Hlavní obsah

Nechcete být za hlupáka? Pozor na Dunning-Krugerův efekt

Foto: Photo by Ryan Snaadt on Unsplash

Nejhorší srážka v životě je srážka s blbcem, jak říkal Jan Werich.

Čím to je, že chytří lidé o sobě pochybují, jsou skromní a neustále se potřebují učit a ? Zatímco kdejaký všeználek je ochotný vám na vyžádání dát přednášku o čemkoli. Poznejte Dunning-Krugerův efekt

Článek

Odborníci dlouho pozorovali, jak lidé hodnotí své schopnosti v různých oblastech, ať už svoje vlastní, nebo těch ostatních. Ale až psychologové David Dunning a Justin Kruger přinesli nový pohled díky své teorii o Dunning-Krugerově efektu.

V podstatě Dunning-Krugerův efekt vysvětluje paradox, že lidé, kteří mají např. málo znalostí o určitém tématu, často sami své znalosti hodnotí přehnaně. Naopak odborníci o sobě často pochybují a podceňují svou hodnotu. To znamená, že lidé, kteří jsou relativně neschopní, mají tendenci přeceňovat své schopnosti, zatímco lidé, kteří jsou skutečně schopní, často své schopnosti podceňují.

Proč se to děje? Jedním z důvodů je, že lidé s nedostatečnými znalostmi jednoduše nemají dostatek informací k tomu, aby mohli správně posoudit své schopnosti. Místo toho se spoléhají na povrchní nebo pochybné ukazatele úspěchu, které je vedou k nesprávným závěrům. Kromě toho Dunning-Krugerův efekt naznačuje, že čím více se lidé naučí o dané oblasti, tím mají větší povědomí o tom, co všechno ještě nevědí. Můžeme si to představit jako malý ostrov vědomostí s krátkým pobřežím uprostřed moře toho, co neznáme. Čím víc se ostrov vědomostí zvětší, tím delší je pobřeží, které se dotýká moře nevědomosti.

Tento fenomén je důležitý pro porozumění mnoha oblastem lidského života, od vzdělávání a profesionálního rozvoje až po management, politiku a samozřejmě také partnerské vztahy. Porozumění Dunning-Krugerově efektu nám může pomoci rozpoznat naše omezení, ocenit názory odborníků a usilovat o další vzdělávání a růst.

Přesto je třeba upozornit, že Dunning-Krugerův efekt není nevyhnutelný. S notnou dávkou sebereflexe, pokory a snahou o objektivní posouzení vlastních schopností můžeme zabránit tomu, abychom padli do pasti přehnané sebedůvěry, arogance a prázdné pýchy. Čím jistěji se v nějaké oblasti budete cítit, tím víc byste měli zpozornět. To neznamená, že bychom o sobě měli okamžitě pochybovat. Je v pořádku věřit sobě a svým schopnostem a vědomostem. Měli bychom jen zůstat otevření novým názorům a informacím.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz