Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nigerijský podvodník prodal neexistující letiště brazilské bance, ta pak zkrachovala

Foto: Soumya Ranjan / Creative Commons / Pexels.com

Podvody, machinace a jiné snadné cesty k rychlému obohacení tu s námi jsou už celá tisíciletí. Podvodníci tak stále vymýšlejí nové a stále propracovanější metody jak oklamat důvěřivce a tím bezpracně zbohatnout.

Článek

Jedním takovým podvodníkem byl i Nigerijec Emmanuel Nwude Odinigwe, mezi širokou veřejností spíše známý jako Owelle z Abagany. Tento vychytralý a úspěšný podvodník stál v té době za třetím největším finančním podvodem v dějinách. Podařilo se mu totiž prodat neexistující letiště za ohromující částku 242 milionů dolarů. Na první pohled by se mohlo zdát, že se takový obchod nemůže ani uskutečnit, či že byl celý podvod velmi složitý a důmyslně vykonstruovaný. Opak je pravdou.

Emmanuel Nwude Odinigwe totiž pouze využil svoje znalosti z předešlé práce. Byl zaměstnán jako ředitel nigerijské Union banky. Měl tedy jednoduše přehled o tom, jak svět financí funguje. Své nabyté znalosti pak využil velmi neeticky, když se rozhodl vydávat za někoho jiného. A nevybal jen tak někoho. Předstíral, že je tehdejší guvernér nigerijské centrální banky Paul Oqwuma. Pod jeho jménem pak zcela neortodoxně oslovil tehdejšího ředitele brazilské banky Banco Noroeste, Nelsona Sakaguchiho.

Tomu pod záminkou nemalé provize ve výši 10 milionů dolarů doporučil investovat kapitál do nového letiště, které nemělo být nikde jinde než v hlavním městě Nigerie Abuji. Nelson Sakaguchi souhlasil. Peníze na financování takového projektu pak Banco Noreeste posílala na Odinigweho účty v rozpětí 3 let, a to mezi lety 1995 a 1998. Během tohoto období nikoho ani nenapadlo projekt výstavby letiště přijet zkontrolovat.

Na to, že se jedná o podvod, se přišlo až úplnou náhodou. Brazilskou banku měla tehdy zájem skoupit nadnárodní společnost Santander. Banco Noroeste tedy v přípravné fázi vedoucí k jejímu prodeji dělala interní audit, kde zkoumala svoje investice a výdaje. Tam se začaly vynořovat první alarmující skutečnosti. Téměř polovina aktiv banky se nalézala na Odinigweho účtech v notoricky známém daňovém ráji na Kajmanských ostrovech. I přes veškerou snahu majitelů banky se ji již nepodařilo postavit finančně na vlastní nohy, a tak banka díky tomuto velmi jednoduchému podvodu zbankrotovala v roce 2001.

Hlavní strůjce jednoho z největších finančních podvodů v novodobých dějinách Emmanuel Nwude Odinigwe byl včetně jeho kompliců odsouzen až v roce 2004. Za zorganizování tohoto zločinu si vyslechl nejpřísnější trest, a to odnětí svobody na 25 let. Dále mu byl soudem zabaven veškerý jeho majetek. Pro veřejnost to byla ohromná úleva a zadostiučinění. Bohužel tato radost netrvala dlouho. Owelle z Abagany se totiž dostal na svobodu už v roce 2006, kdy navíc požadoval po soudech navrácení majetku, který vlastnil před touto finanční aférou a nebyl tak spojen s jeho trestnou činností. Již se mu podařilo získat majetek za více než 52 milionů dolarů.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz