Článek
Doba, kdy nacisté okupovali naše území, byla poznamenaná množstvím pokusů, které tu Němci prováděli. Jedním z nich byla i výstavba podzemní továrny v bývalých vápencových dolech. Pokud bychom chtěli vidět její pozůstatky, museli bychom se vypravit na sever Čech do Litoměřic, kde se tyto prostory nacházejí pod vrchy Bídnice a Radobýlu.
Během druhé světové války se tak vápencové doly proměnily na továrnu, o které nesměl nikdo kromě zasvěcenců vědět. Mluvilo se o ní jako o továrně B5-Richard a sloužit měla k tajné výrobě zbraní. A jednalo se vskutku o kolosální komplex. Chodby, které se zde nacházely, totiž měřily až třicet kilometrů. A koho jiného asi nacisté na stavbu takové továrny mohli využít než vězně z koncentračních táborů. V jeden den zde pracovalo až několik tisíc vězňů, kteří sem byli dováženi zejména z nedalekého tábora v Terezíně.
Němci ale se stavbou továrny začaly pozdě. Dá se dokonce říci, že se stavět začala až v momentě, kdy Německu začalo téct do bot. Práce započaly na jaře roku 1944, ale k dokončení plánovanému na léto roku 1945 nikdy nedošlo. Některé hotové části však začaly zbraně vyrábět už během roku 1944, jednalo se však zejména o součástky do tanků.

Podzemní prostory továrny Richard
V květnu 1945 už Němcům pomalu začalo docházet, že je všechno ztraceno. Vězni z koncentračních táborů byli propouštěni a na stavbě továrny neměl kdo pracovat. Nacisté se tedy alespoň snažili zahladit stopy po svých pokusech a experimentech. Proto i podzemní Továrna Richard měla zmizet. Do povětří ji mělo vyhodit asi čtyři kilometry dlouhé elektrické vedení. Výbuch se ale nekonal. Spekuluje se o tom, že jeden z polských vojáků na poslední chvíli elektrické vedení přesekl. A tak se zbytky továrny zachovaly dodnes.
Pokud máte rádi místa, kterých se dotkla druhá světová válka, a přemýšlíte, že byste tento ohromný komplex navštívili, pak vás musíme zklamat. Od války se o něj prakticky nikdo nestaral, a tak je dnes v dezolátním stavu. Některé části sice slouží jako skladiště odpadu, ostatní prostory se ale začínají pomalu hroutit. Vstup do prostor je tak životu nebezpečný, a proto zakázaný.
Vstupy do podzemních prostor jsou dnes zabezpečeny, přesto se čas od času najdou takoví nadšenci, kteří se i přes zjevné nebezpečí rozhodnou, že se do bývalé továrny Richard musí dostat. A neváhají přitom poškodit i zabezpečovací zařízení. Zbytečně tak pro nic za nic riskují své životy.
Možná se to ale brzy změní. Již od roku 2009 se město Litoměřice snaží o to, aby došlo k sanaci podzemních prostor a jejich zabezpečení tak, aby mohla být továrna Richard zpřístupněna široké veřejnosti. Je to ale projekt velice nákladný a město na něj zatím nemá dostatek financí. Pokud se ale s bývalými doly brzy nezačne něco dít, hrozí jejich kompletní zřícení.
Zpracováno na základě: