Článek
Přečetl jsem si na tohle téma hromadu článků, ale neuchvátil mě ani jeden jediný.
O proces stárnutí, postupující demence, měknutí mozku, ztráty paměti, řídnutí kostí, stejně jako proces ztráty kondice, pevnosti a kooperace pasivního pohybového aparátu, spojený s proměnou původně mladého a nadšeného jedince v bezmocný chuchvalec lehce zapáchajícího oblečení se zajímám od dětských let. Respektive od chvíle, kdy jsem si poprvé uvědomil, že díky jakémusi záhadnému biologickému programu, který je v každém z nás, se krátce po třicítce začneme rozpadat a chřadnout, až se i původně statný chlap, jako byl třeba Arnie Schwarzenegger promění v křehkého veterána, který sklízí ovace, když se mu podaří doplazit se s chodítkem vlastní silou do koupelny a na WC.
Proces úbytku prakticky čehokoliv, tedy takového úbytku, že si toho všichni, kterých se tento úbytek týká, spolehlivě všimneme, začíná mezi 37 a 45 lety. V odborné literatuře se dočtete o věkových zlomech, kdy se biologické stárnutí začne projevovat jako zkušený zabiják původně dobrých pocitů ze života, což prý nastává kolem 36, 44 a 60 let.
Sám, osobně se k informacím gerontologických odborníků stavím značně kriticky, protože jednak jsem s nimi již častokrát mluvil, jednak jsou všichni o třicet až čtyřicet let mladší než já, a současně k tomu musíme připočíst i to, že se nikdy nesnažili pomocí cvičení a meditací zpomalit nebo zastavit vyhasínání svých tělesných schránek. A když člověk v nějakém oboru nedělá prakticky nic, tak jak o tom může zasvěceně psát? To jsem nikdy nepochopil.
Když je člověk mladý a má v sobě jiskru ducha, který začne vyhasínat ve věku, jak to já sám odhaduji deseti až patnácti let, může si dovolit i takové věci, jako je například létat vlastní silou, pokud ovšem ví jak. Když to neví, tak mu ani jiskra sebesilnějšího ducha není nic platná.
Pokud jste někdy někde četli tvrzení, že existuje možnost jak si výrazně prodloužit aktivní, téměř až dobrodružný věk, tak k tomu říkám, ano, tato možnost tady je, ale nedá se naučit, když je vám už přes dvacet. Nebo jen velmi ztěžka.
Opět jsme u otázky, jak se kdo může pustit do posuzování kvality času, když nemá žádné osobní zkušenosti a často se o to nikdy ani nepokusil.
Nedávno jsem četl, že jakýsi genetik ze Stanfordské univerzity vysvětloval stejně postiženým, že v šedesáti letech dochází k poklesu funkce imunitního systému a dochází k úbytku svalové hmoty. Dokážu pochopit, že když u něho došlo k úbytku svalové hmoty, že ho to mohlo vyděsit, ale kde přišel k názoru, že u všech lidí, tedy i u těch, kteří cvičí a meditují dochází k úbytku svalové hmoty?
Jak říkám, zabývám se touto tématikou prakticky již od svých dětských let a vzhledem k tomu, že jsem stejně starý jako Schwarzenegger, je mi v současné době 77 let. Nepamatuji si ale, že by se mě někdy někdo ptal na cokoliv, co by souviselo s mými zkušenostmi z oblasti cvičení silového tréninku a meditací.
Nedávno jsem četl, že se Bill Gates rozhodl, že nezemře bohatý (teď je mu skoro 70), protože se rozhodl, že během následujících dvaceti let veškerý svůj majetek rozdá na dobročinné (a zřejmě i dobrosrdečné) účely.
No, já kdybych byl na jeho místě, tak bych se asi rozhoupal k tomu že bych tak polovinu majetku, když už bych ho měl, věnoval na výzkum dlouhověkosti. Myslím, že už s tím, co vím, by se dal celkem bez problémů prodloužit lidský věk o dvacet let, což je docela dost. Akorát na to chybí finanční prostředky, takže spíše řešíme otázky, kdo se čeho za současného stavu věcí dožije či nedožije.