Hlavní obsah

Unikátní růžové jezero Hillier: Je plné kontaminované soli, přesto se v něm dá koupat

Foto: Kurioziteti123 / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Na světě žádné jiné takové jezero není. Láká totiž na jedinečnou podívanou, za kterou může zejména jeho barva. Těží se tu i sůl, neboť jezero se nachází v blízkosti moře, avšak konzumaci soli odtud získané nikdo nedoporučuje.

Článek

Abychom mohli obdivovat zvláštní krásu jezera Hiller, musíme se za ním vydat na jižní pobřeží Austrálie. Tam se totiž toto patnácti hektarové jezero nachází v těsné blízkosti moře. Svým tvarem připomíná ovál a dosahuje délky přibližně 600 metrů a šířky 250 metrů. Tím, že jeho vzdálenost od moře je doslova pár desítek metrů, je i toto jezero slané, což ho řadí k poněkud atypickým vodním plochám tohoto typu na naší planetě. Ovšem solných jezer najdeme na světě poměrně dost.

To, čím jezero Heller vyniká, je jeho barva. Voda se tu zbarvuje do růžova. Kdybychom tam hledali nějaké formy života, moc úspěšní bychom asi nebyli. Žijí tam totiž jen bakterie a mikroorganismy, takzvané červené řasy, které způsobují, že v jezeře všudepřítomná sůl vytváří červené barvivo. A možná právě proto je jezero růžové.

Na jezero je úžasný pohled jak z ptačí perspektivy, tak od mořské hladiny. Jeho barva se sice vždy jeví jako růžová, mění ale odstíny. A tak si takových různých pohledů na jezero můžeme vychutnat hned několik. A v jezeře se dokonce za určitých okolností můžeme vykoupat, aniž by se nám něco stalo. Pro člověka je totiž pobyt v něm absolutně bezpečný. Jen je třeba si dát pozor na to, že aby se člověk mohl v jezeře vykoupat, musí mít zvláštní povolení od australských úřadů.

A protože je jezero velmi slané, kdysi se tu také těžila sůl. Dělo se tak v 19. století a sůl z tohoto jezera pak v podobě kuchyňské soli putovala do domácností. Jenže po čase se přišlo na to, že konzumace soli z jezera není absolutně vhodná, neboť je tato pro lidský organismus toxická. A tak se od těžby upustilo.

Zajímavé je, že před časem jezero poněkud vybledlo. Zůstalo stále růžové, ale jeho barva získala světlejší odstín. Zkoumalo se tedy, zda je stále přítomen mikroorganismus, který se podílí na výrobě barviva. Ve snaze zjistit, proč jezero bledne, bylo zjištěno, že je to pravděpodobně jen přechodný stav, který je způsoben tím, že v dané oblasti zaznamenali v poslední době extrémní množství srážek a množství vody obsažené v jezeře se zvýšilo. Tím principiálně došlo k naředění barvy. Předpokládá se však, že jakmile se hladina vrátí na původní úroveň, barva jezera bude zase jako dřív.

Pokud se rozhodnete, že při své cestě Austrálií zkusíte jezero navštívit, pak věřte, že není příliš dobře dostupné. Místní orgány vám nejspíše doporučí vyhlídkový let, při které si můžete jedinečnou barvu jezera prohlédnout z ptačí perspektivy. Druhou možností je pak plavba po moři, která vás dopraví až do míst, kde se jezero nachází.

Pro českého cestovatele se jezero nachází doslova až na druhém konci světa, je to ale něco tak pozoruhodného, že se určitě vyplatí se na něj zajet podívat.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz