Článek
O tom, že je pobyt v přírodě či pohled do zeleně uklidňující a blahodárný se už ví dost dlouho a na dané téma existuje nespočet studií a prací. Příroda je zkrátka wellness zadarmo (rychle, řekněte to všem, než mi to korporace provozující wellness centra smažou!). Na ozdravné síle přírody stojí i celá myšlenka tradičního lázeňství.
Jak jste si zřejmě všimli, lázeňská města nabízejí nejen samotné minerální prameny, ale tvoří je celý organický soubor vjemů a zdrojů – a mezi nejdůležitější patří i prostředí lázní. Lázeňská města jsou plná parků a zeleně a obvykle jsou i obklopena velmi krásnou, lesnatou přírodou, která láká nejen k nesmělým pohledům z dálky, ale i k výletům, zdravotním vycházkám a podobným aktivitám. Není náhodou, že k hlavnímu rozvoji lázeňské kultury docházelo tak nějak souběžně s průmyslovou revolucí (tedy na přelomu 18. a 19. stol.), která lidi od přírody vzdálila.
Dnes se už lázně zaměřují i na klimatoterapii, tedy velmi lidově řečeno „léčbu čerstvým ovzduším“, ale to už je zas jiné téma. Zkrátka příroda na nás působí. Ale jak moc. A za jak dlouho?
Kolik času věnovat pobytu v přírodě? Aneb kortizol na ústupu
Jistá zajímavá studie se rozhodla zacelit zmíněnou mezeru v chápání toho, jak lidský organismus reaguje na pobyt v přírodě. Rozhodla se přesně změřit, jaký vliv má pobyt v náruči zeleně na stresový hormon kortizol a jaká doba je potřeba pro jeho efektivní snížení. Vzala tedy 36 lidí na výlet do lesa…
No, dobře, bylo to složitější a studie trvala 8 týdnů. Ale to je pro nás vedlejší. Podstatné jsou výsledky. A i ty jsou komplikovanější, ale lze je shrnout tak, že pobyt v přírodě v průměru snižoval hladinu kortizolu (měřeno ze slin) o 21 % za hodinu. Nejefektivnější byl pokles při délce pobytu mezi 20 až 30 minutami. S rostoucím časem kortizol sice dále klesal, ale již zpomalujícím tempem.
Pokud tedy máte nabitý program a nemůžete si dovolit v přírodě trávit hodiny denně, zde máte drobnou motivaci, že i dvacet třicet minut párkrát týdně může stačit pro podporu duševního zdraví a pohody. A abych byl ještě exaktnější, přihodím už jen stručně výsledek další studie, která zjistila, že už pouhých 120 minut týdně v přírodě koreluje se signifikantně lepším celkovým subjektivním pocitem duševní pohody.
Tyto studie mají samozřejmě svá omezení a rozhodně taky nelze říct, že pár desítek minut strávených v lese obrátí váš život naprosto vzhůru nohama, ale pokud dbáte na duševní hygienu nebo se potýkáte se stresem, léčivé účinky pobytu v přírodě stojí za to nepodceňovat.
Efekt „blue mind“: Proč tak milujeme přírodní vodní plochy?
A nyní se elegantně přesuňme od zelené k modré. Taky milujete pohled na nekonečné moře, hladinu jezera sevřeného štíty hor nebo na zurčící řeku vinoucí se lesem? Opět jde o něco, co je lidské mysli zcela vlastní.

Toto téma je ale rovněž láká i vědce. Asi největší ohlas ale způsobila populárním tónem zpracovaná a úspěšná kniha Blue Mind od mořského biologa W. J. Nicholsona, která ale v češtině zatím nevyšla. Název lze ale přeložit jako „Modrá mysl“, což je dostatečně výmluvné.
Účinky kochání se vodními plochami jsou komplexní a srovnatelné jako působení zeleně. Nicholson to odůvodňuje například z mého pohledu opravdu silně zhůvěřilými argumenty o tom, že lidské tělo je z 60 a více % z vody a že jsme na vodu zvyklí z dělohy. Ale když si odmyslíme tyhle face palm bonmoty, existují i studie, které například dokládají, že komunity žijící blízko pobřeží mají tendenci být obecně zdravější než komunity žijící mimo výraznější vodní plochy.
Voda je tedy nejen fajn, ale v podstatě je i léčivá a ani nemusí být minerální. A to ani nebudu zabíhat do témat, jako jsou zdravotní přínosy samotného plavání a pohybu ve vodě, přímořského mikroklimatu a tak dále.
Zkrátka a dobře, pokud máte příležitost vyrazit do přírody, a ještě navíc třeba i k vodě, tak neváhejte. A nemusíte se hned stěhovat na pláž (i když samozřejmě můžete, ale zvažte riziko stoupající hladiny oceánů. Mohlo by poněkud snížit hodnotu vaší nemovitosti v budoucnosti), i menší „dávky“ přírody a vody mohou mít na vaše zdraví zajímavý vliv. A hlavně si to nezapomeňte náležitě vědomě užívat, protože bez tohoto pomyslného placebo efektu se jistě o velkou část benefitů připravíte.
Zdroje: