Článek
Trochu to připomíná rozvoj internetu před více jak 30 lety. Přesně 13. února 1992 bylo představeno internetové připojení široké veřejnosti. Právě tento den je považován za oficiální akt připojení Československa k internetu. V březnu 1993 byla slavnostně spuštěna univerzitní síť Cesnet.
To opravdu podstatné a pro další vývoj se ale odehrálo v roce 1995 a letos je tomu třicet let. Nejen, že byla zrušena doména s koncovkou .cs a vznikla .cz, v červnu 1995 společnost Eurotel prodala firmě SPT Telecom divizi Služby datových sítí. V souvislosti s převodem byl liberalizován trh s provozováním veřejných datových sítí.
Přesně to podobné se odehrává nyní se zahájením nového roku 2025. Je poměrně zarážející, že média o tom mlčí. Rádiové stanice ale do toho zřejmě brzy „šlápnou“ a představí české veřejnosti to, co na západ od našich hranic v Evropě - v podstatě v první vesnici v Německu či Rakousku - je už zcela běžné.
Vše si představíme na rozvoji internetu v Česku.
Ve druhé polovině 90. let minulého století se internet zároveň začal otevírat také komerčním poskytovatelům a především uživatelům z řad podnikové i soukromé sféry – vydal se na cestu do jednotlivých kanceláří a domovů. Na konci roku 2011 bylo podle měření projektu NetMonitor v České republice více než 6 milionů uživatelů internetu.
Digitální rádio DAB+ se vyvíjelo současně s internetem
Jak se technologie přenosu informací prostřednictvím internetu přenesla do komerční sféry na přelomu milénia, od nadšenců z vysokých škol a programátorů se zájem o novou technologii přelil k lidem tvořící obsah.
Zajímavý obsah - zadarmo - začal lákat především studenty a mladé lidi, pro které to byl nový způsob konzumace informací. A také diskutování, seznamování, zábavy.
V roce 1996 vznikl katalog Seznam po vzoru amerického Yahoo a českých tištěných katalogových Zlatých stránek. Seznamu se podařilo z internetu vytvořit dojem, že začátek surfování začíná právě na Seznamu, i když v té době o stejnou pozici usilovalo Centrum a Atlas či Volný. Katalogové vyhledávače na sebe strhávaly pozornost i emailovými schránkami, díky kterým začaly budovat uživatelskou databázi.
A tady v podstatě začíná první komercionalizace obsahu na internetu.
Ve stejné době v západní Evropě probíhají testy digitálního rádia v různých standardech. Nakonec zvítězilo DAB, které se v Česku neujalo. Přeskočili jsme jednu vývojovou fázi a v roce 2024 začínají vysílat první operátoři ve finálních komerčních sítích v DAB+. Průkopníkem je u nás Český rozhlas, který všechny své stanice šíří i v DAB+ od roku 2020 na 95 procentech území Česka.
Digitální vysílání v experimentální době
Historie digitálního vysílání rádia v Česku se kryje nejen s rozšiřováním internetu, jeho velké popularity mezi mladými lidmi a velkými kampaněmi operátorů, ale především s televizní digitalizací.
Pokud v roce 2006 internet stále hledal komerční využití - když byl obsah zadarmo - ještě složitější to bylo u televize. V podstatě se vědělo, že hlavní kanály ČT1, Nova a Prima budou postupně ztrácet sledovanost a řešením je tedy kolem nich spustit doplňkové stanice. Typově filmový, sportovní, dokumentárni, zpravodajský kanál…
Česká televize, Nova i Prima přešla postupně do digitálního vysílání od roku 2006 v několika vlnách. Umožnilo to následně spustit mnoho dalších nových kanálů. Vzpomeňme na ČT24, ČT sport, Nova Cinema… A také pozdější vznik nových televizí. Bez digitalizace by to nebylo možné.
Toto období zcela minulo český rádiový trh. FM komerční stanice řešily spíše konsolidaci. Jak z původně okresních a nadregionálních stanic vytvořit celoplošná rádia s jedním hlavním názvem.
A tak DAB, resp. DAB+ se stalo téma spíše pro technické nadšence a tedy mezi lety 2006 až 2016 jen odborné téma pro úzkou skupinu veřejnosti. Teprve v roce 2016 česká vláda schválila návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu.
A v červnu 2017 Český rozhlas zahájil řádné digitální vysílání v systému DAB+ na vysílači Praha – Žižkov.
Průkopníci DAB+ mezi operátory a rádii
Tak jako pro rozšíření internetu bylo podstatné vybudování infrastruktury a nakoupení počítačů na straně uživatelů, u televizní digitalizace prakticky totéž - a tento vývoj je už u konce, u digitálního rádia DAB+ jsme na samém počátku.
Avšak v Česku. Ve Švýcarsku naopak k poslednímu roku 2024 tamní veřejnoprávní rozhlas FM vysílače vypnul. DAB+ je běžnou součástí života v Německu, Rakousku, Francii či Velké Británii.
Tak jako všude, i v DAB+ v Česku jsou průkopníci. Mezi operátory České Radiokomunikace, Teleko Digital a RTI. Jde o společnosti, které postavily vysílače a z nich je šířen signál bez nutnosti připojení k internetu.
To je zásadní rozdíl mezi hudbou či mluveným slovem a rádiem přes internet a klasickým příjmem na radiopřijímač či autorádio.
Aby technologie DAB+ byla využitelná, potřebuje rádiové programy. Operátoři umožnili vybraným stanicím možnost přebírat jejich rádia a experimentálně je šířit. Od roku 2005 až do 2011 proběhlo několik zkušebních vysílání v Praze, Příbrami, Plzni, Brně a na Klínovci v Karlovarském kraji.
To hlavní vypuklo po roce 2020. Český rozhlas rozšiřil pokrytí svého multiplexu ČRo DAB+ na 95% populace České republiky. Společnosti RTI a Teleko Digital spustily nové vysílače v Karlových Varech, Kašperských Horách, Berouně, Třebouňském vrchu, Olomouci a v Praze.
V roce 2021 díky novele zákona o elektronických komunikacích mohl Český rozhlas provozovat svou vlastní digitální síť ve III. pásmu. V Praze začal vysílat nový DAB+ multiplex s označením COLOR DAB+.
Spuštěny byly nové stanice v multiplexu DAB+ Českého rozhlasu - Rádio Pohoda a Radiožurnál Sport. A v Česku se začali testovat a certifikovat DAB+ přijímače.
Rok 2023: Start DAB+ pro komerční rádia
Historickým milníkem byl rok 2023. Český telekomunikační úřad vyhlásil výběrové řízení na aukci kmitočtového spektra. Laicky řečeno: operátor získá vysoutěženou oblast a tu musí pokrýt signálem DAB+ z pozemních vysílačů.
Po skončení aukce na začátku roku 2024 bylo už jasno. Společnosti Czech Digital Group (České Radiokomunikace) a RTI získaly celoplošné multiplexy B a C. Každý z nich umožňuje až 16 celoplošných stanic. To je až 32 celoplošných rádií.
Regionalní multiplexy vysoutěžily firmy jako Joe Media, Fiera Touch, Broadcasting Services, GG Omikron, Teleko Digital.
Českému telekomunikačnímu úřadu se podařilo vydražit všech 29 kmitočtových sad, tedy kromě dvou celoplošných sítí i 27 regionálních multiplexů. Celková vydražená cena dosáhla 79,325 milionu korun, přičemž jen za celoplošné sítě zájemci zaplatili přes 50 milionů korun.
Září 2023: Start čistě digitálního radia Energic
Experimentální sítě šířily především stávající FM rádia. Pouze DAB+ umožňuje vznik nových stanic. Pohledem do historie uvidíme pionýry, kteří to zkusili jen přes DAB+. A mnohdy nevydrželi, protože předběhli dobu. Stále totiž chybí způsob financování těchto rádií. Radiová reklama se prodává pro FM. Internet má zase svá pravidla. Změna je plánována na roky 2026 až 2027.
Po roce 2021 začalo vysílat třeba Radio ZUN orientující se na elektronickou hudbu či oldies folk rockové Radio Sázava, které se po odchodu z FM v roce 2016 stáhlo jen na internet a DAB+ využilo k návratu.
To podstatné a velmi zajímavé se ale odehrálo na konci září 2023, kdy do DAB+ vstoupila čistě digitální celoplošná stanice pod názvem Radio Energic. Po vzoru podobných stanic v západní Evropě se rádio rozhodlo výrazně oživit mainstreamový „zabetonovaný“ český rádiový éter. Narozdíl od internetu nebylo bez DAB+ možné založit a spustit zcela nové rádio.
Zatímco je zcela běžné, že kdo chce, tak může spustit televizi, založit si časopis či zprovoznit obsahový web a natočit si podcast či video, bez liberalizace rádiového trhu nebylo prakticky možné založit nové FM rádio.
Teprve rok 2024 a zejména rok 2025 je tedy historickým milníkem, kdy najednou Česko může mít velké množství rádiových stanic, které bude financovat soukromý sektor.
Technologie DAB+ je sice jen předstupeň k rozšíření jiných budoucích technologií digitálního vysílání, ale minimálně na dalších deset let bude rozvíjející se technologií vedle internetového přenosu. A naopak postupný útlum FM vysílání, které v Česku známe po roce 1990.