Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Nejvyšší hora soli na světě je v Německu: Stále se zvětšuje, a místní se jí bojí

Foto: Kuebi / WIkipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Říká se jí hora, ale přitom to žádná hora není. Je to jen hromada zbytkové soli, která se stále zvětšuje. Největší strach z ní mají obyvatelé blízkého města, jímž v určitou část dnes zastiňuje jejich domy.

Článek

Za touto prazvláštní horou se budeme muset vydat k našim západním sousedům. Tam v regionu Hesenko leží město Heringen. A u něj už desítky let prakticky neustále roste monstrózní hora, které se místní začínají bát. Říká se jí Monte Kali, někdy také Kilimandžáro. Přestože se jedná o humorné názvy odvozené od názvů jiných hor na světě, do smíchu tu lidem opravdu není. Hora se totiž stále zvětšuje.

Jak je ale možné, že se tento kopec soli zvětšuje? To se přece u jiných hor na světě běžně neděje. Vysvětlení je ale v tomto případě prosté. V oblasti Heringenu totiž chemická firma těží a zpracovává potaš nebo uhličitan draselný. Ten se používá v mnoha technologickým odvětvích, jako je například výroba textilií, papíru či skla, s jeho pomocí se ale vyrábějí ale i léky, prací prášky či mýdla. Dokonce je potřebný i v potravinářštví a při výrobě hasících přístrojů. Jenže při zpracování potaše vzniká odpad. A tím není nic jiného než kuchyňská sůl neboli chlorid sodný. Té ale při její činnosti vzniká tolik, že firma brzy přestala vědět, co s ní. A tak ji v roce 1976 začala vyvážet na místo, kde nyní stojí Monte Kali.

Jak ale zpracování potaše pokračovalo, vyváželo se sem stále více soli. A začal vznikat první kopec tohoto odpadu. V té době by ale místní ani nenapadlo, do jakých rozměrů může tato takzvaná skládka narůst. V posledních letech je na Monte Kali každou hodinu dovezeno asi 900 tun soli, což je naprosto nepředstavitelné číslo. A jak hora stoupá, začíná místní pomalu děsit. Zvedá se totiž ze země do výšky přesahující 250 metrů a místní z městečka Heringen si stěžují, že některé části města už po značnou část dne zastiňuje.

Foto: CePhoto / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Heringen_Germany_Monte-Kali-02

Jenže sůl nezůstává jen na této hoře. Dostává se i do pozemních a podzemních vod, jejichž slanost rapidně stoupá, ovlivňuje půdu a stala se už důvodem, že z okolí vymizely desítky druhů živočichů, kteří nejsou schopni žít v takto slaném prostředí. Chemická firma však těžbu a následný odvoz solného odpadu na Monte Kali ukončovat nehodlá. Má povolení až do roku 2030. A tak je velmi pravděpodobné, že se hora za dalších pět let ještě výrazně zvětší.

Místní se jí bojí, turisté ale jásají. Něco tak jedinečného a fascinujícího se tu totiž jen tak nevidí. Hora je ohromná a je vidět už z velké dálky. Když se k ní pak turisté blíží, jsou naprosto ohromeni. A nezůstane jen u pohledů na ni. Vrchol Monte Kali pro turisty slouží jako vyhlídka. Ročně sem zavítá až pět tisíc turistů, kterým se zde naskytne výhled na místa vzdálená i sto kilometrů.

Otázkou však zůstává, až bude těžba potaše ukončena, co se s horou nevyužité soli stane. Zda tu na připomínku a pro potěchu turistům zůstane napořád, nebo zda bude tento slaný odpad zlikvidován. Atrakce je to sice hezká, pro okolní přírodu však zcela nevhodná.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz