Článek
Dnes již jednačtyřicetiletý ekonom, politik a aktivista, ale také prezident, založil 13. dubna roku 2015 na počest Thomase Jeffersona maličký stát zvaný Liberland. Projekt, který lidé povětšinou považovali za gesto z recese, ale Jedlička myslel naprosto vážně. Samotné přípravy a hledání vhodného území mu dle jeho slov trvalo s přáteli více než jeden a půl roku. Nakonec se jako nejschůdnější varianta, kde založit svůj stát, jevilo malé území na pomezí hranic států Chorvatska a Srbska.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiD9J7zgrCQrJNz/2aa5/mapa.png?fl=cro,0,0,1365,1049%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Poloha Liberlandu
Stát, který Jedlička sám vyhlásil, se rozprostírá na území, které čítá rozlohu kolem sedmi kilometrů čtverečních. Jedná se o překrásné údolí podél povodí řeky Dunaj. Toto neobydlené místo považoval ze terra nullius, tedy termín z mezinárodního práva, který se dá přeložit jako země nikoho. Uzemní spory se zde totiž datují už do první poloviny 20. století, nepodařilo se je však vyřešit ani po rozpadu Jugoslávie či při vstupu Chorvatska do EU. Při kontaktování srbské strany se Jedlička dozvěděl, že zmíněný kus země Srbska není a že patří Chorvatsku. Při oslovení Chorvatska se však dozvěděl, že tento kus území chorvatský není a že náleží Srbsku. Proto zde vyhlásil mikrostát Liberland.
Již jedenáct dní od založení Liberlandu dostal písemné vyjádření ze Srbska, že si daného území nebude nárokovat a i to, že mu založení nového státu zde nevadí. S touto benevolencí se ale nesetkal ze strany Chorvatů, kteří mu na toto území znemožňovali vstup, a to až do roku 2023. V ten čas Jedlička otevřel první oficiální přeshraniční přechod.
Tento rok tomu bude deset let, co Vít Jedlička založil Svobodnou Republiku Liberland, jak se oficiálně země nazývá. A svému státu se věnuje spolu s dalšími lidmi naplno. Jezdí na zahraniční mise, navazuje diplomatické a obchodní kontakty. I když se stát nachází v nivě řeky, tedy v místě, které může být i několikrát do roka kompletně zaplaveno a nejsou v něm momentálně žádné budovy, má Liberland už vlastní erb, známky, pohlednice a vlastní jazyk. I když rozvijí i vlastní digitální měnu, zatím je financován dary od mecenášů.
Pokud vás zajímá, zda má Liberland nějaké obyvatele, tak je odpověď kladná. Je jich ale pouze pár a nežijí tam celoročně. Oproti tomu má ale několik tisícovek občanů, kteří získali státní občanství, a vyřizuje více jak 700 tisíc dalších žádostí. Není divu, mottem státu je totiž: ,,Žít a nechat žít.” Tedy volnost žití a podnikaní, s co nejmenším zasahováním státu.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiBtfltgFCQrDKH/86d6/certifikat.jpeg?fl=cro,0,0,3561,2509%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Certifikát k občanství v Liberlandu
Do dnešního dne svrchovanost Liberlandu uznalo jen pár ostatních mikrostátů, jako je například Království Severního Súdánu. Nicméně Jedlička se nevzdává, a to i navzdory tomu, že koncem roku 2023 vnikla do Liberlandu chorvatská policie a zkonfiskovala všechen majetek a nařídila ukončení veškerých stavebních prací. Jak úspěšné bude odhodlání a urputnost jednoho českého aktivisty ukáže až čas.
Zpracováno na základě: