Článek
Životopisný snímek Smetana byl dlouho očekávaným televizním filmem, který Česká televize uvedla 3. listopadu na svých televizních obrazovkách. V roli hlavního hrdiny se představil herec Dejvického divadla Václav Neužil. A jeho výkon byl doslova dechberoucí. Stejně jako ve snímku o Emilu Zátopkovi do toho dal všechno a opět dokázal, že je jedním z nejlepších herců současnosti.
Film byl po stránce hereckého obsazení velmi nadprůměrný. Scénář, který herci dostali do rukou, ztvárnila většina z nich na jedničku. Úžasný výkon Sarah Haváčové zaslouží potlesk. Tato herečka ukázala, že dokáže zahrát prakticky cokoli, že jí sedí každá poloha a že je ve všech rolích naprosto uvěřitelná. Když hrála v minisérii Pozadí události studentku, která má poměr se svým profesorem a za to jí hrozí vyloučení, všichni s ní sympatizovali. Když pak ale v seriálu Zlatá labuť ztvárnila manželku nacistického pohlavára Grubera, nemohli ji diváci ani vystát. V roli kruté a panovačné Němky byla totiž naprosto přesvědčivá.
Pochvalu si ale zaslouží i další herecké osazenstvo počínaje Janou Plodkovou přes Denisu Barešovou až k Petru Řezníčkovi či Igoru Barešovi. I přesto ale film hodnotili diváci veskrze negativně. Ani skvělé herecké výkony totiž nemohly zachránit dojem z celého filmu. Celkově totiž snímek vyznívá jako průměrné či slabě podprůměrné zpracování životopisného příběhu. Film totiž vypráví životní pouť Smetany jako příběh o sukničkářském skladateli, který více než na hudbu myslí na pletky se svou milenkou. I přesto, že je v příběhu zdůrazněn motiv lásky k rodině, Smetana je v neustálém kontaktu s Eliškou Krásnohorskou. Ohnutí Smetanova charakteru tak nezůstalo bez odezvy.
A tady byl možná ten kámen úrazu. Dílo v mnoha svých částech připomíná spíše příběh o spisovatelce Elišce Krásnohorské a daleko více se zaměřuje právě na její život. Název Smetana tak možná není úplně vypovídající. Kdyby se jmenoval Krásnohorská, bylo by to stejně poplatné. A právě v tomto rozkolísání Smetanova příběhu je patrné, že scénarista nevěděl, jak příběh pojmout, co má být to důležité a na co se má v příběhu zaměřit. Nakonec z toho vznikl překombinovaný příběh, který ve stopáži 101 minut působí dosti upjatě.
Tvůrci si ani nedali práci s tím, aby film působil dobověji. Je jasné, že celý film nemůže být natočen v jazyce, jakým se mluvilo v době Smetanova života, ale trochu rozvitější a barvitější čeština s více archaickými výrazy by příběhu určitě neuškodila. Celé je to tak trochu napasované do dnešní doby. Tehdejší společnost působí až příliš současně, slavní jsou předmětem veřejných drbů, které jim způsobují problémy.
Film se také držel velmi zpátky, co se týká Smetanovy nemoci. Ta je zde jen jako náznak toho, co má přijít, ale zhroucení Smetanova snu, když se u něj začne projevat syfilis, je tady zcela absentován. Daleko věrohodněji by působilo, kdyby byl příběh pojat více jako Il Boemo, ve kterém Vojtěch Dyk bravurně ztvárnil českého hudebního génia Josefa Myslivečka.
Herci nadchli, zpracování příběhu a celkový dojem ale hodně zklamali. Bedřich Smetana byl jedním z největších českých hudebních skladatelů a rozhodně by zasloužil kvalitnější zpracování svého životního příběhu.
Zpracováno na základě:
a na základě sledování filmu Smetana (Česká televize, 3.11.2024)