Článek
Umělá inteligence se v současné době vyvíjí snad každým dnem a vždy nás dokáže něčím překvapit. Často slouží pro pobavení široké veřejnosti, dokáže totiž napodobit obraz i zvuk. A tak často vznikají koláže, upravená videa s herci či politiky, kterým jsou do úst kladena slova, která nikdy neřekli, či písně nazpívané zpěváky, kteří je nikdy nezpívali.
Tohle všechno nás dokáže pobavit nebo i udivit, jak je to vůbec možné. A tyto audiovizuální záznamy jsou čím dál tím dokonalejší. Umělá inteligence však nemusí být použita jen pro pobavení. Už jste jistě viděli na nějaké webové stránce reklamu, kde na vás vyskočil Andrej Babiš s návodem, jak pohádkově zbohatnout, nebo třeba Monika Absolonová doporučující kapky na hubnutí. Tady už umělá inteligence tak ku prospěchu není. Využívají ji totiž lidé, kteří se nás jejím prostřednictvím snaží zmást. A čím dokonalejší umělá inteligence bude, tím více lidí jí uvěří a napálí se.
Tohle všechno jsou ale výsledky nekalých a hlavně záměrných praktik. Umělá inteligence se stává v rukou člověka zbraní. Je potřeba se tak naučit rozlišovat, co je skutečné a co nikoli. Daleko větší problém je ale v tom, že umělá inteligence nám poskytuje zavádějící či lživé informace, přestože se jí snažíme využít v souladu se všemi pravidly. Stále má totiž mnoho nedokonalostí. A to nás může v životě poměrně snadno ovlivnit.
Podobný problém v poslední době řešila i společnost Apple, která má svůj vlastní nástroj ovládaný umělou inteligencí, takzvanou Apple Intelligence. Jenže ta na základě vyhledávání předává uživatelům zcela mylné informace. Například výsledky sportovních zápasů a utkání rozhoduje ještě předtím, než se uskuteční. Někdy se skutečně trefí, většinou je to ale samozřejmě špatně.
Někdy ale poplete i závažnější témata. O španělském tenistovi Rafaelu Nadalovi napsala, že je gay. A to i přesto, že má Nadal manželku a děti. Pomíchala totiž dva různé články. Ten o Nadalovi spojila s přiznáním sexuální orientace brazilského tenisty. A i když ji opravíte, stále si bude trvat na svém. Člověk, který v takovém programu vyhledává něco, o čem zhola nic neví, si ale chybu uvědomit nemusí. A pak informace získané z umělé inteligence považuje za bernou minci. A to je velká chyba.
Tyto chyby s sebou ale nesou negativní ohlasy od autorů takových zpráv. Apple Intelligence si tím tak proti sobě poštvala BBC, jejichž zprávy a aktuality takto zásadním způsobem mění. Jak dlouho ale může ještě trvat, než bude umělá inteligence bezchybná, se jen těžko odhaduje.
Umělá inteligence určitě představuje potenciální nebezpečí pro celé lidstvo, měli bychom se proto naučit ji nebrat tolik vážně a všechny informace, které získáme, si ověřovat. Někdy je ale těžké poznat, na co konkrétně se má člověk zaměřit.
Zpracováno na základě: