Hlavní obsah

Tragédie u moře: Fotografie dodnes vypovídá příběh o tragické smrti dítěte a žalu jeho rodičů

Foto: John L. Gaunt / Wikipedia Commons / volné dílo

Tragédie u moře

Každému se někdy stane, že na svou fotografii zachytí něco, co původně nebylo jeho cílem. Většinou se ale jedná jen o drobnosti. V případě fotografie nazvané „Tragédie u moře“ šlo ale o velký lidský příběh.

Článek

Skutečné příběhy, které nám někdo vypráví, nebo si je přečítáme ze stránek knih, jsou někdy opravdu velmi silné a dokážou nás dojmout. Fotografie, na níž na první pohled nespatříme nic zvláštního, ale dokáže svou hloubkou naprosto fascinovat. Toto je příběh fotografie „Tragédie u moře“.

Psal se 2. duben 1954 a John Gaunt toho času pracoval pro noviny Los Angeles Times. Měl ale volno a trávil ho na dvorku svého domu v blízkosti jedné z místních pláží. Ničím nerušen si tu vychutnával zasloužený odpočinek. Z nicnedělání ho probral až soused, který na něj křikl, že na pláži se něco děje. Gaunt měl v sobě instinkty novináře, a tak ihned popadl svůj fotoaparát a šel se k pláži podívat.

Byl dvě stě metrů od pláže, když pořídil snímek, který byl předurčen k tomu, aby se stal slavným. Na první pohled na něm nebylo nic zvláštního. Burácející mořský příboj s vysokými vlnami, které byly větší než obvykle, a na břehu se k sobě tisknoucí mladý pár. Na těch dvě stě metrů nebylo Gauntovi úplně jasné, co se děje. Fotografie to ale zachytila. A Gauntovi to došlo jen o pár chvil později. Právě zachytil moment jedné velké lidské tragédie.

Pár na pláži byli manželé McDonaldovi. Nestáli tam ale jen tak, aby si vychutnali zvuky moře. Dodávali si vzájemně sílu, aby onen tragický okamžik zvládli bok po boku. Jejich gestikulace a pohyby mluvili za vše. Právě se odehrál ten nejhorší moment celého jejich života. Gauntovi bylo jasné, že se to bude týkat divokého příboje a ztráty někoho blízkého. Skutečnost ale byla ještě horší.

Když se Gaunt dozvěděl celý příběh, byl naprosto šokován. Pár přišel na pláž se svým asi rok a půl starým chlapečkem, aby si tu mohl hrát. Jenže jedna z vln zasáhla hlouběji do pláže než ostatní a když se její vody vracely zpátky do moře, chlapečka stáhly s sebou. Než stačili manželé McDonaldovi cokoliv udělat, jejich milovaný chlapeček zmizel ve vlnách. Snažili se ho najít, ale pátrání bylo marné. Neměli jinou možnost než čekat. Ještě ten den voda tělo chlapce vyplavila na pláž asi jeden a půl kilometru daleko od místa nehody. Rodiče byli zprávou o smrti svého potomka absolutně zdrceni.

Foto: John or Lillian McDonald / Wikipedia Commons / Volné dílo

Michael McDonald (19 měsíců)

Gauntovi se na jeho fotoaparát povedlo zachytit naprosto jedinečný a neopakovatelný, i když velmi smutný, moment. A fotografie prakticky ihned obletěla svět. V následujícím roce za ni Gaunt dostal Pulitzerovu cenu a sama fotografie byla označena za jednu z nejdojemnějších v historii novinařiny. Pro Gaunta ale bylo těžké se na fotografii byť jen podívat. I když je neznal, zachytil na ní manžele, kteří bydleli nedaleko něj a právě přišli o své dítě. A vzhledem k tomu, že i Gaunt měl v té době tříletou holčičku, ani si nedokázal představit, co museli v tu chvíli prožívat. Jeho fotografie však zůstala slavnou až dodnes.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz