Článek
Za necelé dva měsíce to budou přesně dva roky, co se na sociální síti iNaturalist objevil příspěvek od tchaj-wanského lékárníka. Ten zveřejnil fotku miniaturní modré houby, která jako by ani nebyla pozemského původu. Detailní fotografie této houby se stala velmi rychle virální a nabírala na popularitě napříč všemi sociálními sítěmi. A fascinuje svět až do součanosti. Řeč je o houbě, která patří do řádu pečárkovitých, čeledi helmovkovitých, konkrétně se jedná o Mycena subcyanocephala. Že se jedná o objev zcela unikátní nebylo zprvu zřejmé. Jedná se patrně zatím o nejmenší objevenou houbu na světě.
Za každým vzácným objevem stojí vždy i trochu štěstí. A to stálo i při Ericu Choovi. Když se totiž vracel domů cestou z práce domů jako pokaždé, jeho přítel ho upozornil na cosi neobvyklého. Na zemi na kousku dřeva se nacházelo něco miniaturní, co k sobě přitahovalo pozornost. Cho se k malinkému předmětu přiblížil, aby si ho prohlédl z blízka. Teprve v ten moment poznal, že se jedná o naprosto miniaturní houbu, jakou nikdy předtím neviděl. A touto v té době neznámou houbou byl zcela okouzlen.
Takový vzácný nález si ale rozhodně nemohl nechat jen pro sebe. Houbu i s kusem dřeva, na kterém rostla, vzal domů za účelem dalšího bádání. Houba neměla původně příliš zajímavou barvu, odstíny klobouku byly od bílé až po šedou a nebyly tedy ničím pro oko lahodícím. To zklamalo i samotného Erica. Nejprve zkoumal, zdali houba nemá luminiscenční schopnosti, tedy jestli v noci nesvětélkuje. To se bohužel nepotvrdilo. I tak se rozhodl, že bude miniaturní houbu nadále zkoumat. Napadlo ho, že bude kmen s houbou udržovat stále ve vlhkosti, aby se podhoubí dařilo. A jeho snaha se nakonec vyplatila, neboť již po zhruba 3 měsících se na kmínku objevila nová houba. Ta ovšem k jeho překvapení měla krásně jasnou modrou barvu. Vypadala jako z jiné planety. Cho si to tenkrát nedokázal vysvětlit, později se ale zjistilo, že se taková barva na plodnicích hub objevuje jen v raném stádiu růstu houby.
I přesto, že má tento druh houby na výšku jen jeden jediný milimetr, podařilo se jí od té doby identifikovat ve volné přírodě už sedmnáctkrát. Stále však jde spíš o štěstí než o běžnou rutinu. Pokud byste se však snažili tuto miniaturní houbu hledat i v našich lesích, budete zklamaní. Mycena subcyanocephala se totiž vyskytuje pouze na Tchaj-wanu. Ale kdo ví, třeba i vám se podaří v lese objevit něco nevšedního a pokud ne, příbuznou této houby si můžete zakoupit v supermarketu. Jedná se o totiž o žampion.