Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Malá modrá houba fascinuje svět, vypadá jako z jiné planety. Objevena byla na Tchaj-wanu

Foto: Cho Fungi / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Co čech, to vášnivý houbař. Alespoň tak na nás působí lesy během podzimu napříč celou Českou republikou. I když naplnit touto houbou plný košík by byla výzva téměř nesplnitelná.

Článek

Za necelé dva měsíce to budou přesně dva roky, co se na sociální síti iNaturalist objevil příspěvek od tchaj-wanského lékárníka. Ten zveřejnil fotku miniaturní modré houby, která jako by ani nebyla pozemského původu. Detailní fotografie této houby se stala velmi rychle virální a nabírala na popularitě napříč všemi sociálními sítěmi. A fascinuje svět až do součanosti. Řeč je o houbě, která patří do řádu pečárkovitých, čeledi helmovkovitých, konkrétně se jedná o Mycena subcyanocephala. Že se jedná o objev zcela unikátní nebylo zprvu zřejmé. Jedná se patrně zatím o nejmenší objevenou houbu na světě.

Za každým vzácným objevem stojí vždy i trochu štěstí. A to stálo i při Ericu Choovi. Když se totiž vracel domů cestou z práce domů jako pokaždé, jeho přítel ho upozornil na cosi neobvyklého. Na zemi na kousku dřeva se nacházelo něco miniaturní, co k sobě přitahovalo pozornost. Cho se k malinkému předmětu přiblížil, aby si ho prohlédl z blízka. Teprve v ten moment poznal, že se jedná o naprosto miniaturní houbu, jakou nikdy předtím neviděl. A touto v té době neznámou houbou byl zcela okouzlen.

Takový vzácný nález si ale rozhodně nemohl nechat jen pro sebe. Houbu i s kusem dřeva, na kterém rostla, vzal domů za účelem dalšího bádání. Houba neměla původně příliš zajímavou barvu, odstíny klobouku byly od bílé až po šedou a nebyly tedy ničím pro oko lahodícím. To zklamalo i samotného Erica. Nejprve zkoumal, zdali houba nemá luminiscenční schopnosti, tedy jestli v noci nesvětélkuje. To se bohužel nepotvrdilo. I tak se rozhodl, že bude miniaturní houbu nadále zkoumat. Napadlo ho, že bude kmen s houbou udržovat stále ve vlhkosti, aby se podhoubí dařilo. A jeho snaha se nakonec vyplatila, neboť již po zhruba 3 měsících se na kmínku objevila nová houba. Ta ovšem k jeho překvapení měla krásně jasnou modrou barvu. Vypadala jako z jiné planety. Cho si to tenkrát nedokázal vysvětlit, později se ale zjistilo, že se taková barva na plodnicích hub objevuje jen v raném stádiu růstu houby.

I přesto, že má tento druh houby na výšku jen jeden jediný milimetr, podařilo se jí od té doby identifikovat ve volné přírodě už sedmnáctkrát. Stále však jde spíš o štěstí než o běžnou rutinu. Pokud byste se však snažili tuto miniaturní houbu hledat i v našich lesích, budete zklamaní. Mycena subcyanocephala se totiž vyskytuje pouze na Tchaj-wanu. Ale kdo ví, třeba i vám se podaří v lese objevit něco nevšedního a pokud ne, příbuznou této houby si můžete zakoupit v supermarketu. Jedná se o totiž o žampion.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz