Hlavní obsah
Názory a úvahy

Povolání veršotepec

Víte, k čemu je dobré zkoušet psát básničky? Snadněji se dostanete do společnosti.

Článek

Při balení holek a navazování známostí a vztahů, ať už s dlouhým nebo krátkým doletem, jsem učinil jednu zajímavou zkušenost, o niž se s vámi rád podělím a možná vám bude i k dobru. Podle toho, jak ji sami dokážete zvážit, pochopit a využít.

Děvčata, i kdyby se tvářila sebeotrleji a povýšeně dělala, že jsou dokonale nad věcí a nenechají se ničím oslnit, zbožňují různé veršovánky, básničky a rýmovačky, takže když jim, zcela nečekaně zarecitujete úryvek z Nezvalovy Manon Lescaut, tak než se dostanete k nadšeným lyrickým výkřikům, že Manon je růže, hozená do kostela, podlehne vyhlédnutá oběť vašemu vlivu a už se celkem bez problémů nechá pozvat na klasické indické nebo čínské krevety nebo na kebab či do mekáče, popřípadě na slané bramborové lupínky nebo corn flakes v akci někam do kina.

Použijete pár veršíků a může vám to změnit život.

Měl jsem pár kámošů, kteří se sami pokoušeli psát básničky o všem možném, o přírodě, o kytičkách, o jarním sluníčku a někdy i o fotbale a podobných nesmyslech a holky, které se hemžily kolem z toho byly absolutně nadšené a pořád na mladé, samozvané básníky obdivně poulily oči a pak jsem si říkal, no jo, vlastně jak dělal kariéru třeba Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Jan Vodňanský, Karel Kryl nebo humoristé František Ringo Čech, Jiří Grossman a Miloslav Šimek, to je ta správná cesta k dívčím srdcím.

Určitě si říkáte, že když už jsem byl ten vztahový poradce, tak jestli jsem též sepisoval nějaké rýmovačky a pubertální říkadla. Odpověď zní ano, psal jsem tak trochu ve stylu veselých básníků z Rýmařova a i když to nebylo nic hlubokomyslného, mělo to úspěch. Na ukázku mohu sám sebe zacitovat.

Vadí nevadí

Hráli jsme vadí - nevadí od rána až do oběda,

při hře se mi zabil strýček, před obědem také děda.

Zvolal jsem pak třikrát běda! Kdopak mi je nahradí?

Už si nikdy před obědem se strýčkem a milým dědem

nezahrajem s prudným jedem krásné vadí - nevadí.

A pro holčiny, které už byly tak trochu zamilované, jsem složil báseň Polibek.

Polibek

I kdyby měl plochu celý hektar

byla by věc přinejmenším vhodná

chuťových pohárků jazyka tvého nektar

labužnicky vysát pěkně do dna.

Celou tě zulíbat a na rukou tě nosit,

potom, však co se tím na věci změní?

V návalu vášně bohyni plodnosti prosit

o její laskavé porozumění.

Občas jsem sklízel úspěchy i s následující básní.

Fyzici jádroví

Fyzici jádroví, sedíce na mezi,

zuřivě dumali, co by se dělo,

kdyby si zkusili reakci řetězí na vlastní tělo.

Chytli se za ruce, už se to mlelo!

Nikdo se nedoví, co se vše může stát,

když fyzik jádrový laškuje na kvadrát.

Jen jeden očitý vesnický buran

tvrdil, že vybuchli skoro jak uran.

No tak, samozřejmě se mě také lidé ptali, kolik takových básniček jsem složil, tak vězte, že jich byli desítky a mnoho mých známých si je recitovalo třeba ve fitku při cvičení nebo když jsem psal texty k písničkám, tak si je lidi i zpívali, a to mě jednak bavilo a jednak to ke mně přitahovalo další paní, ženy a dívky, a proto o tom také nyní píši.

Je jedno, jestli budete svou tvorbou konkurovat Mišíkovi nebo si budete své vlastní texty pobrukovat skromně někde v ústraní, v navazování nových vztahů vám vlastní tvorba pomůže vždycky, ať už rýmovaná nebo ve formě textů, naložených ve vlastní hudební šťávě. Vždycky jsem si říkal, když si mohou rýmovačky vymýšlet básníci a veršotepci, tak proč bych nemohl taky?

Zkuste a uvidíte, že vám to otevře nové obzory.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz