Článek
Ne každý rád cestuje a právě pro tyto lidi jsou tu cestovní kanceláře a jejich pobytové dovolené v unifikovaných resortech. Výhodou je, že pokud nechcete, nemusíte se ani dozvědět, ve které zemi jste. A můžete si užít parádní dovolenou, aniž by vás jakkoli obtěžovala místní kultura, svérázná kuchyně nebo jiné nešvary, které jinak v cizinách obdařených mořskými pobřežími číhají.
K tomu samozřejmě patří neomezená konzumace v rámci all inclusive programu a dny proležené na pláži pod subtropickým nebo i tropickým sluncem. Pokud se nevrátíte řádně vysmažení, Bohuha ze sousedství by ani nemusela věřit, že jste někde byli. A to by pak celá dovolená byla logicky k ničemu.
Ale dost srandiček. Každý má samozřejmě nárok užít si takovou dovolenou, jaká se mu líbí. Jenomže pěkná all inclusive dovolená, která na první pohled vypadá jako dokonalý relax a restart, může být spíš pomyslný solidní hřebík do rakve. Co vše si tělo (i mysl) musejí na takové pořádné dovolené protrpět?
Biologické hodiny netrpí jen časovým posunem
Začíná to ještě v ČR. Každý samozřejmě touží po co nejlevnější dovolené – a pro takové dovolené je typické, že je nutné odletět někdy uprostřed noci. Místo sladkého a regenerujícího spánku posilujícího naše zdraví a kognitivní schopnosti si tudíž dopřejeme pořádnou porci stresu a shonu někde na letišti a fragmentovaný spánek (nebo rovnou mikrospánek, pokud sami řídíme) cestou na něj a z něj.
Dospávání nehrozí, protože za prospanou dovolenou jsme si nezaplatili, a tak se hned pustíme do těžení všech výhod, které nám resort nabídne a budeme je těžit opět dlouho do noci, každý den. Kafé zdarma to jistí.
Dnes již víme, že kvalitní a dostatečný spánek, je zásadním pilířem zdraví a dlouhověkosti. Studií i meta-studií na toto téma je tolik, že kdybyste si je vytiskli, mohli byste takovým štosem umlátit menší velrybu. Ale ke kvalitní dovolené patří nejen dluh u úvěrové společnosti (abychom si ji mohli vůbec dovolit), nýbrž i pořádný spánkový dluh, který budeme splácet ještě týdny, možná měsíce po návratu.
„Tekuté cukry“ v plném proudu – metabolismus a játra v kopru
All inclusive znamená drinky zdarma. To je hlavní z důvodů, proč je (nejen) čeští turisti tolik milují. O škodlivosti alkoholu snad nemá cenu jakkoli dalekosáhle diskutovat. Proto se zaměřím i na trochu jiný aspekt. Koktejly a limonády. Čili tekuté cukry. Dopřejte si pár „sexů on the beach“ a dětem něco podobného bez alkoholu – a rázem do sebe dostanete pár desítek (ti šikovnější možná i stovek) gramů cukrů v té vůbec nejhorší možné formě. Tekuté.
Tekuté cukry již byly odhaleny jako obzvlášť zákeřné a nebezpečné. I oproti cukrům v „tuhé stravě“. V nápojích se totiž cukry nepojí obvykle s prakticky žádnými dalšími látkami, jako je vláknina, vitamíny, minerály a další živiny. Navíc jsme cukrů schopni vypít násobně víc, než bychom jich dokázaly zkonzumovat.
Tekuté cukry mají i oproti jiným sladkostem ještě významnější vliv na riziko rozvoje diabetu 2. typu a řadu dalších onemocnění (včetně kardiovaskulárních chorob, některých druhů rakoviny, nealkoholové choroby jater atd.). Ale nedělejme si iluze… kromě džusíků, limonád a drinků do sebe spoustu cukru dostaneme i v oné tuhé formě a ta se taky počítá. Zmrzlinky, dorty, zákusky… švédské stoly přetékají a byl by hřích nesníst, co se do nás vejde – a možná i nevejde.

Příjem cukrů může být na dovolené mnohanásobný oproti normálu. Lákadel je příliš mnoho.
Překročit doporučenou maximální denní dávku cukru třeba třikrát nebo pětkrát není pro zodpovědného Čecha problém ani doma na denní bázi. A na dovolené to možná zvládne i desetkrát.
Kalorie mají taky dovolenou
Každý ví, že jídlo zkonzumované v rámci all inclusive programu se nepočítá do kalorické bilance. A tak je možné – ba je to přímo občanská povinnost – sníst tolik, kolik je jen v lidských silách. A nebudeme si přece plnit žaludek zeleninou a podobnými nesmysly. Je třeba to vzít z gruntu.
Britský magazín MuscleFood.com kdysi spočítal, že průměrný Brit si na all inclusive dovolené dopřeje v průměru 5 543 kcal denně. Nejde o žádnou vědeckou studii, jen o článek, který před lety proběhl bulvárními plátky. Nicméně toto číslo je stejně tak brutální jako úplně snadno uvěřitelné. Klidně bych si tipl, že u mnohých může být i vyšší. Velkou část těchto kalorií samozřejmě tvoří alkohol a sladké nápoje.
Jiný, už solidnější, výzkum zjistil, že průměrný přírůstek hmotnosti během dovolené činí cca 0,5 kg. Nicméně s rozptylem od zhubnutí po 3 kg nahoře. Výzkum se ovšem nevěnoval konkrétně opulentním all inclusive pobytům.
Co vám tedy reálně hrozí? Sranda končí nejpozději na slunci
Dobrá, do teď vám to všechno možná přišlo jako vtip – a samozřejmě si tak trochu satiricky legraci dělám. Zdravý člověk jeden týden za rok bujarého užívání pravděpodobně snese bez fatálnějších škod. Pro metabolismus, játra a zdraví obecně to sice může být docela nepříjemná rána, ale rozhodující bude, jak se onen člověk k sobě chová po zbytek roku.
Pochopitelně je zde taky možnost chovat se na dovolené jako člověk a spousta lidí to jistě i dělá. Zvláště by to měli dělat ti, kteří už mají nějaké ty zdravotní obtíže. Včetně nadváhy a obezity. Když jsem byl poprvé (a snad i naposled) na dovolené v podobném resortu, do mysli se mi vryl pohled na morbidně obézní dámu, která seděla doslova rozkydnutá na židli, sotva dýchala a žila, ale v obličeji měla vraženou opulentní zmrzlinu. Pohled pro bohy. Bohužel se mi ale podobných výjevů na daném místě naskýtalo každý den mnoho.
Další, kdo by měl být ušetřen podobných nezřízených zážitků, jsou děti, jejichž organismus je na přemíru cukru i jiných nešvarů nesrovnatelně citlivější. Následky (nikoli asi jednoho týdne, ale obecně rodičovské nezodpovědnosti) se navíc k jejich smůle projeví až za mnoho let. Chleba se bude lámat většinou až v dospělosti a raném stáří.
A kromě toho všeho je zde jeden faktor, který už vůbec není k smíchu. A to je samozřejmě riziko rakoviny kůže kvůli spálení při pobytu na slunci. V současnosti se to v médiích hemží zprávami o pandemii rakoviny a jednou z těch, které i u nás narůstají nejrychleji, je právě rakovina kůže. Mezi zvažovanými příčinami jsou kromě změny klimatu či obecné obliby opalování právě i častější dovolené Čechů u moře.
Rakovina se po spálení nevyvine hned, ale za roky až desítky let. Jediné silné spálení od slunce v dětském věku zdvojnásobí riziko rozvoje melanomu v dospělosti. Nejdůležitější je tedy opět chránit zejména děti. Ale na své zdraví a život bychom měli rozhodně myslet taky.
Co nám může dovolená naopak dát?
Do jisté míry je i pobyt na slunci zdravý. Pokud ho dávkujeme po krátkých úsecích s přestávkami, mimo nejslunečnější hodiny a většinu času trávíme ve stínu. Vitamín D taky potřebujeme.
Přímořské klima a slaná voda mohou navíc podpořit zdraví zejména dýchacích cest a kůže. Často dochází ke zlepšení projevů alergií či ekzémů i některých jiných neduhů. Toto zlepšení může přitom přetrvat i poměrně dlouho po dovolené.
Pokud dovolenou pojmeme aspoň trochu rozumně, s mírou a ideálně i aktivně, může být osvěžující pro mysl i tělo.
Zdroje: