Článek
Děje se tak spíše u pánů než u dam. Dámy totiž uklízejí svůj mobilní telefon převážně do kabelek, které s sebou nosí prakticky všude, muži ale většinou takovou možnost nemají. A tak mobil končí nejčastěji v kapse kalhot či džín. Jenže i mobilní telefon, na kterém zrovna nic neděláme, vyzařuje elektromagnetické záření.
Už dříve se objevily potvrzené informace, které poukazovaly na to, že časté používání mobilních telefonů může mít neblahý vliv na naše zdraví. A nemusíme mít mobil ani v ruce, stačí, když například usneme a máme mobil u hlavy. Lidé, kteří se vyskytovali často v takové blízkosti svého mobilního zařízení trpěli různými poruchami, mezi něž patřily nejrůznější typy bolestí hlavy, poruchy paměti, deprese, bušení srdce nebo únava. A podle vědců měly být všechny tyto poruchy způsobeny právě elektromagnetickým zářením, které z mobilů vychází.
Jenže nyní se začíná ukazovat, že je situace ještě mnohem vážnější. Při nošení mobilních telefonů v kapse mužů, se jejich zařízení nachází v těsné blízkosti pohlavního orgánu a elektromagnetické záření může velmi vážně poškozovat spermie. Jednoduše řečeno je zabíjí. Takové spermie pak nejsou v mnoha případech schopny oplodnit ženu, v krajním případě se muž stává neplodným. S těmito závěry přišel profesor Aitken, který se vlivem na kvalitu spermatu při nošení mobilu v kapse se svým týmem zabývá.
Ještě více zneklidňující je ale to, že některé spermie ženské vajíčko oplodnit dokážou. Tím, že jsou ale poškozené, nemůže dojít k normálnímu vývoji plodu a těhotenství ženy pak provázejí časté komplikace, v krajním případě může dojít i k potratu. Pokud by žena takové dítě donosila, pak je velká pravděpodobnost, že dítě bude trpět různými poruchami, může být postižené a bude mít vysoký předpoklad ke vzniku nádorového onemocnění. Je tedy mnohem lepší, pokud je spermie úplně „zničená“ a k oplodnění vůbec nedojde.
Podle profesora Aitkena je jedinou možností eliminace této hrozby přestat nosit mobil v kapsách. Spousta mužů si ale láme hlavu s tím, kam tedy se svým mobilem. Odborníci totiž nedoporučují ani to, abychom měli mobil příliš dlouho u hlavy, ani u jiných částí těla. Prakticky je bezpečné pouze to, abychom ho od našeho těla drželi na vzdálenost natažené paže. To ale zejména při pohybu ve venkovních prostorách není dost dobře možné.
Pokud ale s nošením mobilu v kapse nezkoncujeme, pak vystavujeme lidstvo velkému riziku a ohrožujeme vývoj celé populace. Bude se rodit mnohem méně dětí a ty, které se narodí, mohou mít časté vady a deformace. A to přece nechceme. Jenže jak tenhle problém vyřešit? Nepodložená varování o škodlivosti mobilu v kapse už byla zveřejněna několikrát, lidé na něj ale prakticky nereagují a ve svém zlozvyku pokračují.
Zpracováno na základě: