Hlavní obsah
Cestování

Brněnský orloj známý jako vibrátor: Ani jeho autor nedokáže určit, kolik je na něm hodin

Foto: GualdimG / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Brněnský orloj je takovou malou českou raritou. Dostal totiž hned několik přezdívek, které souvisejí s erotickými pomůckami či pánským přirozením. Ještě úsměvnější ale je, že prakticky nikdo z něj nezjistí, kolik je hodin.

Článek

Náměstí Svobody v Brně začal před 15 lety zdobit Brněnský orloj. Je to šestimetrová plastika z kamene, která byla vytvořena ve tvaru projektilu. Už brzy ale začala svým tvarem místním i návštěvníkům Brna připomínat něco zcela jiného. Jednak v lidech evokovala erotickou pomůcku zvanou vibrátor, jednak ji někteří srovnávali s pánským přirozením, a proto se orloji také říká falus či falické hodiny.

Symbolika tohoto stroje je ale mnohem hlubší. Brno bylo v době třicetileté války obléháno švédskými vojsky. Pomník v podobě orloje, který má tuto událost připomenout, byl odhalen v den 365. výročí tohoto obléhání, což symbolizuje i jeho tvar. Každý den mezi desátou a jedenáctou hodinou dopolední se tu však odehrává zvláštní představení. Každých patnáct minut stroj zahraje tóny zvonkohry a pak z něj v 11 hodin vypadne jedna kulička. Ta spadne do jednoho ze čtyř rohů a některý z návštěvníků náměstí si ji tak může odnést domů. Na kuličku se tu někdy stojí i fronty. Každý den ale vypadne pouze jedna.

Symbolika a význam stavby pro město je nezpochybnitelný, horší je to ale se zobrazením času. V principu věci totiž Brněnský orloj není orlojem, ale pouze hodinovým strojem, který má zobrazovat zejména to, kolik je hodin. Prakticky nikdo ale není schopen z orloje zjistit, kolik to má být. Když se na to kdysi zeptali jednoho ze tří autorů orloje, vysvětloval určení času poměrně dlouho a ještě se u toho několikrát spletl. Dalo by se tak říct, že ani autor těchto velmi zvláštních hodin si v určení času na svém stroji není jistý. A co teprve pak laici a běžní lidé, kteří nestáli u jeho zrodu.

Určení času se vám tak nyní pokusíme vysvětlit. Není to však vůbec nic jednoduchého. I my jsme s tím měli problém. Abychom mohli určit, kolik je hodin, musíme se podívat až na nejvyšší kamenné části orloje. Nejprve je třeba si najít malou prosklenou část, která vypadá jako lupa. Tam jsou číslice od 1 do 12, takže celá tato část se kolem své osy otočí za 12 hodin.

Dvě nejvyšší části z kamene se pak na základě toho, jak se čas pohybuje mezi jednotlivými hodinami, otáčejí. Nejvyšší část z vrchu se tedy kolem své osy otočí za jednu hodinu a je ukazatelem minut. Část pod ní se pak kolem dokola otočí za jednu minutu a ostrý hranol, který do ní zasahuje, ukazuje vteřiny. Vždy v celou hodinu se pak ozve krátký zvukový signál.

A právě ten je asi tím jediným, podle čeho lidé na náměstí Svobody určí, že právě odbila celá. Určit čas z hodin totiž není nic přehledného a ani jednoduchého. Svůj účel jako hodiny tedy tato stavba spíše neplní, respektive je pro většinu lidí nečitelná. Přesto za ní město před 15 lety zaplatilo za 12 milionů korun a roční náklady na provoz orloje jsou vyšší než půl milionu korun. A že by se Brněnský orloj stal místní dominantou, se také říci nedá.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz