Hlavní obsah
Lidé a společnost

Proč tolerujeme alkohol

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
2. 9. 20:11

Konzumace alkoholu snižuje motorické schopnosti, narušuje rovnováhu, brání vnímání reality a odbourává společenské zábrany. Při vyšších dávkách může docházet k nevolnosti až zvracení a při toxicitě více než 3 ‰ se může dostavit ztráta vědomí až smrt.

Článek

To je pouze malý výčet vlivu alkoholu na konzumenta. K těmto komplikacím po přímé konzumaci alkoholu musíme připojit i souhrn některých dlouhodobých negativ. Dlouhodobí uživatelé alkoholu mohou projít změnou vzhledu a zvýšením tělesné hmotnosti. Mozek může být náchylnější na psychické onemocnění. V těle se pravděpodobněji rozvinou různé formy rakoviny a zánětů přímo ohrožující život člověka. Rovněž je větší šance na infarkt myokardu.

Společenské dopady

Negativa nejsou pouze po stránce zdravotní, ale i společenské. Závislý člověk často vyhledává sobě podobné, s kterými se navzájem utvrzuje, že na tom nejsou zase tolik špatně. Řada manželství a vztahů končí kvůli závislostem. Alkohol v řadě případů může vést k agresivitě a napadání svých blízkých.

Úmrtnost

V důsledku konzumace alkoholu a následných zdravotních komplikací na našem území průměrně ročně umírá 6 500 lidí, což představuje okolo 6 % všech úmrtí. V celosvětovém měřítku je to 3,3 milionu osob, a ač se považujeme za národ hrdých alkoholiků, procentuálně to odpovídá našim tuzemským hodnotám. I když nejsme nad světovým průměrem, je toto číslo stále děsivé a mělo by nás přesvědčit k hledání řešení.

Léčba

V roce 2020 prošlo na našem území léčebnými programy (jak terénními, tak pobytovými) více jak 30 tisíc lidí. Je to pouze zlomek lidí, kteří by léčbu potřebovali, a kterým se nedostává. Řada z nich si problém s alkoholem jednak vůbec nepřizná, a ti kteří si ho uvědomují, ho často odmítají řešit. Dvě třetiny všech léčených tvoří muži průměrně kolem 45 let. Přičemž trend ukazuje, že se průměrný věk se zvyšuje.

Léčba probíhá terapiemi, které můžou být jak psychické, tak fyzické. V pobytových zařízeních je často doplněno také farmaceutické řešení. Zároveň v mnoha případech stačí pouze terénní řešení, například navštěvování setkání Anonymních alkoholiků, které na našem území probíhají ve 47 městech.

Přiměřená dávka

Nesmíme zapomínat, že v jakémkoliv množství je alkohol škodlivý, ale při příležitostném užívání není ohrožení bezprostřední. Jako snesitelná dávka se u žen a seniorů udává jeden alkoholický nápoj denně a u mužů jsou to dva. Pro představu je tím myšlen nápoj obsahující 20 gramů čistého alkoholu. Což odpovídá velkému pivu, 2 dcl vína nebo jednomu panáku tvrdého alkoholu. Při pravidelném každodenním užívání ale může k to představovat problém.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz