Hlavní obsah
Sport

Stadion fotbalové Slavie na Letné není nesmysl. Kdysi ho tam postavili a hned zase zbourali

Foto: Archiv SK Slavia Praha / Wikipedia Commons / volné dílo

Archivní snímek slávistického týmu v roce 1901

Největší rivalové, kteří se pravidelně utkávají v nejsledovanějších českém derby. Sparta a Slavie. Domovský stadion Sparty dnes najdeme na Letné a je tak trochu nepředstavitelné, že kdysi tam měla svoje sídlo i Slavia.

Článek

Slavia je jedním z nejstarších fotbalových klubů v Česku. Založena byla již v roce 1892, Sparta přišla na řadu o rok později. Největší rivalové hlavní české fotbalové ligy jsou doma v Praze. Sparta odehrává domácí zápasy na fotbalovém stadionu epet ARENA na pražské Letné a Slavia v moderní Fortuna Areně v pražských Vršovicích. Jenže tomu tak nebylo vždy. Během let se domovské stadiony fotbalových klubů měnily a Slavia svého času sídlila i na Letné.

Slavia měla sídlo na Letné již krátce po svém vzniku. Od roku 1897 si zabrala část letenské pláně u ulice Milady Horákové, později se ale přesunula na opačný konec pláně k technickému muzeu. Nejednalo se však o žádný stadion. Šlo jen o travnatý prostor, kolem kterého bylo postaveno pár laviček pro případné návštěvníky. Jenže jak její sláva rostla, prostor přestal dostačovat a už v roce 1901 se začal na Letné stavět první skutečný fotbalový stadion. Ten se může pyšnit titulem prvního travnatého hřiště v Čechách.

Nový stadion měl pouze jednu tribunu, hned o tři roky později ale přibyla další. Ze Slavie se stávala česká fotbalová hvězda. Přestože docházelo k pravidelnému zvelebování již existujícího prostoru, na konci 20. let už stadion nebyl technicky a kapacitně dostačující. Slavia stála před problémem co dál. Město Praha v té době chtělo letenskou pláň zastavět a nikde okolo nebyl prostor, kde by mohla být zahájena stavba nového stadionu.

Nakonec město od svého plánu s letenskou plání upustilo a Slavii se povedlo získat pozemky, na kterých mohl být stadion postaven. V roce 1938 už bylo vyřízeno vše potřebné, aby stavba mohla začít. Plány fotbalového klubu ale narušila nacistická okupace na jaře 1939 a následná válka. Zápasy tak i nadále probíhaly na starém stadionu. Ten se ale během Pražského povstání stal terčem německého Wehrmachtu. Úmyslně byl podpálen a lehl popelem.

V následujících letech hrála Slavia před provizorní dřevěnou tribunou v místech původního stadionu. Stále ale hledala prostory, kde by vystavěla stadion nový. Ten byl nakonec vystavěn taktéž na letenské plání a slavnostně byl otevřen na jaře 1948. Slavia měla konečně plnohodnotný stadion, jeden z nejmodernějších v Česku. Už před Vánoci 1950 ale musel tento fotbalový klub stadion vyklidit. Bylo totiž rozhodnuto o jeho demolici. Na místě, kde stál, měl být totiž následně vystaven Stalinův pomník.

A právě tehdy došlo k tomu, že se Slavia začala přesouvat do pražských Vršovic, kde má sídlo dodnes. V roce 1953 byl v místech dnešního Edenu slavnostně otevřen moderní fotbalový stadion, na kterém Slavia hrála své další zápasy až do začátku nového tisíciletí. Teprve po roce 2000 došlo k jeho stržení a původní stavba byla nahrazena moderní Fortuna Arenou.

Historie fotbalového týmu Slavie je bohatá a nebyla vždy jen o výhrách a slávě. Slavia si zažila i pády a příkoří, ze kterých se však vždy znovu dokázala oklepat. Jako naprostý zmar se ale dá označit výstavba moderního stadionu, který byl ani ne po dvou letech provozu zbořen jen kvůli výstavbě sousoší ideologického představitele.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz