Článek
Tento bratislavský rodák prožil část svého dětství na venkově jen kousek od Zvolena. Tam se totiž kvůli druhé světové válce přestěhoval i s rodinou. Život na vesnici mu prospíval. Okouzlil ho dokonce natolik, že se chtěl stát mlynářovým pomocníkem. Jeho maminka v něm ale viděla hotové ztělesnění talentu, a tak ho coby desetiletého přihlásila na jeho první konkurz do rozhlasu.
Zde přímo zazářil, neboť následně propůjčil svůj hlas postavám v několika desítkách inscenací. Rozhlas pro něj ale začal být malý, a tak už jako teenager okusil divadlo. Tomu zůstal věrný až do konce svého života. Kromě divadelních prken se jeho herecký um naplno ukázal i před kamerou. Lidé ho milovali. Slovenské publikum uhranul ve filmech jako Orlie pierko, Balada o Vojtovej Marine nebo Mŕtvi nespievajú. Pro české publikum bude navěky spjat s ikonickými rolemi gymnazisty Vlastíka Ryšánka ve Vyšším principu, což je podle Česko-slovenské filmové databáze 25. nejoblíbenější film, nebo ze zpracování filmu Romeo, Julie a tma, kde ztvárnil postavu maturanta Pavla. Právě díky jeho hereckým dovednostem a vzhledu ho tehdejší společnost s oblibou přirovnávala k další světové herecké ikoně, a to k nikomu jinému než Gérardu Philipovi. Tohoto francouzského představitele Fanfána Tulipáná bohužel postihla rakovina jater, díky čemuž nestačil dotočit jeho poslední film. Právě proto, když produkce hledala ideálního kandidáta, byl Mistrík první volbou. Bohužel to byla šedesátá léta a tehdejší režim Ivanu Mistríkovi neudělil výjezdní doložku.
V práci byl nenahraditelný a jeden úspěch střídal druhý, v osobním životě to ale byla rána za ranou. Už v útlém dětství si Ivan Mistrík prošel tuberkulózou. Tu sice vyléčil s pomocí antibiotik, ale i tak mu tato smrtelná nemoc poškodila plíce natolik, že ve 30 letech musel podstoupit operaci. Tato nemoc ale nebyla jediná hrůza, kterou musel prožít. Neštěstí ho provázelo i v jeho milostném životě. V 17 letech se hluboce zamiloval do své budoucí manželky Heleny, se kterou měl později dva syny. V roce 1977 se rodina rozhodla podniknout společnou dovolenou. Jejich kroky směřovaly do jugoslávské Istrie. Co se tam však odehrálo, to Mistrík ani náhodou nečekal. Helenu postihla při dovádění ve vlnách mozková mrtvice. Na tu bohužel i později zemřela. Mistrík tak zničehonic ovdověl a zůstal sám se dvěma malými dětmi. Z této rodinné tragédie už se nikdy nevzpamatoval. Práci odváděl nadále perfektně, ale v osobní rovině své chmurné myšlenky zaháněl alkoholem.
Když už to vypadalo, že novou družku nikdy nepotká, bláznivě se zamiloval do o 17 let mladší zpěvačky Mariky. I přesto, že se pár velmi miloval a zplodil společného potomka, samotné manželství připomínalo více než idylu italskou domácnost. Věkový rozdíl Mistríka nakonec přeci jen dohnal a on začal velmi žárlit. Celou situaci se proto rozhodl vyřešit nejhorší možnou cestou, sebevraždou. Mistrík, posilněn alkoholem, usedl na domácí gauč tak, aby ho při příchodu Marika našla. Svou legálně drženou kulovnící si pak prostřelil hlavu. V ten moment vyhasl život jednoho legendárního herce, otce, věčného mladíka a bohéma s velkým srdcem, a to v pouhých 46 letech.
Zpracováno na základě: