Článek
Karel Augusta nedostal za celý svůj profesní život prakticky žádnou hlavní roli. I tak se ale stal známým a oblíbeným hercem a svého času ho zbožňovalo celé Československo. Není to totiž o velikosti role, ale o tom, jak ji herec dokáže zahrát a jak uvěřitelnou se jeho postava stane. A v tom byl Augusta mistr.
Narodil se v roce 1935 a když se po základní škole rozhodoval kam dál, jeho snem bylo herectví. Jeho otec s tím ale rozhodně nesouhlasil. A tak Augusta s velkým sebezapřením přání svého otce respektoval a nastoupil na ekonomickou školu. Přestože ho škola nebavila, dokončil ji. Nějaký čas pak působil jako stenograf, tedy člověk perfektně ovládající těsnopis. A dostal se až do kanceláře prezidenta republiky.
K herectví mu nakonec pomohla náhoda. Doprovodil k přijímacím zkouškám na AMU svého známého, nakonec byl ale přijat právě on. A do herectví se položil naplno. Věnoval se však nejprve zejména operetě, měl totiž hudební nadání a ovládal hru na několik hudebních nástrojů. Diváci i tvůrci si ho ale žádali v činohře. A tak nakonec od hudebních představení zcela opustil. Jenže s jeho úspěchy si začal Augusta užívat i bohémského života. A k němu patřil alkohol.
Přestože byli v Divadle ABC, kde tou dobou hrál, velmi benevolentní, s jeho pitím už to dál nešlo. A tak jeho angažmá v tomto divadle skončilo. Augusta pak kvůli svému pití nemohl dlouho sehnat práci v oboru. Živil se proto jako skladník, uklízeč, prodejce ve stánku či kuchař. Alkohol ho začal měnit k nepoznání.
Stejně tak mu alkohol způsoboval potíže i doma. Jeho ženě se jeho přehnané pití také nelíbilo. A do toho se Augusta setkal se ženou, do které se bláznivě zamiloval. Stala se jeho milenkou. A právě tady dostal Augusta možnost svůj život od základů změnit. Kvůli nové velké lásce byl ochoten pití zanechat. Sám na to ale nestačil, a tak musela přijít na řadu odborná pomoc. Nastoupil do protialkoholní léčebny.
Přestože to vypadalo, že Augusta se závislosti na alkoholu zbavil, moc dlouho mu to nevydrželo. Tížilo ho totiž velké dilema, které nedokázal vyřešit. Nedokázal se rozhodnout, zda zůstane se svou ženou, se kterou prožil velký kus svého života, či zda odejde s milenkou. Pomoc pak opět hledal na dně sklenky alkoholu. A to byl začátek jeho konce.
Špatná životospráva a nadměrné pití alkoholu u něj způsobily selhání ledvin. Bylo mu tehdy 62 let. Zemřel doma ve svém bytě své manželce, která s ním i přes jeho zálety a problémy s pitím zůstala až do konce, v náručí.
Karel Augusta už tak navždy zůstane hercem malých ale nezapomenutelných rolí. Vzpomínat na něj budeme zejména jako na Standu Havlíčka v sérii filmů o „šéfovi“ či jako na Kadlece z Kamaráda do deště.
Zpracováno na základě: