!)
  • Vzduchovky do ráže 6,35 mm Které zákon nazývá plynové zbraně; nu přejděte na další odstavec, tam to rozebírám podrobně.
  • Plynovky do ráže 6,35 mm Což podle zákona vlastně nejsou plynové, ale expanzní zbraně, taky podrobně rozeberu níže.

Zbraně kategorie C-I:

Pro kategorii C-I platí všechno, co pro kat. D, ale navíc je zde důležitá povinnost: musíte ji do 10 pracovních dní od koupě zaregistrovat na policii. Zbroják sice nepotřebujete, ale v centrálním registru budou vědět, že ji máte, a ještě navíc člověk musí být bezúhonný. Ale ne tak přísně jako na zbroják, v podstatě nesmí mít na svědomí pouze závažné trestné činy (podrobný seznam zde).

A teď konkrétně:

  • Jedno, nebo dvouranné zbraně na dělené střelivo (Více než dvouranné - třeba perkusní revolvery - už jsou kat. C - potřebujete ZP). To jsou buď pistole (přesně řečeno derringery), nebo pušky. Dělené střelivo znamená, že se jím zbraň doslova na-bije. Nejprve střelný prach, potom (někdy) ucpávky a pak střela. Takové zbraně mohou být i značně silné (omezení ráže či energie zde není). Přesto bych se neobával jejich masivního zneužití ke zločinům - nejen kvůli zdlouhavému nabíjení, ale také kvůli nošení, kdy při dlouhodobějším nošení riskujete zvlhnutí prachu (a vybít jinak než střelbou se to nedá).

K otázce kategorizace zbraně je zde nutno uvést ještě jednu důležitou věc. Tou je „grandfathering

Grandfathering znamená, že všechny zbraně tohoto typu, pokud byly uvedeny na trh před reformou (31. 1. 2021), zůstávají tam, kde byly, tedy v kategorii D. A zůstanou i po změně dalšího vlastníka. Tedy pokud uvidíte inzerát „prodám perkusní derringer, registrace není potřeba“ nemusí se jednak o nějakou černotu - nejspíš je to jen starší kousek.

A jedna jazyková - jak by se dalo to ošklivé cizí slovo „grandfathering“ přeložit do češtiny? Snad „dědečkování“?

  • Expanzní zbraně, lidově „plynovky“ ráže větší než 6,35 To jsou takové ty, které často na první pohled (kolikrát i na druhý) připomínají ostré zbraně. Většina modelů se i stejně ovládá, včetně toho, že se do nich strká zásobník a do zásobníku náboje (přesně řečeno nábojky - jakési náboje bez střel). A po stisknutí spouště to udělá BUM. Nebo maximálně vyvalí smradumrak, když se použijí pepřové nábojky. Nabití ostrého nehrozí, protože v hlavni mají přepážku, která ostrý výstřel neumožňuje (a i kdyby to někdo provrtal, zbraň by se s ostrým nábojem nejspíš roztrhla). Dodejme, že i zde se „dědečkuje“, takže i takovouto „plynovku“ můžete mít neregistrovanou v kat. D.
  • Plynové zbraně, lidově „vzduchovky“ ráže větší než 6,35 A naopak ty, co jsou dikcí zákona plynové zbraně („zbraň, u níž je funkce odvozena od uvolnění stlačeného vzduchu či jiného plynu"), jsou v lidové řeči vzduchovky (a je jedno, jestli lámačky, pákovky nebo na bombičky či s kartuší na CO2). Před rokem 2021 existovalo omezení výkonu na 16 J. To už teď neplatí. Výkon není omezený, ale kategorizace je zde podle ráže, jak už jsem zmínil. Mnoho výrobců se drží přesně na této hranici, aby byli ještě v „Déčku“, ale snaží se našlápnout co možná největší tlak, takže na trhu jsou mnohé zajímavé kousky. Včetně revolverů a pistolí. Konkrétní tipy nedám, není to sponzorovaný článek, ale paranoidní a bojácné uklidním - ani tak by taková „vzduchovka" nebyla vhodnou vražednou zbraní.
  • Flobertky Pod slovem „flobertka“ si veřejnost nejspíš vybaví jakousi bambitku. Nemusí to však tak být. Naopak - v současnosti vyráběné flobertky vyhlížejí velmi moderně a „ostře“. Je to ráže flobert, nejčastěji 4, 6 nebo 9 mm. Opět se jedná o jakýsi krátký náboj, ale tentokrát už i se střelou. Zbraně jsou to obvykle revolvery, méně často pušky a vzácně i samonabíjecí pistole. I zde se sice uplatňuje dědečkování, jenomže před rokem 2021 bylo možné mít v kategorii D pouze ráže 4 a 6 mm a s omezením výkonu 7,5 joule. Tak to už neplatí. Dnešní flobertky C-I ráže 9 mm dosahují až kolem 40 J. Což ve srovnání s ostrými zbraněmi pořád není příliš - taková malorážka (a i ta se považuje za nedostatečnou pro obranu) má minimálně trojnásobek. I když někdo tvrdí, že pro sebeobranu na několik metrů je 9 mm flobert dost.
  • Signální zbraně do ráže 16 mm Pistolka (většinou jednoranová) na světlice. Je zajímavé, že silnější signální pistole (např. vz. 44 ráže 26, 5 mm, kterou znají absolventi vojny, neboť se používala v ČSLA) už jsou v kategorie B - tedy tam, kde jsou všechny „opravdové“ pistole. A druhá zajímavost - nástavec na plynovku (tedy - expanzní zbraň, že?) se za samostatnou zbraň nepovažuje, ačkoli umí střílet 15mm světlice stejně.
  • Zbraně na neletální střelivo určené pro soupeřský systém výcviku To jsou jakoby skutečné zbraně na jakoby skutečné náboje, ovšem jen s minimem střelného prachu (a s výkonem do 20 J) a se speciální plastovou střelou, která po zásahu štípne do kůže a rozpadne se. Na civilním trhu to prakticky není, protože je to velmi drahé.
  • Tasery Dnes je trend mít všechno elektro a na baterku. Tak i ve světě zbraní existují pistole na baterky. Taková vymrští jakési miniharpunky táhnoucí za sebou drátky a elektřinou člověka znehybní. (Někdy bohužel navždy, což vyvolává kontroverze.) Na civilním trhu to prakticky není, protože je to ještě dražší.

A teď na všechno zapomeňte!

Vy, kteří jste dočetli až sem na konec, můžete všechny informace zase rovnou zapomenout, protože to vše beztak platí jen do konce letošního roku. Od 1. 1. 2026 totiž vstoupí v platnost další novela zákona o zbraních. Mnohem převratnější než ta z roku 2021. Tedy nebojte, vystřelovací nůž z kapsy ani trebišét ze dvora vám nikdo nesebere (i když… Berlín není tak daleko…), jen se kategorie zase nějak sloučí, rozloučí, zpodrobní a přejmenují. Prý to bude mnohem přehlednější… Tak jsem zvědavý.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz