Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Paúhoř elektrický: Útočí v hejnu a dokáže změnit DNA tvorů ve svém okolí

Foto: Oleksandr (Alex) Zakletsky / Wikipedia Commons / CC BY 4.0

O úhoři už jste asi slyšeli a možná jste ho i ochutnali. Je to totiž vyhlášená pochoutka, navíc je jeho maso prakticky bez kostí. Existuje ale i paúhoř, který je úhoři velmi podobný, přitom má ale vlastnosti, nad kterými zůstává rozum stát.

Článek

Úhoře, který se loví v našich vodách, se rozhodně bát nemusíme. Na českém stole se sice tak často nevyskytuje, jeho maso je ale chuťově nenahraditelné a můžeme z něj připravit velmi chutné pokrmy. Jiná situace ale nastává u paúhoře elektrického.

Jak už název vypovídá, je tato ryba podobná klasickému úhoři, avšak kontakt s ní může být pro člověka velmi nebezpečný. Není to ale způsobeno tím, že by úhoř na člověka zaútočil. Je to totiž neagresivní druh ryby. K lovu malých ryb a živočichů však používá elektrické výboje, kterými svou oběť omráčí, případně dokonce i zabije. Síla elektrického výboje paúhoře může dosahovat až šesti set voltů, někdy dokonce i přes osm set voltů. A to je napětí, které by stačilo na omráčení dospělého koně. Stačí se tak pohybovat ve stejné vodě jako paúhoř a může vás potkat stejný osud.

Takové napětí nedokáže v celé zvířecí říší vyprodukovat žádný jiný živočich. Menší vodní živočichové tak prakticky nemají žádnou šanci. Paúhoři totiž loví v hejnech. Stačí tedy do okolí vypustit elektrický proud a pak začíná hostina, na které si pochutná celá skupina paúhořů.

Přes den se s ním ale většinou nesetkáte. Odpočívá, regeneruje a sbírá síly na noční lov. Paúhoř je totiž noční živočich, který na svou kořist číhá ve tmě. Má sice velmi slabý zrak, ten ale díky elektřině při lovu nepotřebuje. Kdyby tuto schopnost neměl, nedokázal by ve volné přírodě přežít. Je mu tak zcela jedno v jakých vodách se nachází, dokonce spíše preferuje kalné vody, kde je pro okolní živočichy téměř neviditelný. Paúhoř je také podstatně větší než běžný úhoř říční. Standardně dorůstá délky dvou metrů a váží dvacet kilogramů. Dožívá se až dvaadvaceti let, což je na takového živočicha úctyhodný věk.

Nedávno ale bylo o paúhoři elektrickém zjištěno něco fascinujícího. Kromě toho, že jeho elektrický výboj dokáže malé živočichy v jeho okolí omráčit, dokáže jim tímto výbojem změnit i jejich DNA, respektive geneticky transformuje jejich nevylíhnuté larvy. Podle výzkumu takto modifikuje i pět procent veškerých larev, kterých se elektrický výboj dotkne. Larvy, které se následně vylíhnout, jsou tak trochu jinými organismy, než by se od nich očekávalo.

Paúhoř elektrický vypadá na první pohled sice skoro stějně jako běžný úhoř říční, je však velkou hrozbou pro vše, co se v jeho okolí nachází. My se ho v našich vodách bát nemusíme, neboť není rybou, která by se v českých či evropských vodách vyskytovala. Je typický pro Jižní Ameriku v povodí řek Amazonka a Orinoko. Tam ale musí být lidé v jeho přítomnosti nanejvýš ostražití. Takové omráčení ve vodě totiž může pro člověka skončit i tragicky.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz