Článek
Gérard Depardieu je dnes mužem v pokročilém věku. Přeci jen letos oslaví už 77. narozeniny. Málokterý herec na světě má však za sebou tak bohatou hereckou kariéru jako právě on. Zahrál si jak Molièrova Lakomce či Cyrana z Bergeracu, tak i Jeana Valjeana z Bídníků a Athose v Muži se železnou maskou. Z posledních jeho rolí ale vešla ve známost nejvíce ta, kde si zahrál tlustého Gala s neustálou chutí na kouzelný nápoj. A Obelix se tak stal jednou z jeho neslavnějších rolí.
Gérarda Depardieho ale už roky provázejí kontroverze. Nutno uznat, že předtím, než se stal hercem, neměl Depardieu jednoduché dětství. Narodil se jako nechtěné dítě a už v dětském věku rodinu opustil a musel začít pracovat. Živil se nejprve poctivě, když se ale seznámil s pochybnými existencemi té doby, kradl a kradené zboží prodával dál. Když se pak náhodou dostal k herectví, začal mu úplně nový život.
Dětství prožité bez lásky v něm ale rodinné a rodičovské pudy nevzbudilo. Své partnerky často podváděl, na výchově svých vlastních dětí se prakticky nepodílel. Vždy byl zvyklý žít nezřízený život, ke kterému alkohol zkrátka patřil. A tak se zdravotní problémy dostavily velmi brzy. V roce 2000 musel podstoupit operaci srdce. Ani tak se ale nehodlal ve způsobu svého života umírňovat. V jednoch z rozhovorů před zhruba deseti lety přiznal, že vypil i čtrnáct lahví alkoholu denně a stejně se neopil. Spal jen pár minut, dal si alkohol a byl opět na nohou.
Takový život, jaký Depardieu vedl, ale rozhodně nepatřil k těm levným. Herec tak začal lpět na penězích. Když ve Francii zavedli 75% daň z příjmu pro osoby s extrémně vysokými příjmy, kam Depardieu spadal, odstěhoval se herec do Ruska a přijal od Vladimira Putina ruské občanství. Svého francouzského pasu se vzdal a o Francii mluvil velmi ošklivě i v médiích. Přesto nadále hrával i ve francouzských filmech.
Depardieu pak hýřil optimismem a obdivem k Rusku. Konvertoval k pravoslaví a pochvaloval si svou novou vlast. O Rusku tvrdil, že je to svobodný demokratický stát. A nezměnil názor ani při anexi Krymu Ruskem v roce 2014. Naopak s jednáním Ruska souhlasil, protože podle něj byl Krym součástí Ruské federace vždy.
K obratu došlo až v roce 2022, kdy začala válka na Ukrajině. Depardieu útok Ruska odsoudil a celý konflikt označil za zbytečnou bratrovražednou válku. Dokonce věnoval značný finanční obnos na pomoc Ukrajině. Tím si proti sobě poštval některé ruské představitele. V té době už měl Depardieu ale i občanství Spojených arabských emirátů.
Jako by toho ale nebylo dost, v posledních třech letech se vynořilo hned několik jeho obvinění ze sexuálního obtěžování. V letošním roce byl uznán vinným hned ze dvou takových případů. Byl mu vyměřen podmínečný trest a vysoká pokuta spolu s tím, že by jeho jméno mělo být zapsáno na seznam sexuálních delikventů. Rozsudek ale ještě stále není pravomocný.
Zpracováno na základě: